Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

ZAPOMNIANE REŻYSERKI. Opowieści o pionierkach polskiego kina | Marta Flantz i Maria Hirszbein

ZAPOMNIANE REŻYSERKI. Opowieści o pionierkach polskiego kina | Marta Flantz i Maria Hirszbein
📅 Data: środa, 27 września 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Odważne, idące pod prąd, podejmujące ważne tematy społeczne – kim były pierwsze polskie reżyserki?

Od przedwojennych twórczyń do powojennych dokumentalistek – zapraszamy na cykl spotkań o kobietach polskiego kina. Będzie to podróż przez historię kina z feministycznej perspektywy i doskonała okazja do dyskusji na temat obecnej sytuacji kobiet w świecie filmu.
Stacjonarnie w DSH od września 2023 do maja 2024 zawsze w przedostatnią środę miesiąca (oprócz grudnia i marca).
Dodatkowo: wykłady będą streamowane online na Facebooku Stowarzyszenia Kobiet Filmowców i kanale YouTube Domu Spotkań z Historią

Sylwetki Marty Flantz i Marii Hirszbein przybliży 𝐩𝐫𝐨𝐟. 𝐝𝐫 𝐡𝐚𝐛. 𝐌𝐚ł𝐠𝐨𝐫𝐳𝐚𝐭𝐚 𝐑𝐚𝐝𝐤𝐢𝐞𝐰𝐢𝐜𝐳, filmoznawczyni i wykładowczyni na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalizująca się w problematyce tożsamości kulturowej oraz twórczości kobiet w kinie, fotografii i sztuce współczesnej. Autorka wielu książek o kobietach w polskiej kinematografii, m.in. „W poszukiwaniu sposobu ekspresji. O filmach Jane Campion i Sally Porter” (2001), „Młode wilki polskiego kina. Kategoria gender a debiuty lat 90.” (2006) oraz „(Nie)widzialne kobiety kina” pod wspólną redakcją z Moniką Talarczyk.

𝐌𝐚𝐫𝐭𝐚 𝐅𝐥𝐚𝐧𝐭𝐳 (𝟏𝟖𝟖𝟓–𝟏𝟗𝟑𝟖)
Polska aktorka niemieckojęzyczna i reżyserka filmowa. Jedna z czterech kobiet – obok Niny Niovilli, Stanisławy Perzanowskiej i Wandy Jakubowskiej – które były reżyserkami pełnometrażowych filmów fabularnych w Polsce okresu międzywojennego. W latach 30. dołączyła do firmy producenckiej Leo-Film prowadzonej przez Marię Hirszbein. Była współscenarzystką i współreżyserką (wspólnie z Michałem Waszyńskim) kinowego przeboju na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Prokurator Alicja Horn” (1933). W 1935 roku premierę miał jej samodzielny debiut „Kochaj tylko mnie”.

𝐌𝐚𝐫𝐢𝐚 𝐇𝐢𝐫𝐬𝐳𝐛𝐞𝐢𝐧 (𝟏𝟖𝟖𝟗–𝟏𝟗𝟑𝟗 𝐚𝐥𝐛𝐨 𝟏𝟗𝟒𝟐)
Producentka filmowa i kierowniczka produkcji, jedna z pierwszych kobiet w polskiej produkcji filmowej. Współzałożycielka Polskiego Związku Producentów Filmowych (1927) oraz członkini władz Polskiego Związku Przemysłowców Filmowych. Od 1924 roku była związana z wytwórnią „Leo Forbert”, która specjalizowała się w produkcji dokumentów i fabuł w języku jidysz. Z czasem wykupiła udziały firmy i zmieniła jej nazwę na „Leo-Film”. Była to jedna z najważniejszych wytwórni filmowych lat 30. XX wieku w Polsce. W 1932 sukces przyniosła jej produkcja filmu „Legion ulicy” w reżyserii Aleksandra Forda. Produkcje Hirszbein wprowadzały nowe elementy do polskiej kinematografii, takie jak pierwsze zdjęcia realizowane na morzu („Zew morza”) czy problematykę społeczną („Legion ulicy”).

*** *** ***
„𝐙𝐚𝐩𝐨𝐦𝐧𝐢𝐚𝐧𝐞 𝐫𝐞𝐳̇𝐲𝐬𝐞𝐫𝐤𝐢. 𝐎𝐩𝐨𝐰𝐢𝐞𝐬́𝐜𝐢 𝐨 𝐩𝐢𝐨𝐧𝐢𝐞𝐫𝐤𝐚𝐜𝐡 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 𝐤𝐢𝐧𝐚” to cykl spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie Kobiet Filmowców i Dom Spotkań z Historią, który potrwa od września 2023 do maja 2024. W ramach spotkań przybliżymy dorobek reżyserek i ich wpływ na rozwój sztuki filmowej, który przez lata pozostawał w cieniu mężczyzn. Opowiemy, z jakimi trudnościami musiały się mierzyć oraz o mechanizmach, które przyczyniły się do marginalizacji ich twórczości.
Jak mówi inicjatorka cyklu i członkini SKF 𝐊𝐚𝐭𝐚𝐫𝐳𝐲𝐧𝐚 𝐓𝐫𝐳𝐚𝐬𝐤𝐚: „Ten cykl to podróż przez historię kina z feministycznej perspektywy i doskonała okazja do dyskusji na temat obecnej sytuacji kobiet w świecie filmu. Wydarzenie jest hołdem dla pomijanych w narracji filmowej reżyserek, propaguje wiedzę o historii polskiego kina i jego kobiecych twarzach”.
Bohaterkami spotkań będą: Marta Flantz, Maria Hirszbein, Maria Morozowicz-Szczepkowska, Natalia Brzozowska, Helena Lemańska, Danuta Halladin, Helena Amiradżibi, Krystyna Gryczełowska, Jadwiga Żukowska i Irena Kamieńska.
Będą opowiadać: prof. Małgorzata Radkiewicz, prof. Katarzyna Mąka-Maladyńska, prof. Monika Talarczyk, prof. Maria Zmarz-Koczanowicz, dr Karolina Felberg, dr Anna Misiak, dr Piotr Pławuszewski, mgr Katarzyna Wajda.
Stowarzyszenie Kobiet Filmowców powstało w 2014 roku i jest najstarszą tego typu organizacją w Polsce, która zrzesza kobiety pracujące w branży filmowej oraz działa na rzecz wyrównywania ich szans zawodowych. Swoją działalność rozpoczęło międzynarodową debatą „Czy kino ma płeć?” na festiwalu OFF Plus Camera w Krakowie w 2015 roku. Od tego czasu Stowarzyszenie zorganizowało szereg debat, paneli i konferencji uświadamiających różnice w wykorzystaniu potencjału zawodowego kobiet i mężczyzn oraz warsztaty doszkalające i rozwijające kompetencje twórczyń filmowych. Stowarzyszenie zostało wpisane na listę NGO do konsultacji społecznych i opiniowania w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Kobiet Filmowców i Dom Spotkań z Historią
Projekt jest współfinansowany przez:
Polski Instytut Sztuki Filmowej
oraz Dzielnicę Śródmieście m. st. Warszawy
Partnerzy: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Szkoła Historycznego Dokumentu Filmowego i Archiwum Kobiet, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Fundacja HER Docs.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę