Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Premiera filmu „Bomba, która wstrząsnęła światem”

Premiera filmu „Bomba, która wstrząsnęła światem”
📅 Data: poniedziałek, 27 lipca 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 21:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Plac Defilad (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
fb tt w msg wa tm em cp
reklama


O historii bomby atomowej opowiada jej współtwórca, uczestnik projektu Manhattan – Roy Glauber.

Projekt Manhattan był jednym z węzłów historii najnowszej i współczesnym mitem. W 1943 roku tysiące najwybitniejszych uczonych i inżynierów z całego świata porzuciły swe laboratoria. Wspierani przez setki tysięcy personelu dodatkowego, w całkowitym sekrecie i wielkim pośpiechu, wespół stworzyli broń najpotężniejszą z dotychczas znanych – bombę atomową.

16 lipca 1945 r. na pustyni Nowego Meksyku, w blasku „jaśniejszym niż tysiąc słońc”, ustalił się porządek powojennego świata. Nuklearny test Trinity miał niewielu świadków. A tylko niektórzy z nich brali udział w powstaniu samej bomby, która niecały miesiąc później zniszczyła Hiroszimę (6 sierpnia) i Nagasaki (9 sierpnia). Należał do nich właśnie Roy Glauber.

„Bomba, która wstrząsnęła światem” jest zapisem wyjątkowej, osobistej relacji z tamtych przełomowych wydarzeń. Kręcono go m.in.: w Los Alamos (gdzie pracowano nad stworzeniem bomby atomowej), Alamogordo (miejsce przeprowadzenia testu Trinity) i Santa Fe. Dokument wzbogacają także odtajnione niedawno materiały filmowe i zdjęcia z archiwów Los Alamos National Laboratory.

Film „Bomba, która wstrząsnęła światem” to pierwszy z filmów dokumentalnych, które tworzą cykl „Pionierzy”. Jego pomysłodawcą, ale też twórcą wszystkich filmów jest dziennikarz działu naukowego POLITYKI Karol Jałochowski.

Wśród bohaterów pierwszej części „Pionierów” znaleźli się wspomniany już Roy Glauber, Daniel Dennett (filozof umysłu), Gregory Chaitin (matematyk), Julian Barbour (fizyk i historyk nauki).

Seria filmowych dokumentów została wyprodukowana przez POLITYKĘ przy wydatnym wsparciu Centre for Quantum Technologies, należącego do National University of Singapore i kierowanej przez Artura Ekerta instytucji naukowej patronującej całemu naszemu międzynarodowemu przedsięwzięciu.

Organizator: Polityka w ramach cyklu wydarzeń „Film na Plac Defilad”
Partner: Miasto i Ogród

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę