Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Festiwal Przyszłość Świata / Kino Letnie w Szkole

Festiwal Przyszłość Świata / Kino Letnie w Szkole
📅 Data rozpoczęcia: czwartek, 22 czerwca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 22:00

📅 Data zakończenia: piątek, 23 czerwca 2023

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Komuna Warszawa, ul. E. Plater 31 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na przegląd najlepszych filmów krótkometrażowych osób studenckich z dwóch czołowych polskich szkół filmowych.
Jednym z zagadnień często poruszanym w przestrzeni artystycznej Komuny Warszawa jest spojrzenie w Przyszłość Świata, uświęcone czerwonym neonem znajdującym się w głównym korytarzu.
Festiwal ma na celu pokazanie w jaki sposób młodzi artyści audiowizualni - adepci polskich szkół filmowych patrzą na świat, w którym żyją i tworzą, a przede wszystkim: w jaki sposób wyobrażają sobie jego przyszłość.
Poruszają tematy polityczne i społeczne, w różnych formach ekspresji wizualnej. Potrafią wciągnąć, skłonić do refleksji, nierzadko do uronienia łzy nad światem, w którym egzystujemy.
Zapraszamy na dwa pokazy krótkometrażowych etiud stworzonych przez osoby studenckie Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach, oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.

Wstęp wolny!

⚫ Dzień 1 ⚫

Czas na bunt reż. Daniel Le Hai 14’
Bohaterem filmu jest Ania, była studentka ASP, freeganka, performerka, członkini organizacji Extinction Rebelion. Wraz ze swoimi rówieśnikami protestuje przeciwko zmianom klimatycznym i bierze udział w strajku kobiet. Na protestach zajmuje się deeskalacją – czyli ograniczaniem przemocy. „Czas na bunt” to film dokumentalny, portret współczesnej polski oczami aktywistki, pokazujący energię młodych ludzi oraz ogromny rozłam w społeczeństwie.

Jutro tam nas nie ma, reż. Olga Kłyszewicz 8’
Czasami w życiu natrafiamy na kogoś, kto patrzy na świat zupełnie inaczej i jest w stanie zmienić nasze spojrzenie. W takiej sytuacji znaleźli się bohaterowie filmu, kiedy niespodziewanie doszło między nimi do spotkania.

Walka z cieniem, reż. Nadiya Rodkina 21’
Stan polityczny w Białorusi zmusił Dimę do ucieczki z kraju. W obawie o bliskich, nieustannie podtrzymuje kontakt z tymi, którzy musieli tam zostać. Pomimo wszelkich starań w ułożeniu sobie życia w Polsce, nadal musi toczyć walkę z cieniem przeszłości.

Od nowa reż. Zofia Sawicka 18’
Dla dziewcząt z ośrodka socjoterapeutycznego ostatnie dni roku szkolnego to szczególnie ważny czas. Za chwilę opuszczą miejsce w którym dorastały I zaczną dorosłe życie. Na chwilę przed powrotem do rodzinnych domów przychodzi czas podsumowań. Raz jeszcze konfrontują się z przeszłością I popełnionymi błędami. Odbywane rozmowy skłaniają do zmierzenia się z prawdą o sobie i najbliższych. Dla Weroniki rozpoczęcie nowego etapu życia wiąże się ze zmianą na którą nie jest gotowa. Z trudem odpowiada na pytania dotyczące własnej przyszłości. Mimo wsparcia otoczenia zagubienie jest jej cichym cieniem. Widać strach który towarzyszy nastolatce gdy zdaje sobie sprawę z towarzyszących jej wątpliwości. Koniecznym okazuje się rozliczenie z przeszłością, własnym dzieciństwem I matką. To tam nastolatka próbuje znaleźć schronienie I ulgę która pomoże uwierzyć w siebie i zacząć wszystko od nowa.

ojciec.syn, reż. Jakub Gomółka 17’
Po opuszczeniu więzienia Mariusz i jego syn podejmują próbę zaadaptowania się do rzeczywistości, przeplatając trudy codziennego życia z przyzwyczajeniami z więzienia. Wbrew powszechnej opinii ich relacja wypełniona jest miłością i autorefleksją. Wrażliwość bohaterów kontrastuje z bezduszną rzeczywistością, która zostawia bliznę na byłych więźniach, wykluczając ich ze zdrowego funkcjonowania w społeczeństwie.

⚫ Dzień 2 ⚫

Uwięziona reż. Piotr Bieliński 20’
Batory to chłopak w ciele dziewczyny. Poznajemy go, kiedy odbywa karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów za nagminną jazdę kolejką miejską bez biletu i uderzenie chłopaka swojej byłej dziewczyny. Batory oprowadza nas po swoim świecie - świecie złożonym z krat i zamkniętych pomieszczeń

Swoboda reż. Joanna Różniak 14’
W nieodległej, dystopijnej przyszłości obywatele buntują się przeciwko coraz bardziej opresyjnemu nacjonalistycznemu rządowi. Kuba, dwudziestoletni członek nielegalnej opozycyjnej grupy, zostaje aresztowany podczas ulicznego protestu. Kiedy staje się jasne, że jego bunt ma też wymiar osobisty, musi podjąć decyzję, która zmieni kształt jego przyszłości

Gruby melon, reż. Kinga Pudełek 17’
Problem, który pojawią się przed trójką bohaterów, staje się powodem do rozpadu ich przyjaźni.

Szczypigłówki, reż. Katarzyna Miechowicz 8’
Film inspirowany absurdami codzienności, składa się ze zbioru kilkunastu animowanych fraszek połączonych motywem zapętlenia w absurdzie. W kolorowym labiryncie obserwacji bohaterowie próbują nadać sens bezsensowi lub bezmyślnie w nim trwają. "Szczypigłówki" prawdopodobnie nie zmienią świata, nie wywołają wstrząsu ani rewolucji, za to - być może - będą podszczypywać głowy w trakcie projekcji?

4PSY, reż. Maciej Białoruski 3’
Nasze życie jest obliczone na cztery psy. Pierwszy, tak się składa, zdycha gdy jesteś na wakacjach. Drugi umiera sam. Trzeciego długo wozisz po weterynarzach. Z czwartym starzejecie się razem. Film jest zapisem wspomnień związanych z każdym z psów. Urywki życiorysów odwzorowują dany czas fabularnie oraz poprzez fakturę obrazu (etiuda została zrealizowana na taśmie 8 mm, MiniDV, Super 16 mm oraz CMOS Super 35 mm). Film powstał na podstawie wiersza Piotra Groblińskiego i jest przez niego oblizany.

Martwe małżeństwo, reż. Michał Toczek 18’
40-letni Filip jest zawodowym statystą, grającym martwe ciała. Na planie filmu poznaje Łucję, dzięki której ma szansę znów obudzić się do życia.

-----
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi. 75 LAT PATRZYMY NA ŚWIAT.
Absolwenci Szkoły Filmowej w Łodzi stworzyli i nieustannie tworzą polską kinematografię. Wypełniają swoimi nazwiskami napisy końcowe polskich i zagranicznych filmów, otrzymują laury, nagrody, honory festiwali i konkursów na całym świecie.
Szkoła Filmowa w Łodzi to nie tylko adres przy Targowej, ale genius loci – suma przeżyć, myśli, emocji, idei, marzeń, twórczych zmagań, towarzyszących im lęków i radości, wzlotów i upadków ludzi, którzy przez lata byli i nadal są częścią Szkoły.
Marzymy o tym, żeby z okazji jubileuszu tego ducha przywołać!
Świętujemy, wspominamy, oglądamy, spotykamy się i wciąż, nieustannie, nałogowo, PATRZYMY NA ŚWIAT. Popatrz z nami!
-----
Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach – (dawniej: Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego) została utworzony w 1978 roku. W 2001 roku decyzją Senatu Uniwersytetu Śląskiego Wydział otrzymał imię Krzysztofa Kieślowskiego. Szkola jest jednostką organizacyjną Uniwersytetu Śląskiego prowadzącą kształcenie w szczególności w zakresie sztuki i dyscyplin artystycznych. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego zatrudnia kadrę o najwyższym dorobku artystycznym i naukowym. W Szkole prowadzona jest działalność dydaktyczna związana z prowadzonymi kierunkami oraz działalność artystyczna i naukowa. Kierunki studiów to: Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej, Reżyseria oraz Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnej i fotografia. W strukturze Szkoły nie ma instytutów ani katedr. Ponadto w Szkole znajdują się: atelier, specjalistyczne pracownie: fotografii wielkoformatowej, montażu, technik multimedialnych, fotografii, komputerowa oraz biblioteka, archiwum.

📍 Komuna Warszawa
Emilii Plater 31, 00-688 Warszawa
Projekt Kino Letnie w Szkole 2023 jest współfinansowany przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę