Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

KIMCHI W ONGGI

KIMCHI W ONGGI
📅 Data: środa, 25 października 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Ursynów, PAN Ogród Botaniczny, ul. Prawdziwka 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie i ONGGI Stowarzyszenie Kulturalne Polska-Korea

zapraszają na wystawę i warsztaty tradycyjnej koreańskiej ceramiki onggi Mistrza JEONG HEE CHANGA
oraz
na warsztaty kulinarne KIMCHI, które poprowadzi wykładowczyni Uniwersytetu Gwangju, Dyrektorka Akademii Gotowania Baekgeum Bi, certyfikowana instruktorka kuchni koreańskiej Pani BAEK GEUM BI

Na wystawie zaprezentujemy również kolekcję onggi ze zbiorów Pana KI GOANG SU

Onggi to tradycyjne koreańskie wyroby ceramiczne, które od czasów prehistorycznych używane są jako naczynia stołowe, a także naczynia do przechowywania żywności (np. ryżu, sosu sojowego, solonych ryb, kimchi, alkoholu i wody pitnej). Dzięki porowatości i przepuszczalności naczynia onggi doskonale nadają się do przechowywania różnego rodzaju produktów fermentownych. Onggi, w odróżnieniu od szlachetnej, białej porcelany, jadeitowo-zielonego celadonu, czy ceramiki w stylu buncheong, które zawsze cenione były za swoje artystyczne walory, traktowano jako przedmioty codziennego użytku, pozbawione wartości estetycznych, a ostatnio wręcz uznawano je za staromodne obiekty kojarzące się z okresem sprzed modernizacji. Dzisiaj, kiedy zwraca się uwagę na sprawy natury i środowiska, ten rodzaj ceramiki budzi coraz większe zainteresowanie. Onggi to esencja natury, to wielowiekowe doświadczenie i mądrość, która rodzi się z obserwacji i przeżywania świata. Artyści zajmujący się współcześnie ceramiką onggi często wychodzą poza tradycyjne, utylitarne funkcje tworzonych obiektów i tworzą rzeźby ceramiczne, które w nowych już formach są wciąż kontynuacją tradycji wielu pokoleń twórców onggi.

Kimchi jest nieodłączną częścią kultury koreańskiej, a od lat zyskuje również uznanie na świecie ze względu na swoje zdrowotne wartości, ale także jako kreatywne danie charakterystyczne dla nieco egzotycznej tradycji kulinarnej. Do przygotowywania kimchi używano ceramicznych naczyń onggi i do dzisiaj uważa się, że najlepsze jest kimchi fermentowane właśnie w tych naczyniach. Tradycja wspólnotowego przygotowywania kimchi – Kimjang – została wpisana w 2013 roku na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Wydarzenie, które organizujemy we współpracy z Miro Center z Gwangju nawiązuje do Dnia Kimchi, który od 2020 roku jest w Korei oficjalnym świętem kimchi obchodzonym 22 listopada. Również w Stanach Zjednoczonych stany Kalifornia, Wirginia, Maryland, Nowy Jork oraz Waszyngton, D.C. proklamowały 22 listopada „Dniem Kimchi”, aby podkreślić znaczenie tego dania dla społeczności koreańskiej. Narodowy Dzień Kimchi proklamowała również Argentyna.

Kimchi, choć wciąż kojarzone z Koreą, staje się więc dobrem ponadnarodowym, cenionym za jego wartości zdrowotne, kulinarne i kulturotwórcze.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, tego dnia nie obowiązują też bilety wstępu do Ogrodu Botanicznego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Ursynów lub w kategoriach: spotkanie warsztaty wykład wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧