Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Inscription project: VICTORIA

Inscription project: VICTORIA
📅 Data: piątek, 13 października 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego "Wiecha" 4 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Stefan Kornacki - Inscription Project: Victoria
⚫️ Wystawa: 13.10-29.10.2023
⚫️ Koncert 13.10: start 19:30
Live: Tomasz Januchta (Kontrabas) i Piotr Rosztajn (elektronika)
Mapping/wizualizacje: Saskia Wojtalewicz
Reżyseria: Stefan Kornacki

Inscription Project - Victoria to z założenia podróżujący projekt. Tym razem napis stanie przed ZODIAKIEM Warszawskim Pawilonem Architektury. Ten sam kaseton, który był ważnym elementem krajobrazu stolicy wraca do centrum miasta. Forma w jakiej się znajduje odzwierciedla otaczającą nas rzeczywistość.
Głównym elementem jest 47-letni napis VICTORIA autorstwa projektanta Romana Duszka, zdemontowany z hotelu Sofitel Warsaw Victoria w 2011 roku. Antywojenny charakter działania wywodzi się wprost z historii powstania napisu, a w szczególności litery „V”. To wokół tego obiektu Stefan Kornacki zbudował scenariusz wydarzenia, w którym zaproszeni artyści interpretują jego współczesne znaczenie. Projekt aktualizuje antywojenny przekaz.
Eksperymentalny koncert jest oparty na nagraniach słowa “Victoria” wypowiadanego przez osoby doświadczające uchodźctwa, ludzi cierpiących ze względu na otaczające nas wojny. Wykrzyczane, szeptane. “Victoria” w języku perskim, arabskim, białoruskim, ukraińskim. Kolekcja tych anonimowych nagrań realizowanych telefonem, wysyłanych komunikatorami ciągle się powiększa. W trakcie trwania wystawy zostaną zrealizowane kolejne. Wnętrza liter podczas koncertu i wernisażu wypełni video mapping autorstwa Saski Wojtalewicz.
Autorem projektu napisu oraz identyfikacji wizualnej hotelu z 1975 roku jest Roman Duszek. Wywiad z nim prezentowany jest wewnątrz pawilonu. Artysta opowiada o historii litery “V”, jej antywojennym przekazie, który został na nowo przywołany w ramach Inscription Project. Oprócz nagrania rozmowy, zobaczycie również dokumentację działań artystów, którzy wzięli udział w poprzednich odsłonach projektu: nagrania pianistki Hani Rani I graficzne interwencje Jacka Wielebskiego (Jay Pop – Limited).
Victoria pojawiła się dotychczas w Lizbonie, Cascais (Portuglia), Cumach - pracowni warsztatowej w Stocznia Cesarskiej w Gdańsku, Traffic Design w Gdyni oraz warszawskich Cukrach Praga.

🏴 O Inscription Project:
Główna idea projektu Stefana Kornackiego to działanie przy pomocy odzyskanych napisów, neonów i kasetonów. To sztuka w przestrzeni miejskiej, happening, reportaż, instalacja. Wydarzenia pojawiają się w różnych kontekstach, kreują nowe pola znaczeniowe. Projekt realizowany jest od 2009 roku mi.in w Tallinie, Kijowie, Dubaju, Lizbonie, Cascais oraz wielu polskich miastach.

🏴 Artyści:
▪️ Tomasz Januchta, kontrabasista Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz DJ i producent Piotr Rosztajn, artysta sceny elektronicznej, którzy wystąpią razem w ramach eksperymentalnego koncertu.
▪️ Saskia Wojtalewicz – trójmiejska artystka operująca w przestrzeni wizualizacji.
▪️ Wszystko w reżyserii multimedialnego artysty - Stefana Kornackiego

🏴 O autorze:
Stefan Kornacki - artysta multimedialny. Współtworzy grupy muzyczne “Ser Charles” oraz duet “Stop”, Laureat „Talentów Trójki” przyznawanych przez Program 3 Polskiego Radia w kategorii sztuki wizualne, wyróżniony tytułem „Kulturysta”, przyznawanym przez Radiowy Dom Kultury, Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, absolwent grafiki na WSP UMK w Toruniu. Obecnie pracuje nad Inscription Project (cykl instalacji oraz działań w przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem zdemontowanych napisów oraz neonów), multimedialną Żużlową Ligą Covid 19 i Local News (akcją z pogranicza sztuki zaangażowanej społecznie oraz krytycznej).- Jedno z działań „Nie stawiajcie mi pomników” można było zobaczyć w głośnym, czeskim filmie „Jak Bóg szukał Karela”. , Jest również autorem projektów poszukujących nowej przestrzeni dla poezji: “Szerokości” oraz “Wiersze dla Biegaczy”, publikowanych m.in na łamach magazynu „Wizje”. Prace artysty można było zobaczyć m.in. w Polsce, Portugalii, Niemczech, Estonii, Ukrainie, Islandii, Armenii oraz w Indiach. Współpracuje m.in. z „Nowym Tygodnikiem Kulturalnym”. Od 2021 roku jest związany z trójmiejskim Kolektywem Pogoda. Mieszka i tworzy w Warszawie.

Projekt współorganizowany przez Miasto Stołeczne Warszawa
Patronat Honorowy Prezydent Miasta Warszawy
Patronat Mazowieckiej Izba Architektów RP
Partnerzy wystawy: Sofitel Warsaw Victoria, Nieporęcka

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę