Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

„Nessun dorma”. Wystawa ukraińskiego artysty Pavlo Makova w Pałacu Czapskich

„Nessun dorma”. Wystawa ukraińskiego artysty Pavlo Makova w Pałacu Czapskich
📅 Data rozpoczęcia: wtorek, 07 listopada 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📅 Data zakończenia: czwartek, 30 listopada 2023

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Pałac Czapskich, Krakowskie Przedmieście 5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Do 30 listopada 2023 w Pałacu Czapskich przy Krakowskim Przedmieściu 5 będzie prezentowana wystawa ukraińskiego artysty Pavlo Makova – „Nessun dorma”. Instalacja jego autorstwa „Fontanna wyczerpania” reprezentowała Ukrainę na Biennale w Wenecji w 2022 roku. Wystawa „Nessun dorma” odbywa się w ramach obchodów 55-lecia Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Artysta od trzydziestu lat tworzy struktury urbanistyczno-biologiczne, parafrazując społeczne i cywilizacyjne zależności, relatywizując znaczenia i symbole kulturowe i tożsamościowe. W twórczości Makova zawiera się problem ogółu, pytania o człowieczeństwo i etykę. Artysta stawia pytania o panujące zasady i metody postępowania, relacje społeczne i międzypaństwowe, mające konsekwencje w poszanowaniu praw demokratycznych i praw człowieka. Podejmuje tematy lęku, marginalizacji i instrumentalnego traktowania człowieka.

„Z biegiem czasu owe znaczenia wyrywały się z ograniczającego kontekstu wschodnioeuropejskiej metropolii i stały się symbolem wyjałowienia i wyczerpania Zachodu. W obliczu przemian politycznych, następnie pandemii, a teraz wojny, twórczość Makova zaczęła reprezentować niezwykle dzisiaj aktualną akumulację wyczerpania” – mówi kurator wystawy, Mateusz Dąbrowski.

Zapis procesu zmian
Artysta często powraca do prac tworzonych przed laty, a następnie modyfikuje je lub uzupełnia, dzięki czemu obrazy nabierają nowych znaczeń; stanowią zapis procesu zmian – społecznych, polityczno-gospodarczych, które doprowadziły do globalnego wyczerpania demokratycznego świata.
Na początku swojej drogi twórczej, w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku (po rozpadzie Związku Radzieckiego) Makov interesował się kwestią kształtującej się niepodległości swojego kraju i krystalizującej się tożsamości kulturowej. Na początku XXI wieku zdał sobie sprawę, że obrazy, które tworzy, mają szerszy, globalny kontekst.
„W latach 90. moja praca była ściśle związana z ideą „Miejsca” i w tamtym czasie koncentrowała się na kwestiach lokalnych, choć później moje podejście uległo zmianie, przecież ostatecznie wszyscy żyjemy w jednym „Miejscu”, które staje się coraz mniejsze. A wszystkie problemy i tragedie w lokalnym środowisku są zależne od tego, co dzieje się w naszym globalnym „Miejscu”, i nie ma sposobu, byśmy mogli się od tego oddzielić.

Ekspozycja
Ekspozycja została podzielona na dwie przestrzenie. W pierwszej prezentowany jest projekt „ДО ПО” (co po ukraińsku oznacza „przed” i „po”), który składa się z trzech elementów: zeszytu, eksponowanego w stojącej gablocie; wielkoformatowej, leżącej grafiki oraz rozkładówek książki wyświetlanych z projektora. W drugim pomieszczeniu prezentowane są prace łączone, których głównym trzonem są „rysunko-grafiki” z serii „Abracadabra”.

Pavlo Makov
Urodził się w 1958 roku w Leningradzie (obecnie Petersburg). Studiował w Krymskiej Szkole Artystycznej na wydziale malarstwa (1974-1979); ukończył Charkowską Akademię Sztuki i Projektowania (studia w latach 1979-2004). Instalacja Pavlo Makova „Fontanna wyczerpania” reprezentowała Ukrainę na Biennale w Wenecji w 2022 roku. Artysta mieszka i pracuje w Charkowie.
Artysta jest grafikiem „warsztatowym”. Wykorzystuje tradycyjną technikę wklęsłodruku na papierze. Łączy ją z rysunkiem; wykorzystuje też kolor, używając do tego kredek i ołówka. W swoich pracach tworzy charakterystyczny motyw planu miasta przypominający mapy urbanistyczne albo rzuty ogrodów francuskich.

„Nessun dorma”. Wystawa Pavlo Makova w Pałacu Czapskich
kurator: Mateusz Dąbrowski
identyfikacja wizualna: Ola Kot
Pałac Czapskich | Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 5
7 – 30 listopada 2023
wystawa czynna: wt. – niedz. w godzinach: 12:00-19:00
wstęp wolny

Wystawa odbywa się w ramach obchodów 55-lecia Wydziału Grafiki ASP w Warszawie.
partnerzy wystawy: Polskie Bractwo Kawalerów Gutenbega, Polska Izba Druku, Amcor, Opolgraf S.A., Sun Chemical Sp. z o.o.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧