Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Praga w podróży. Szumulowizna mąką na literacki i filmowy chleb. Epilog w Muzeum Chleba! [spacer bez zapisów]

Praga w podróży. Szumulowizna mąką na literacki i filmowy chleb. Epilog w Muzeum Chleba! [spacer bez zapisów]
📅 Data: piątek, 04 sierpnia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:30

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, ul. Kijowska 20 (pokaż na mapie)

💲 Podczas wydarzenia prowadzona jest zrzutka za udział

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


SZMULOWIZNA - do końca lat dziewięćdziesiątych XIX wieku przedmieście Pragi, którego nazwa również dzisiaj niektórym "mrozi pianę na ustach" – określając żartobliwie rzecz w stylistyce bohaterów Wiecha.

Spacer zaczniemy od znajdującego się na jej obrzeżu Dworca Wschodniego, dawno temu zwanego także Terespolskim, a potem Brzeskim. To od ponad półtora wieku miejsce wielu spotkań i pożegnań, dziś tu bowiem bieg zaczyna najwięcej pociągów. Nieważne, czy podróż tutaj zaczęta jest daleka czy bliska – zawsze wrażenia z niej warto wzmocnić lekturą zabranej na drogę książki.

Książek odnoszących się bezpośrednio do Szmulowizny jest co prawda niewiele, ale postaramy się przywołać niektóre tropy literackie, tak starannie wyszukane przez Pawła Dunina-Wąsowicza w jego szczegółowym przewodniku. Literackość i klimat tych miejsc czuje jednak każdy, kto się tu pojawia. Dobrze znają je także filmowcy, umieszczając tu wiele scen swych dzieł kinematograficznych, o których oczywiście także wspomnimy.

Stara tkanka ulic i kamienic przeplatana jest blokami z lat siedemdziesiątych, sprawiającymi wrażenie, jakby przenikały się w jednym miejscu różne plany czasowe i różne miasta. Dawne dzieje Szmulowizny to m.in. najważniejszy Żyd praski Szmul Zbytkower, który miał tu swój folwark; to także Radziwiłłowie, którzy zbudowali nieznaną wielu mieszkańcom stolicy spektakularną bazylikę. Nawet zajezdnia tramwajowa – choć z lat dwudziestych – nosi cesarski kostium architektoniczny w stylu empire’u. Znajdziemy tu także architekturę międzywojnia - od historyzmu po modernizm, a także współczesną nam awangardę architektoniczną.

Szmulowizna to także dawny i obecny przemysł, ulokowany w interesujących, historycznych budynkach. Mimo pewnych cech rozmachu, Szmulki to także lokalność, kojarząca się z małym miasteczkiem: spokojne tempo życia, które kwitnie pośród wielkomiejskiej zabudowy oraz pozostałości dawnego przemysłu, a także lokalna wspaniała piekarnia z Muzeum Chleba, które zwiedzimy na koniec, jako epilog po naszym spacerze, czyli improwizowanej opowieści w drodze.
=====

Organizatorzy: Biblioteka Publiczna im. ks. Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy oraz z Narodowe Centrum Kultury
======

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski
Gdzie? Start z Warszawy Wschodniej, ul. Kijowska 20 (przy rzeźbie niebieskiego aniołka z walizką, z lewej strony budynku) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Piatek, 4 VIII, godz. 17:30
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 1½ godziny plus opcjonalnie czas na zwiedzanie Muzeum Chleba
Dokąd? Spacer zakończy się przy ul. Jadowskiej, a dla chętnych epilog w Muzeum Chleba!
=======

Tel. do przewodnika: 601 666 142 (UWAGA, w dniu wycieczki kontakt WYŁĄCZNIE telefoniczny - nie mamy wtedy możliwości czytać wiadomości z komunikatorów, SMSów ani emaili, natomiast jeśli nie odbierzemy, to po kilku minutach oddzwaniamy).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Północ lub w kategoriach: spacer
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę