Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

My wszyscy z Butenki! – premiera z udziałem Joanny Olech, Michała Rzecznika i Marcina Wichy

My wszyscy z Butenki! – premiera z udziałem Joanny Olech, Michała Rzecznika i Marcina Wichy
📅 Data: czwartek, 21 września 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, ul. Kozia 11 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Jak miło jest mieć Butenkę,
co tyle nabazgrał bazgranin!
niektórzy go cenią nad wyraz –
niektórzy kochają bez granic!*

Z okazji wznowienia książki 🔴„Dong, co ma świecący nos”🔴, kultowego tomu absurdalnych wierszyków Edwarda Leara w opracowaniu graficznym Bohdana Butenki, wspólnie z Muzeum Karykatury w Warszawie zapraszamy na spotkanie z twórczością mistrza polskiej ilustracji!
Odbędzie się ono 21 września o godz. 18:00 w Muzeum Karykatury (ul. Kozia 11).

🔵 Bohdan Butenko był zjawiskiem – jedynym w swoim rodzaju. Niesfornym gigantem ilustracji, jednoosobowym nurtem artystycznym, marką znaną każdemu dziecku. Zrewolucjonizował szatę graficzną książki dziecięcej, zilustrował blisko 300 tytułów, a jego twórczość od siedmiu dekad bawi kolejne pokolenia. Postaciami Gapiszona, Kwapiszona czy „Gucia i Cezara” podbił masową wyobraźnię i przetarł szlaki gatunkowi komiksu. Jego Dong, co ma świecący nos czy „Cyryl, gdzie jesteś?” to ikony polskiej grafiki książkowej i majstersztyki totalnego podejścia do projektowania. Dowcipem i swobodną kreską podbijał serca dzieci, artystyczną odwagą imponował innym twórcom. Jego projekty i ilustracje dla wielu były – i wciąż są – inspiracją i wzorem. Liczne grono dzisiejszych grafików mogłoby zakrzyknąć jednym głosem: „My wszyscy z Butenki!”. 🔵

⚫️„Dong, co ma świecący nos” to jedno z jego najbardziej brawurowych dzieł, kapitalne ucieleśnienie jego talentu – i tego, co cenił w książce dla dzieci. Poetycki absurd i dziecięcą beztroskę, czułość i melancholię tekstów Edwarda Leara Butenko ubrał w minimalistyczny komizm uderzającej formy graficznej, która wciąż urzeka lekkością i świeżością. Absurdalny „świat na opak”, w którym Dżamble pływają po morzu w sicie, a tajemniczy Akond ze Skwak sąsiaduje z Takim Czymś z kraju Dżolibolibo, oddał pomyślanym „na opak” projektem, w którym biel zamieniła się miejscami z czernią.⚫️

Na czym polega fenomen Butenki?
Co mają ze sobą wspólnego tworzenie książki i dzierganie swetra?
Czy twórczy geniusz Butenki był produktem życia w gospodarce niedoboru?
Jak jego minimalistyczny kunszt wybrzmiewa dziś, w rzeczywistości wizualnego nadmiaru?
Czy Butenko był memiarzem? 🙂

Te i wiele innych kwestii poruszą w rozmowie z Agatą Napiórską nasi goście:
🔴 ilustratorka i autorka Joanna Olech,
🔵 grafik i pisarz Marcin Wicha
🟡 oraz Michał Rzecznik, kulturoznawca, scenarzysta i rysownik, kurator wystawy twórczości Bohdana Butenki w Muzeum Karykatury w Warszawie.
Nasza rozmowa odbędzie się właśnie w Muzeum Karykatury, gdzie trwa wystawa „Butenko dla małych i dużych”: wybór prawie 450 prac z całego, niemal 70-letniego okresu kariery artystycznej Butenki. Jeśli jeszcze jej nie widzieliście, najwyższy czas to nadrobić. A jeśli widzieliście – warto wpaść ponownie, bo we wrześniu na ekspozycji pojawiły się nowe grafiki!
Wstęp wolny, spotkanie dla dorosłych.

🟡 Więcej o książce 🟡
link

O prelegentach:
Joanna Olech – autorka i ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży. Jedna z najaktywniejszych polskich publicystek piszących o literaturze dziecięcej. Jest także współautorką podręczników szkolnych do języka polskiego i ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jej liczne książki cieszą się ogromną sympatią czytelników i zdobyły wiele nagród i wyróżnień (m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz tytuł Dziecięcego Bestselleru Roku).
Marcin Wicha – grafik i felietonista. Autor książek dla dzieci i dla dorosłych (ostatnio „Kierunek zwiedzania”, 2021, „Nic drobniej nie będzie”, 2022). Mieszka na Grochowie.
Michał Rzecznik – kulturoznawca, kurator, scenarzysta i rysownik. Główny specjalista do spraw wystaw i komiksu w Muzeum Karykatury w Warszawie; opiekun Lengrenówki – pracowni Muzeum Karykatury. Ma na swoim koncie przeszło dwa tysiące żartów rysunkowych, kilkanaście albumów komiksowych, kilka wystaw i nagród. Od 9 lat współtworzy fanpage „Naprawdę Nieśmieszne Rysunki”. Stypendysta m.st. Warszawy.
Agata Napiórska – dziennikarka i tłumaczka, autorka książek o ilustratorach: „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia” i „Ha-Ga. Obrazki z życia” oraz dwóch tomów rozmów z polskimi twórcami „Jak oni pracują”. Na co dzień redaktorka naczelna i wydawczyni magazynu „Zwykłe Życie”.

* Butenko narysował w „Dongu...” Leara, ale Lear nie mógł opisać Butenki. Gdyby mógł, może zrobiłby to właśnie tak?

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę