Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Osiedlowy Festyn Pamięci „Gdzie te światy, do których tęsknią kwiaty”

Osiedlowy Festyn Pamięci „Gdzie te światy, do których tęsknią kwiaty”
📅 Data: sobota, 22 lipca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: Warszawa - Targówek, Park Rzeźby na Bródnie (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


GDZIE TE ŚWIATY, DO KTÓRYCH TĘSKNIĄ KWIATY?
OSIEDLOWY FESTYN PAMIĘCI. JAGODA DOBECKA ORAZ FRAJDA NATYCHMIAST I KACPER SZALECKI

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na Osiedlowy Festyn Pamięci „Gdzie te światy, do których tęsknią kwiaty” w Parku Rzeźby na Bródnie. Wydarzenie przygotowują Jagoda Dobecka, Frajda Natychmiast i Kacper Szalecki.

Nostalgia, tęsknota, żałoba są wehikułem, który przenosi nas w czasie. Kiedy przyszłość nie rysuje się obiecująco, łatwo zatracić się we wspomnieniach, by choć przez chwilę doznać ukojenia. Tytuł wydarzenia zaczerpnięty został z wiersza Bolesława Leśmiana „Ogród zaklęty”. Utwór opowiada o wiecznym ogrodzie - miejscu granicznym, gdzie życie łączy się ze śmiercią, a jawa ze snem.

Na terenie dzisiejszego Parku Rzeźby na Bródnie, niegdyś istniały ogródki działkowe, o czym do dzisiaj przypominają rosnące gdzieniegdzie na terenie parku drzewa owocowe. Patrząc na alejkę starych, powykręcanych jabłonek możemy wyobrazić sobie istniejące tu niegdyś działkowe parcele, grządki czy rabatki. Oddając ukłon roślinom, które jako ciche obserwatorki „pamiętają” więcej, uczynimy je bohaterkami Osiedlowego Festynu Pamięci. Skupiając się na ich wytrwałości i uporze, spróbujemy popatrzeć na świat z ich perspektywy. Do jakich światów tęsknią tytułowe kwiaty? Czy jesteśmy w stanie je sobie wyobrazić?

Festyn jest jednodniowym wydarzeniem z szeregiem wspólnych aktywności oraz rozrywek. Mamy nadzieję, że każdy i każda znajdzie coś dla siebie i jak na festyn przystało, będziemy się razem świetnie bawić. Wszystkie aktywności odbywać się będą w pobliżu Domku Herbacianego w Parku Rzeźby na Bródnie.

W programie:

-----godz. 16:00-----
Quiz z sadzonkami

Znaczną część Bródna zajmuje cmentarz, który jest szczególnym miejscem pamięci. Chcąc „zasiać ziarno” refleksji nad różnymi formami upamiętniania, zapraszamy do wspólnego tworzenia ogrodu w pobliżu Domku Herbacianego. Wspólnie będziemy sadzić rośliny, które w symboliczny sposób odwołują się do przemijania i pamięci; wpisują się w cykle przyrody, jednocześnie będąc afirmacją życia. Zapraszamy do udziału w quizie roślinnym z szeregiem pytań; każda odgadnięta roślina zyska imię osoby biorącej udział w naszej gry.

-----godz. 18:30-----
Kiedyś to było - spotkanie wspomnieniowe z mieszkańcami_kami Bródna.

Podczas tego wydarzenia, w luźniej leżakowej atmosferze przy szklaneczce lemoniady, będziemy dzielić się wspomnieniami związanymi z Bródnem i najbliższym otoczeniem parku. Zachęcamy do przyniesienia ze sobą starych fotografii, które będą służyć jako punkt wyjścia do opowiadanych historii.

-----godz. 19:30-----
„Historia o dwóch kwiatach rosnących po przeciwnych brzegach rzeki” – przedstawienie teatralne.

Spektakl opowiadający legendę o dwóch osadach podzielonych płynącą między nimi rzeką oraz dwóch kwiatach Stokrotce i Mleczu, które jako narratorki relacjonują burzliwe losy mieszkańców i mieszkanek osad, ale również biorą czynny udział w zażegnaniu wielkiego kryzysu po obu brzegach. Całość przyjmie formę bajki, w której smoki i czary przecinają się z prozą życia. Przedstawieniu będą towarzyszyć elementy choreografii oraz muzyka. W rolę kwiatów wcielą się Frajda Natychmiast i Kacper Szalecki.

-----godz. 21:00-----
„Pamiętasz, była jesień” – najsmutniejsze karaoke

Na koniec Osiedlowego Festynu Pamięci zapraszamy na najsmutniejsze karaoke. Zaśpiewajmy razem piosenki z zestawu popularnych utworów mówiących o utracie, pamięci i tym, co bezpowrotnie minęło. Kolektywny wymiar karaoke może posłużyć jako tuba dla wspólnego przeżywania utraty. Nie jest to być może najweselszy temat, ale kto z nas nie ma z nim jakiegokolwiek doświadczenia? Za to doświadczenie w śpiewaniu nie jest wymagane w ogóle. Jak wiadomo, podczas karaoke nie ma lepszych i gorszych. Na najsmutniejszej playliście znajdzie się sporo polskich, złotych klasyków, ale nie zabraknie również zagranicznych hitów. Traumy przeżyjmy śpiewająco i wspólnie!

Przykłady piosenek:
Mariah Carey – Without You
Sinead O’Connor – Nothing Compares 2 U
Republika – Odchodząc
Celine Dion – My Heart Will Go On
Maanam – To tylko tango
R.E.M. – Everybody Hurts
Whitney Houston – I Will Always Love You
Violetta Villas – List do matki
Mieczysław Fogg – To ostatnia niedziela
Pretenders – I’ll Stand by You
Sława Przybylska – Pamiętasz była jesień
Myslovitz – Chciałbym umrzeć z miłości
Dawid Podsiadło – mori
Edyta Bartosiewicz – Ostatni

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Targówek lub w kategoriach: impreza spotkanie teatr inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧