Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Festiwal WWB15: Komfort termiczny – projektowanie równego dostępu do chłodu | dyskusja

Festiwal WWB15: Komfort termiczny – projektowanie równego dostępu do chłodu | dyskusja
📅 Data: czwartek, 5 października 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Muzeum Woli, ul. Srebrna 12 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


🌡️Komfort termiczny – projektowanie równego dostępu do chłodu, dyskusja Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie

❄️Dyskusja o społecznych konsekwencjach klimatyzacji, pojęciu komfortu i dyskomfortu. W dyskusji udział wezmą Zofia Boni, badaczka doświadczania zmian klimatycznych z Instytutu Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu oraz Simone de Iacobis i Małgorzata Kuciewicz, architekci eksplorujący budownictwo zgodne z rytmami przyrody tworzący grupę Centrala.

🗣️Prowadzenie: dr Agata Szydłowska (Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie).

❄️Czy w coraz gorętszych miastach jesteśmy skazani na rosnące nierówności w dostępie do chłodu?

❄️Równy dostęp do komfortu termicznego to jedno z najważniejszych współczesnych wyzwań społecznych i zdrowotnych. Dziś świat pod tym kątem dzieli ludzi na tych z globalnej, uprzemysłowionej północy oraz tych z coraz gorętszego, niezamożnego południa. We współczesnych europejskich i amerykańskich miastach ograniczenia w dostępie do komfortu termicznego mają także wymiar klasowy oraz związany z płcią i wiekiem. Najzamożniejsi z nas mają możliwość niemal całkowitego uniezależnienia się od temperatury na zewnątrz: klimatyzowane mieszkanie, garaż, klimatyzowany samochód, klimatyzowane biuro i centrum handlowe. Niezamożni, często starsi ludzie, najbardziej wrażliwi zarówno na chłód, jak i ekstremalne upały, mieszkający w nieefektywnych energetycznie domach, latem często nie mają jak schronić się przed gorącem, a zimą marzną. Klimatyzacja jest przy tym technologią wyjątkowo niesolidarną. Chłodząc jednych, dogrzewa innych. Klimatyzatory tworzą wyspy ciepła, wypuszczając gorące powietrze na ulice i zanieczyszczają środowisko hałasem, dotkliwym dla ludzkich i nie-ludzkich mieszkańców miast.

❄️Daniel A. Barber w słynnym eseju „Po komforcie” argumentuje, że najwyższy czas, abyśmy wszyscy solidarnie pożegnali się z przekonaniem, że każdy, ma prawo do komfortu, a klimatyzacja ma obowiązek mu go zapewnić. Przecież, jak wiemy, nie każdy. Pewnego komfortu, a przynajmniej znośnych warunków życia, powinniśmy szukać w rozwiązaniach zeroemisyjnych, niezwiązanych z kolejnymi urządzeniami i udoskonaleniami technologicznymi, bardziej solidarnych i inkluzywnych. W końcu świetnymi schronieniami przed upałem są stare kościoły i budynki z materiałów, które cechuje dobra izolacja termiczna. Ulgę w upale dają też podcienia. Przyjemnie spędza się czas w cieniu starych drzew, gdzie temperatura jest o kilka stopni niższa niż na zabetonowanym placu.

🕰️Kiedy: 5.10 | 18:00 – 19:30
📍Gdzie: Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy, ul. Srebrna 12
🎟️Wstęp bezpłatny bez konieczności pobierania wejściówki.
_______

ℹ️Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu „WARSZAWA W BUDOWIE 15: Zimno już było” realizowanego przez Muzeum Warszawy we współpracy z partnerami w dniach 22.09.2023 – 22.10.2023 r.
Więcej informacji oraz szczegółowy program Festiwalu: link

🚧Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE powstał w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2009 roku. Podejmuje jak najszerzej rozumiane zagadnienia projektowania: od wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej przez architekturę i urbanistykę po projektowanie społeczne.
_______

Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE 15. Zimno już było
Wystawa: 22.09.2023 – 24.03.2024
Festiwal: 22.09.2023 – 22.10.2023

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę