Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Gry i zabawy ze sztuką współczesną - Pacyfikacja materii

Gry i zabawy ze sztuką współczesną - Pacyfikacja materii
📅 Data: środa, 22 lipca 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Prochownia Żoliborz (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Tego lata Zachęta po raz kolejny wychodzi ze swoim letnim programem w przestrzeń miasta. Tym razem zagościmy w kawiarni Prochownia, która mieści się w żoliborskim parku Żeromskiego. Cykl spotkań rozpoczniemy od wykładów dotyczących Żoliborza, jego historii, architektury, obecności artystów, kultury i rozrywki. Podczas cyklu warsztatów prześledzimy relacje sztuki i zabawy w praktyce. W każdą środę wakacji zmienimy przestrzeń Prochowni w plac zabaw i pole do gier, równocześnie nawiązując do dzieł z kolekcji Zachęty i bieżących wystaw. Wśród atrakcji pojawią się gry słowne ze Stanisławem Dróżdżem, gra w bierki z Henrykiem Stażewskim oraz gry losowe z Ryszardem Winiarskim, wielkoformatowe action painting, tworzenie ambalaży i artystycznych interwencji w przestrzeni.

22 lipca 2015 (środa), godz. 18
Czwarte warsztaty z cyklu Gry i zabawy ze sztuką współczesną
Pacyfikacja materii

Przedmioty dzielą się na te, które mamy za całkiem niewinne i te, które z góry podejrzewamy o coś złego, bo czai się w nich jakiś złowrogi potencjał. Kiedy coś jest ostre, może przeciąć; spiczaste – wbić się. Niebezpieczeństwo zranienia odnosi się do naszego ciała i powiązane jest z zagrożeniem bólem. Czasem ból odczuwamy właściwie na sam widok podejrzanego narzędzia, stąd np. panika przed zastrzykami.
Czy jednak bardziej niebezpieczne nie są te rzeczy, których wcale o to nie podejrzewamy? Każdy element materii może w określonej sytuacji stać się agresorem. Doniczka spadająca komuś na głowę, kartka papieru krawędzią przecinająca skórę, cukierek blokujący nagle przełyk.

Dlatego warto podjąć się śledztwa w sprawie materii. Zastanowić się, co w naszym otoczeniu jest podejrzane i spróbować to oswoić. Uczestnicy są zatem proszeni o ,,doprowadzenie podejrzanych’’ – przyniesienie na zajęcia przedmiotów, które ich zdaniem należałoby zabezpieczyć. Pacyfikacja polegać ma na zniwelowaniu cech przedmiotu czyniących go podejrzanym, czyli np. ukryciu ostrych krawędzi. Nawiążemy m.in. do techniki ambalażu – poprzez jego opakowanie zaciera się pierwotny kształt przedmiotu, a wyłania nowy: tajemniczy i nieoczywisty.

prowadzenie: Karolina Żyniewicz — absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, artystka wizualna, sztukę traktuje jako najszersze możliwe pole badawcze. Interesuje ją twórczy eksperyment z udziałem różnych form materii organicznej, w tym ludzi. Za podstawowe źródło inspiracji uważa naturę. Zafascynowana porządkiem i logiką nauki, głównie biologii i medycyny, stara się włączać te obszary do swoich działań. Stawia na bezpośredni kontakt z ludźmi, stąd nacisk na tworzenie poprzez własne wystawy okazji do spotkań, rozmów, także na trudne tematy. Z zaciekawienia człowiekiem wynika też jej współpraca z działami edukacji Zachęty i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Prochownia Żoliborz
park Żeromskiego
ul. Czarnieckiego 51
wstęp wolny

Wydarzenie zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱