Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

„Do korzeni rodziny” - cykl 3 spotkań dla Seniorów i wszystkich zainteresowanych

„Do korzeni rodziny” - cykl 3 spotkań dla Seniorów i wszystkich zainteresowanych
📅 Data: środa, 6 września 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Witryna Domu Wschodniego, Plac Konstytucji 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Fundacja Ośrodka KARTA serdecznie zaprasza na cykl trzech spotkań „Do korzeni rodziny”, dotyczących odkrywania, poznawania i upamiętnienia historii własnej rodziny. Każde spotkanie będzie rosnąć wokół tego tematu oraz pokazywać, jak istotne i ciekawe jest badanie osobistej historii.

Pierwsze spotkanie 23 sierpnia o godzinie 13.00 poprowadzi Zbigniew Gluza, szef Ośrodka KARTA. Opowie on o próbie powrotu do korzeni własnej rodziny, które zaowocowało książką „Rodzina z niepamięci”. Jak zacząć, nawet jeśli wydaje się, że nie ma śladów? Gdzie szukać dokumentów? Co jest istotne? Co ze ścieżkami donikąd? Te wątpliwości zostaną rozwiane, aby każde z Was mogło rozpocząć własne poszukiwania.

Drugie spotkanie 30 sierpnia o godzinie 13.00 z Michałem Przewłockim, prezesem zarządu Fundacji Domu Wschodniego, poprowadzi Aleksiej Rogozin, redaktor Ośrodka KARTA. Publikacja „Dom w Mordach. Rodzina Przewłockich 1912–1944” będzie przyczynkiem do rozmowy o tym, jak historia przejawia się dzisiaj. Wyrastające z ziemi budynki, niczym drzewa, są trwałym nośnikiem pamięci o historii zamieszkałej tam rodziny.

Trzecie spotkanie 6 września o godzinie 13.00 z Janem Jabłkowskim, dyrektorem Domu Towarowego Braci Jabłkowskich, poprowadzi Karolina Anna Kuta, dokumentalistka współpracująca z Ośrodkiem KARTA. Rozmowa skupi się na przekazywaniu zdobytej wiedzy, co ukaże owoce badań historycznych. Zaczniemy od pytania: „Co po nas zostaje?”, a w odpowiedzi pomoże nam książka „Firma. Bracia Jabłkowscy 1883–2021”.

Wszystkie spotkania odbędą się przy placu Konstytucji 6 w Witrynie Domu Wschodniego, gdzie będzie czekał mały poczęstunek. To niezwykle gościnne miejsce: przyjazna przestrzeń z bogatą ofertą aktywności kulturalnej, edukacyjnej, intelektualnej i społecznej. To również miejsce mobilizacji narodów Europy Środkowo-Wschodniej – wobec zbrodni wojennych i reżimowych represji, w imię przyszłego pokoju, wolności i demokracji. Powstają tu unikalne archiwum i biblioteka zbiorów w językach m.in. ukraińskim, białoruskim, rosyjskim.

Prosimy o informację dotyczącą specjalnych potrzeb pomocy w dotarciu lub uczestnictwie w spotkaniach na adres: ok@karta.org.pl lub pod nr telefonu: +48 22 848 07 28.

Zadanie publiczne sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

------

„Rodzina z niepamięci”
Książka jest próbą odtworzenia dziejów jednej rodziny – potomków Franciszki i Zygmunta ze wsi Borki k. Skarżyska-Kamiennej. Rekonstrukcji przeszłości z nielicznych zachowanych fragmentów dokonuje ich wnuk, Zbigniew Gluza, szef Ośrodka KARTA. Historia rodziny, opowiadana poprzez świadectwa – wspomnienia, relacje, listy – od lat 20. XX wieku po współczesność, splata się z historią Polski. II wojna światowa: działalność w AK, doświadczenie obozów koncentracyjnych, brawurowa ucieczka do Francji, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, Polacy w Wehrmachcie; życie w Peerelu: działalność opozycyjna, areszt na Rakowieckiej…
Świadomość własnych korzeni jest ważna – książka zachęca do pracy nad rodzinną pamięcią i proponuje uniwersalną metodę jej dokumentowania. Im szybciej zaczniemy, tym więcej ocalimy.

„Dom w Mordach. Rodzina Przewłockich 1912-1944”
Książka opisuje losy trzech pokoleń rodziny Przewłockich. W 1912 roku Konstanty i Eleonora kupili dla swojego syna Henryka zespół pałacowo-parkowy w Mordach i losy rodziny związały się z tym domem na kolejne 32 lata. W 1919 roku Henryk poślubił Karolinę z Hutten-Czapskich i od tego czasu wspólnie prowadzili gospodarstwo i wychowywali siedmioro dzieci – Różę, Andrzeja, Janinę, Elżbietę, Janusza, Karola i Henryka jr.
To opowieść o życiu rodziny ziemiańskiej – codziennych obowiązkach, wzajemnych relacjach, wakacyjnych wyjazdach, polowaniach i rodzinnych uroczystościach, ale również o zaangażowaniu społecznym i patriotycznym – współpracy z Armią Krajową podczas okupacji czy udzieleniu pomocy dla wysiedlonych z Zamojszczyzny.
Książka jest bogato ilustrowana – w głównej mierze fotografiami z rodzinnych albumów rodziny Przewłockich.

„Firma. Bracia Jabłkowscy 1883-2021”
Pasjonująca opowieść o słynnym warszawskim Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy. Bogato ilustrowana kompozycja tekstów źródłowych (dzienników, wspomnień, prasy) pozwala poznać historię Firmy od jej początków w XIX wieku, przez sukces w II RP, grabież dokonaną przez „ludowe” państwo i walkę o odzyskanie rodzinnego biznesu, po przywracanie świetności marki w nowej rzeczywistości handlowej.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧