Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Festiwal Przemiany 2015

Festiwal Przemiany 2015
📅 Data rozpoczęcia: czwartek, 03 września 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 06 września 2015

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Nauki Kopernik (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Przyszłości nie da się przewidzieć, ale można ją kształtować. Uczestnicy organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik festiwalu Przemiany mogą się przekonać, że moc tworzenia przyszłości ma każdy z nas. Tegoroczna edycja będzie poświęcona temu, jak idea nowej epoki – antropocenu inspiruje design i nowe technologie.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. Na część z nich obowiązuje rejestracja (formularze rejestracyjne znajdują się na stronie wydarzenia - link poniżej).


Szczegółowy program kolejnych dni festiwalu:

- 3 września -

19:15 – 20:30
Witamy w antropocenie!
wykład inauguracyjny prof. Reinholda Leinfeldera, niemieckiego paleontologa i geobiologa, członka The Anthropocene Working Group, dyrektora House of the Future w Berlinie

20:30 – 24:00
Projektanci antropocenu
wernisaż wystawy
Samonaprawiający się beton (Bioconcrete, Henk Jonkers), oddychający metal (Tracheolis, Doris Sung) czy ubranie, które posłużyć może za przenośny dom (SleepingDress Prototype, Ana Rewakowicz) to tylko niektóre przykłady projektów zainspirowanych ideą antropocenu. Twórcy podejmujący wyzwanie nowej epoki przełamują granice specjalizacji, budując podwaliny nowego myślenia opartego na koncepcji zrównoważonego rozwoju. Na wystawie zobaczymy nowe technologie i materiały, dokonania z zakresu biotechnologii i projekty artystyczne. Składają się one na opowieść o próbie odpowiedzialnego projektowania przyszłości, w której każdy z nas może mieć swój udział.

21:00 – 21:30
Silver Moon, Blue Planet, Blue Note
performance interaktywny Pawła Janickiego, wykorzystujący m.in. zdjęcia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

21:45 – 23:00
Live set
autorski miks muzyki elektronicznej z muzyką współczesną w wykonaniu Jerzego Przeździeckiego (Recognition Records)

22:00 – 23:40
Sans soleil
(reż. Chris Marker, Francja 1983)
Filmowy esej legendy francuskiego dokumentalizmu. Podróż przez kontynenty i cywilizacje zmuszająca nas do zadania pytania o to, czy wszyscy na równi jesteśmy twórcami antropocenu oraz kto jest beneficjentem nowej epoki, a kto jest zmuszony ponosić jej konsekwencje.


- 4 września -

ZAPROJEKTUJ EPOKĘ/WARSZTATY KREATYWNE
11:00 - 15:30

W obliczu postępującej specjalizacji coraz bardziej potrzebujemy okazji do spojrzenia na rzeczywistość z innej perspektywy. Warsztaty kreatywne będą okazją do przełamania przyzwyczajeń, poćwiczenia współpracy w zespole i porzucenia utartych ścieżek myślenia. Zapraszamy specjalistów z obszarów: nauki, projektowania i nowych technologii na zajęcia, podczas których zmierzą się z wyzwaniami antropocenu z nowego punkt widzenia.

Warsztaty dla nienaukowców
Warsztaty dla profesjonalistów zajmujących się projektowaniem i nowymi technologiami, przygotowane we współpracy z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii, poprowadzi dr Piotr Firek z Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki.

Warsztaty dla nieprojektantów
Warsztaty dla profesjonalistów zajmujących się nowymi technologiami i działalnością naukową, przygotowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej, poprowadzą Urszula Janowska i Filip Tofil z Syfon Studio.

Warsztaty dla nietechnologów
Warsztaty dla profesjonalistów zajmujących się projektowaniem i działalnością naukową, przygotowane we współpracy ze Startup Poland, poprowadzi Anna Walkowska ze Startup Grind.

koordynator: Łukasz Strzelczyk
partnerzy merytoryczni: Cezamat - Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Startup Poland, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU)

udział bezpłatny, rejestracja (formularze rejestracyjne znajdują się na stronie wydarzenia - link poniżej)


KINO PRZEMIAN

16:00
Wizyta (The Visit)
Reż. Michael Madsen/ 85 min/ Dania/ 2014
Czy jesteśmy gotowi na spotkanie z obcymi istotami? Co im powiemy, gdy je spotkamy i w jaki sposób będziemy się z nimi komunikować? „Wizyta" w przewrotny sposób pokazuje nam, że często dobrze jest spojrzeć z perspektywy obcego, aby zrozumieć samego siebie.

17:45
Koszmar Darwina (Darwin’s Nightmare)
Reż. Hubert Sauper/ 107 min/ Austria-Francja/ 2005
W latach 60. ubiegłego wieku naukowcy wpuścili okonia nilowego do Jeziora Wiktorii. Drapieżnik w szybkim czasie wyeliminował praktycznie wszystkie inne gatunki ryb żyjące w jeziorze. W filmie Saupera eksport popularnego dziś na całym świecie okonia powiązany został z przemytem broni do Afryki.

19:00
Pułapki rozwoju (Surviving Progress)
Reż. Mathieu Roy, Harold Crooks/ 86min/ Kanada/ 2012
Filmowy esej, oparty na książce Ronalda Wrighta pt. „Krótka historia rozwoju”, odwołuje się do historii ludzkości. Reżyserzy filmu pokazują pułapki rozwoju, w które wpadały kolejne cywilizacje na Ziemi, a nasza – jak się okazuje – wcale nie jest w tym procesie wyjątkiem.


PRZEMIANY LIVE
20:00 - 02:00

Przemiany LIVE! to koncert prezentujący najciekawsze zjawiska we współczesnej muzyce elektronicznej. Impreza łączy różne estetyki i nurty, badając tendencje ewentualnego rozwoju poszukującej muzyki elektronicznej.

Program:

Alec Empire
Legenda muzyki elektronicznej, lider zespołu Atari Teenage Riot, znanego przede wszystkim z nurtu digital hardcore. Zaprezentuje u nas rzadko przedstawiany projekt „Low on Ice”, muzyczną impresję powstałą podczas wizyty na Islandii. Te przestrzenne, ambientalne pejzaże stanowią ciekawy kontrast z resztą jego twórczości.

Gudrun Gut
Weteranka sceny alternatywnej, aktywna od początku lat 80., związana z wieloma projektami. Swoją karierę zaczynała w słynnym niemieckim zespole Einstürzende Neubauten, później współtworzyła grupy Malaria! i Matador, współpracowała z Blixą Bargeldem. Ostatnio nagrywa i występuje z Hansem-Joachimem Irmlerem (znanym z krautrockowego zespołu Faust) jako Gut und Irmler.

Love Cult
Wschodząca gwiazda nowej elektroniki z rosyjskiej dalekiej Północy. Będzie to ich pierwszy koncert w Polsce. Duet ma za sobą wiele występów na prestiżowych festiwalach, takich jak Sónar w Barcelonie, Electro-Mechanica w Petersburgu (obok Kode 9, Williama Basinskiego i Bena Frosta) czy Flow w Helsinkach. Prowadzi wytwórnię muzyczną Full of Nothing.

Kucharczyk
…czyli nie kto inny, jak Wojciech Kucharczyk. Artysta wizualny, muzyk, wydawca (Mik Musik) i niestrudzony animator. Znany z niezliczonej liczby projektów i kolaboracji: Mołr Drammaz, The Complainer & The Complainers. Występował na festiwalach w całej Europie, od transmediale, przez Sónar, Warsaw Summer Jazz Days po Open’era.

The Phantom
Ceniony DJ i producent. Wydawał swój materiał dla wielu wytwórni: Silverback Recordings, Transatlantyk czy Sangoplasmo. Występuje również jako połowa rozchwytywanego duetu Ptaki.

Sport and Music
Duet artystów z Kijowa, zwycięzca konkursu festiwalu Art Meetings 2014. Ich muzyka oscyluje między eksperymentalną elektroniką rodem z techniki cut up a sztuką mediów. Sami określają ją jako „urban dub”.

Po koncertach zapraszamy na BarKa na afterparty.

kurator: Łukasz Strzelczyk
miejsce: scena Letnia Centrum Nauki Kopernik
wstęp wolny, obowiązkowa rejestracja (formularze rejestracyjne znajdują się na stronie wydarzenia - link poniżej)


- 5 września -

UPCYKLING + DRUK 3D
11:30 - 17:00
wykład i warsztaty

Co to jest upcykling? Czy segregacja odpadów to wszystko, co możemy zrobić z naszymi śmieciami? Czy druk 3D może pomóc w walce z zalewającymi planetę odpadami? Jak korzystać z możliwości, które daje druk 3D, nie mając drukarki w domu? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź podczas spotkania „Upcykling + druk 3D" organizowanego przez Oddam Odpady i MonkeyFab.

Po krótkim wykładzie zapraszamy do udziału w warsztatach, których uczestnicy stworzą przedmioty codziennego użytku, wykorzystując domowe odpady i elementy wydrukowane w technologii 3D. Na sesję warsztatową obowiązują zapisy, prace powstałe na warsztatach będzie można zabrać ze sobą.

kuratorka: Katarzyna Barc
partner meryrotyczny: oddamodpady.pl

05.09: 11:30 - 13:00, 14:00 - 15:30, 15:30 - 17:00
Pawilon 512 w Parku Odkrywców (teren zielony CNK)
rejestracja (formularze rejestracyjne znajdują się na stronie wydarzenia - link poniżej)
udział bezpłatny


KINO PRZEMIAN

13:00
Recepta na klęskę (Katastrofin aineksia)
Reż. John Webster/ 85 min/ Finlandia/ 2008
Czy możemy poświęcić wygodny styl życia dla dobra planety? Ile jesteśmy w stanie zrobić sami, nie zrzucając odpowiedzialności na innych? Te pytania stawia sobie autor filmu. Nie chcąc być gołosłownym, podejmuje decyzję, że przez rok on i jego rodzina będą stosować dietę z niską zawartością dwutlenku węgla. Film jest dokumentalnym zapisem przebiegu tego eksperymentu.

14:45
Śmierć człowieka pracy (Workingman’s Death)
Reż. Michael Glawogger/ 122 min/ Austria-Niemcy/ 2005
Przyzwyczajeni do wygodnego życia coraz częściej zapominamy, jak ciężką pracę może wykonywać człowiek. Rezygnując z komentarza, reżyser w wysmakowanych obrazach rejestruje nieludzki wysiłek współczesnych zapomnianych bohaterów.

17:00
Jądro wieczności (Into Eternity)
Reż. Michael Madsen/ 90 min/ Dania/ 2012
Onkalo to po fińsku schowek. To również nazwa pierwszego podziemnego składu odpadów atomowych. Onkalo ma przetrwać około 100 tys. lat – mniej więcej tyle czasu odpady będą stanowić zagrożenie dla ludzi i środowiska. Skoro żadna budowla wzniesiona przez człowieka nie przetrwała tak długo, to czy przetrwa nasza pamięć? Jak zakomunikować przyszłym cywilizacjom, aby nie otworzyły puszki Pandory przed czasem?

18:45
Zjedz to! (Just Eat It)
Reż. Grant Baldwin/ 74 min/ Kanada-Wielka Brytania-USA/ 2014
Jedzenie to obsesja naszych czasów. Mimo to wyrzucamy dziś do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy, i to nie dlatego, że jest ona niejadalna, ale dlatego, że źle i nieatrakcyjnie wygląda. Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno na farmach produkujących żywność, jak i w naszych domach.
20:30
Sfabrykowany krajobraz (Manufactured Landscapes)
Reż. Jennifer Baichwal/ 90 min/ Kanada/ 2006
Nie ma w tym filmie praktycznie nic naturalnego. Nawet jeśli gdzieś pojawia się element natury, jest on w pełni kontrolowany przez człowieka. Zdecydowana większość zdjęć prezentuje skutki ludzkiej działalności: martwe hałdy, sterty metalu, szkła i betonu, ale także prywatne ogrody, pielęgnowane ludzką ręką, wyrastające jak sztuczne oazy na tle postindustrialnego krajobrazu. W tej dewastacji i przetworzeniu kryje się także piękno. W przewrotny sposób „Sfabrykowany krajobraz” ukazuje estetykę antropocenu, epoki człowieka.


HOMO EROTICUS albo SEKS W PRZYSZŁOŚCI
21:30

Pożar w Koperniku
spektakl teatralny

Pożar W Burdelu we współpracy z Centrum Nauki Kopernik rozpoczyna kontrowersyjny artystyczno-naukowy cykl wykładów performatywnych pod patronatem dr hab. Janusza Faka, w którym nowoczesne teorie naukowe będą przedstawione w formie eksperymentalnych musicali, performance'ów i prowokacji. Widzowie będą testować nowe formy obcowania i współżycia, zastanawiając się wspólnie nad blaskami i cieniami antropocenu – epoki, w której człowiek musi sprostać odpowiedzialności za świat. Czy jest na to gotowy?

scenariusz: Michał Walczak, Maciej Łubieński
reżyseria: Michał Walczak

05.09, 20:00 – 21:30
06.09, 20:00 – 21:30

udział bezpłatny, rejestracja (formularze rejestracyjne znajdują się na stronie wydarzenia - link poniżej)


- 6 września -

ŚNIADANIE NAD RZEKĄ
11:00 - 18:00

Tegoroczny piknik festiwalu Przemiany odbędzie się pod hasłem: lokalnie i bioróżnorodnie. W programie warsztaty, wykłady oraz mikrotarg, podczas którego będzie można spróbować jedzenia przygotowanego przez rozmaite inicjatywy kulinarne z Mazowsza oraz kupić owoce i warzywa uprawiane przez okolicznych rolników.

O atmosferę podczas pikniku zadba DJ Eltron John.

12:00 – 13:30
warsztaty
Na warsztatach prowadzonych przez fundację AgriNatura przyjrzymy się nasionom. Poznamy dawne odmiany zbóż, dowiemy się, jak pozyskiwane są nasiona oraz jakie są konsekwencje ograniczenia różnorodności biologicznej w rolnictwie.

14:00 – 15:30
warsztaty
Podczas warsztatów przedstawiciele convivium Slow Food będą zastanawiać się wraz z uczestnikami, na czym właściwie polega lokalność w kuchni, jak mądrze robić zakupy i dbać o bioróżnorodność, dokonując codziennych wyborów w sklepach spożywczych i na targu.

16:00 – 17:00
wykład
Wykład o przyszłości jedzenia poprowadzi Małgorzata Minta, dziennikarka, a przede wszystkim kulinarna pasjonatka. Opowie m.in. o prognozach dotyczących tego, jak w przyszłości wyglądać będzie uprawa roślin: zarówno w kwestii metod, jak i wyboru uprawianych gatunków, oraz o tym, czy będziemy zmuszeni masowo zmienić swoją dietę. Dowiemy się, czym jest „jedzenie z probówki" i zastanowimy się nad źródłami białka w diecie przyszłości.


KINO PRZEMIAN

13:00
Dług według Margaret Atwood (Payback)
Reż. Jennifer Baichwal/82 min/ Kanada/ 2013
Film jest wariacją na temat problemu winy, długu i sumienia pokazaną przez szereg pozornie niezwiązanych wątków: od wykładów kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood poprzez wywiady z więźniami i obraz rodowej zemsty w pewnej albańskiej rodzinie, aż po analizę katastrofy platformy naftowej firmy BP w 2010 roku oraz skandal wokół niewolniczej pracy imigrantów na Florydzie.

14:45
Jesteśmy waszymi przyjaciółmi (We Come As Friends)
Reż. Hubert Sauper/ 104 min/ Francja-Austria/ 2014
Opowiadając o powstaniu Sudanu Południowego, twórcy filmu analizują współczesne oblicza kolonializmu i przedstawiają możliwe scenariusze rozwoju dla drugiego co do wielkości kontynentu świata.

17:00
Iphonechina
Reż. Christian von Borries/69 min/ Niemcy/ 2014
„Gdyby Apple było państwem, wolałbyś żyć tam czy w Chinach?” – pyta przekornie Christian von Borries na początku prowokacyjnego filmu obnażającego patologiczną synergię pomiędzy drapieżnym zachodnim kapitalizmem a komunizmem w wersji chińskiej. Odwiedzamy Shenzhen – miasto produkujące elektroniczne gadżety dla całego świata – i odkrywamy podobieństwa między światem kapitalizmu i komunizmu. W czasach nieograniczonej akumulacji kapitału wolność jednostki jest równie zagrożona jak podczas rewolucji kulturalnej.

18:30
Dni, na które czekamy (Good Things Await)
Reż. Phie Ambo/ 91 min/ Dania/ 2014
Film w medytacyjny sposób portretuje życiową misję, jaką realizuje para duńskich rolników. Szanując naturę, traktując świat jako miejsce harmonii – które powinno rozwijać się w zrównoważony sposób, po to by zapewnić wszystkim istotom zdrową i bezpieczną przyszłość – zderzają się z bezosobowymi wymogami prawa.


ZIEMIA JEST CORAZ LEPSZYM MIEJSCEM DO ŻYCIA
16:00 - 18:00
debata oksfordzka

Dwie drużyny, sześciu mówców i jedna teza, do której jedni będą cię przekonywać, a inni będą próbowali ją obalić. Zapraszamy na debatę „Ziemia jest coraz lepszym miejscem do życia”. Zmierzą się w niej znakomici eksperci: antropolog, specjalista od klimatu, przyrodnicy, ekspert od długoterminowych strategii dla nauki i przemysłu oraz znawca popkultury i internetu. Będą walczyć na argumenty, wyszukiwać słabe punkty w rozumowaniu przeciwników i odpowiadać na twoje pytania. Bo to właśnie twoja opinia będzie na koniec najważniejsza: głosowanie publiczności rozstrzygnie, kto wygrał debatę!

Za tezą:
prof. Bogusław Pawłowski (biolog, antropolog)
Kacper Nosarzewski (analityk, strateg)
Jowita Michalska (nowe technologie)

Przeciw tezie:
Wojciech Orliński (publicysta społeczny)
Adam Wajrak (publicysta, aktywista ekolog)
Aleksandra Kardaś (fizyk atmosfery)


HOMO EROTICUS albo SEKS W PRZYSZŁOŚCI
21:30
Dokładny opis wyżej (przy piątym września). ;)

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: inne film impreza koncert spotkanie teatr warsztaty wykład wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧