Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Aleksander Macedoński w polskiej literaturze dawnej a tradycja legendarna

Aleksander Macedoński w polskiej literaturze dawnej a tradycja legendarna
📅 Data: poniedziałek, 23 października 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Biblioteka Narodowa (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na spotkanie z dr hab. Aleksandrą Klęczar – „Nie całkiem obcy w obcym kraju. Aleksander Macedoński w polskiej literaturze dawnej a tradycja legendarna”.

• 23 października (poniedziałek), 15:00
• Sala Darczyńców, Biblioteka Narodowa w Warszawie, al. Niepodległości 213
• wstęp wolny

Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Brückner. Średniowiecze odzyskane”.
___

Legendy związane z postacią Aleksandra III Macedońskiego zaczęły krążyć po świecie raptem paręnaście lat po śmierci zdobywcy w 323 roku p.n.e. i prędko nabrały baśniowego, fantastycznego charakteru. Istniały zarówno w postaci fragmentów wpisywanych w rozmaite teksty literackie, jak i w formie dzieł poświęconych w całości Aleksandrowi, ujętych w szeroką kategorię Romansu o Aleksandrze. W polskiej tradycji średniowiecznej Aleksander pojawia się w kronikach, w tym przede wszystkim w Kronice Kadłubka, w bardzo ciekawej formie i roli: historia o wojnie z nim legitymizuje i uwzniośla dzieje przodków Polaków, a jego wyidealizowana charakterystyka służy za model dla postaci władców, natomiast historia o pokonaniu przezeń smoka została przypisana przez kronikarza legendarnemu założycielowi Krakowa. Z kolei XVI wiek przyniósł pierwsze polskie przekłady Romansu, dodając polskiej tradycji kolejny obraz Aleksandra i po raz kolejny zabarwiając go lokalną tradycją. Podczas spotkania dr hab. Aleksandra Klęczar spróbuje wskazać, jak polskie obrazy Aleksandra mają się do szerszej tradycji legendy władcy i jaka jest specyfika naszych lokalnych wersji.

dr hab. Aleksandra Klęczar – absolwentka filologii klasycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studiów żydowskich na uniwersytecie w Oksfordzie. Wykłada na UJ, a do jej zainteresowań badawczych należą: grecka i rzymska mitologia, poezja antyczna, obecność tradycji klasycznej w kulturze popularnej oraz – przede wszystkim – historia i legenda Aleksandra Wielkiego w antyku i poza nim. W wolnych chwilach tłumaczy (w 2013 współdzieliła z Grzegorzem Franczakiem Nagrodę „Literatury na Świecie” za przekład Katullusa) i pisze felietony o antyku i popkulturze dla „Nowej Fantastyki”.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧