Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

KINO LETNIE | "SELF MADE" - Malarka i złodziej

KINO LETNIE | "SELF MADE" - Malarka i złodziej
📅 Data: czwartek, 24 sierpnia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 21:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Artystki, modelki, kolekcjonerki – w tegorocznym programie kina letniego w Muzeum Narodowym w Warszawie oczami reżyserów i reżyserek prześledzimy udział kobiet w budowaniu nowoczesnego życia artystycznego: od połowy XIX wieku aż po czasy nam współczesne. Będzie to także rozwijająca się w kolejnych filmach opowieść o emancypacji artystek: walki o równouprawnienie w dostępie do szkolnictwa artystycznego, miejsca w galeriach i muzeach, widoczności w życiu publicznym oraz w historii sztuki. To historie o zrzucaniu gorsetów – krępujących wolność konserwatywnych norm społecznych i obyczajowych oraz o odwadze artystek do mówienia własnym głosem i poszukiwania kobiecego spojrzenia w świecie sztuki zdominowanym przez mężczyzn.
Cykl filmowy Kina Letniego to również mozaikowy obraz wyzwań, z jakimi mierzyły i nadal mierzą się kobiety, łączące aktywność zawodową z życiem prywatnym. Sztuka zawsze była przestrzenią dla eksperymentu, radykalnych decyzji artystycznych i osobistych, wychodzących poza przestrzeń pracowni czy galerii, mających wpływ na życie prywatne. W programie znajdą się zarówno fabuły, jak i filmy dokumentalne, pokazujące z różnych perspektyw, że zwrot feministyczny zapoczątkowany przez niepokorne dziewiętnastowieczne artystki trwa nadal. Zmienił się świat, zmieniła się obyczajowość i technologie, przesunęły się akcenty w dążeniach do równouprawnienia, jednak emocje i wyzwania, przed jakimi stoją artystki, wydają się zaskakująco podobne do tych, które przeżywają filmowe bohaterki tej edycji Kina Letniego.

🗓️ czwartki, godz. 21.00
📌 Dziedziniec Lorentza, Gmach Główny MNW
👱🏻 młodzież, dorośli, seniorzy
🎟️ wstęp bezpłatny

Cały cykl jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.
👤 Kuratorka: Ewa Szabłowska

🗓️ HARMONOGRAM 🗓️

10 sierpnia / 21:00
Śruba [Boreg], reż. Shira Geffen, Izrael 2014, 89’
Uznana jerozolimska artystka Michal zamawia nowe łóżko, którego nie jest w stanie skręcić z powodu brakującej śrubki. W wyniku jej interwencji z magazynu zostaje zwolniona odpowiedzialna za to rzekome zaniedbanie Palestynka Nadine. Losy dwóch kobiet krzyżują się ponownie, gdy w wyniku pomyłki na żydowsko - palestyńskim punkcie kontrolnym zostają nawzajem zesłane do życia po obcej stronie granicy...
(Źródło: Filmweb)

17 sierpnia / 21:00
Kłopot Asty [Ich will mich nicht künstlich aufregen], reż. Max Linz, Niemcy 2014, 84’
Młoda przebojowa kurator sztuki Asta Andersen przygotowuje w Berlinie nową wystawę poświęconą kinu. Jednak żeby móc ją zorganizować, potrzebuje pieniędzy. Odwiedza więc różne instytucje kultury, korzysta też ze swoich znajomości, starając się dotrzeć do odpowiednich źródeł finansowania.
(Źródło: Filmweb)

24 sierpnia / 21:00
Malarka i złodziej [Kunstneren og tyven], reż. Benjamin Ree, Norwegia 2020, 102’
Barbora Kysilkova, czeska malarka żyjąca w Oslo, dowiaduje się o kradzieży dwóch z jej obrazów wystawionych w lokalnej galerii. Dzięki nagraniom kamer ochrony szybko dochodzi do aresztowania i procesu sądowego złodziei. Obecna na rozprawie Barbora proponuje spotkanie skazanemu Karlowi-Bertilowi Nordlandowi. Pragnie przede wszystkim odzyskać obrazy, ale fascynuje ją też osobowość przestępcy i postanawia namalować jego portret. Pomiędzy złodziejem a autorką skradzionych dzieł nawiązuje się nić przyjaźni.
(Źródło: Filmweb)

31 sierpnia / 21:00
Koniec ze strachem [The End of Fear], reż. Barbara Visser, Holandia 2018, 70’
Kto się boi czerwieni, żółci i błękitu? Film o wcale niesymbolicznym "morderstwie" obrazu Barnetta Newmana, a w szerszym planie o wandalach w świecie sztuki. Dlaczego tak często sztuka współczesna wzbudza strach i agresję? Czy takie reakcje są wyrazem ludowej nienawiści wobec utożsamianych ze sztuką elit? Barbara Visser w swoim filmowym śledztwie bada różne hipotezy leżące u podstaw współczesnego ikonoklazmu. W 1986 roku XY rzucił się na płótno Newmana w Stedelijk Museum i nożykiem introligatorskim pociął je na wąskie paski. Był to jeden z najbrutalniejszych ataków na dzieło sztuki, a próby jego odrestaurowania skończyły się równie katastrofalnie. Visser, reżyserka i artystka, odwiedza scenę zbrodni i dekonstruuje kolejne odsłony dramatu, obnażając emocje, jakie sztuka wzbudza w odbiorcach, i mechanizmy rządzące artworldem.
(Źródło: Filmweb)

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku” oraz „MNW Kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017-2022”.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę