Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Narodowe Święto Niepodległości w Muzeum Piłsudskiego

Narodowe Święto Niepodległości w Muzeum Piłsudskiego
📅 Data: sobota, 11 listopada 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📌 Miejsce: okolice Warszawy, Al. Piłsudskiego 29, Sulejówek (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Narodowe Święto Niepodległości fetujemy przez cały weekend! W dniach 10-11-12 listopada będziecie mogli posłuchać debaty, wspólnie pośpiewać lub wziąć udział w koncertach, pokazach kawalerii, sprzętu i psów wojskowych, turnieju szachowym lub grze miejskiej, animacjach rodzinnych albo po prostu potańczyć. Do zobaczenia!

10.00-19.00 SPRZĘT WOJSKOWY I STOISKA | plac
Ciężki i lekki sprzęt wojskowy zaprezentują jednostki:
- 5. Mazowiecka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej
- 18. Stołeczna Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej
- 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki
- Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej

10.00-14.00 ANIMACJE RODZINNE | Salonik
Patriotyzm to słowo, którego powaga może nieco onieśmielać – zapraszamy do rodzinnego świętowania, podczas którego pokażemy Wam, że troska i dbanie o nasz kraj są w zasięgu możliwości nas wszystkich. Inspiracją będzie postać Aleksandry Piłsudskiej, przez niektórych nazywanej patriotką czasów wojny i pokoju. Wychowywana przez babkę w miłości do ojczyzny, przez całe życie podejmowała różne działania odpowiadające na aktualne potrzeby państwa i tworzącego je społeczeństwa. Co można zrobić dla kogoś w duchu wzajemnego dbania o siebie? Swoją postawą Aleksandra pokazywała, że ważne było nie tylko utworzenie wolnego kraju po latach zaborów, ale także dalsze budowanie i pielęgnowanie tej wolności. Jak zawsze będziemy działać twórczo – można dołączyć w każdym momencie! Animacje niebiletowane.

11.00-15.00 ŻOŁNIERZE NIEPODLEGŁOŚCI | hall na parterze głównego budynku
Czy Twoi przodkowie walczyli o niepodległość i granice Rzeczpospolitej? Możesz dowiedzieć się tego, dzięki wglądowi do portalu internetowego ŻOŁNIERZE NIEPODLEGŁOŚCI, jednak na stoisku czekać będą na Was również inne niespodzianki. Będzie także możliwość porozmawiania z prowadzącymi projekt.

11.00-11.30 POKAZ PSÓW WOJSKOWYCH | plac
Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej jest jedyną placówką w Siłach Zbrojnych RP przygotowującą przewodników i psy do służby w kraju oraz poza jego granicami. Wyszkolone owczarki niemieckie zaprezentują poszukiwanie materiałów niebezpiecznych, pokaz posłuszeństwa, ale także będzie można uzyskać wskazówki dotyczące tresury domowych pupili, pogłaskać i poprzebywać z psami!

12.00 HYMN NARODOWY
Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego na Skwerze Niepodległości (lub w każdym dowolnym miejscu w kraju i poza granicami).

12.30-15.30 RÓŻNORODNA NIEPODLEGŁA | plac, miasto
Kolejna edycja gry miejskiej współorganizowanej z Hufcem ZHP Sulejówek – tym razem do odkrycia będą tajemnice międzywojennych mieszkanek Sulejówka. W grze mogą brać udział patrole złożone maksymalnie z 6 osób, w jednej z dwóch tras: trasa I – przeznaczona dla rodzin oraz dla uczestników do lat 14, oraz trasa II – przeznaczona dla uczestników powyżej 14 roku życia. Po odbiór pakietów startowych zapraszamy od godz. 11:00 na plac muzealny przy Willi Bzów (ul. Paderewskiego 94), punkty kontrolne gry będą czynne w godz. od 12:30 do 15:30. Ograniczona liczba miejsc, obowiązuje rejestracja (na zgłoszenia czekamy do 10 listopada)

13.00-13.30 POKAZ PSÓW WOJSKOWYCH | plac

15.00-16.00 KONCERT – POWSTANIE STYCZNIOWE | Salonik
W przypadającą w bieżącym roku 160. rocznicę Powstania Styczniowego, pieśni tamtego czasu zaprezentują uczniowie i uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 3 im. J. Zarębskiego w Warszawie. Koncert niebiletowany, jednak ograniczona liczba miejsc.

Kilka dni przed wybuchem Powstania Styczniowego, 17 stycznia 1863 r., Tymczasowy Rząd Narodowy jednogłośnie przyjął Manifest autorstwa Marii Ilnickiej – polskiej poetki, pisarki, tłumaczki i publicystki. Dokument, wydany 22 stycznia 1863 r., w dniu wybuchu Powstania, wzywał wszystkich obywateli dawnej Rzeczypospolitej do walki z zaborcą. Autorka zapisała tam znamienne słowa: „Powstającej Ojczyźnie dasz bez żalu, słabości i wahania, wszystką krew, życie i mienie, jakich od ciebie zapotrzebuje.” To męstwo, odwaga i poświęcenie stało się inspiracją dla wielu, znanych i nieznanych z nazwiska, twórców – poetów i kompozytorów. Tak jak malarze uwieczniają ważne wydarzenia na płótnie, tak oni uwiecznili Powstanie w pieśniach: pieśniach hymnicznych, pieśniach zagrzewających do walki, pieśniach pomagających przetrwać najtrudniejsze chwile, pieśniach sławiących cnoty walczących i wyrażających ich skrywane uczucia.

W roku rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zapraszamy Państwa do spojrzenia na muzyczny pejzaż tamtego czasu – odmalowany przez pieśni, które wtedy powstały lub się rozpowszechniły.

16.00-17.00 WERNISAŻ | Willa Bzów i plac
„Sulejówek zatrzymany w kadrze. Lata 20. i 30. W obiektywie Romualda Makarewicza” – niezwykła okazja, by dzięki zachowanym fotografiom poznać dawne miasto i jego mieszkańców. Wydarzenie niebiletowane, jednak ograniczona liczba miejsc.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy okolice Warszawy lub w kategoriach: dla dzieci impreza koncert wystawa inne inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️