Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Narodowe Święto Niepodległości w Muzeum Piłsudskiego

Narodowe Święto Niepodległości w Muzeum Piłsudskiego
📅 Data: niedziela, 12 listopada 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📌 Miejsce: okolice Warszawy, Al. Piłsudskiego 29, Sulejówek (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Narodowe Święto Niepodległości fetujemy przez cały weekend! W dniach 10-11-12 listopada będziecie mogli posłuchać debaty, wspólnie pośpiewać lub wziąć udział w koncertach, pokazach kawalerii, sprzętu i psów wojskowych, turnieju szachowym lub grze miejskiej, animacjach rodzinnych albo po prostu potańczyć. Do zobaczenia!

10.00-18.00 BEZPŁATNE ZWIEDZANIE*
Wystawa stała i wystawy czasowe – zwiedzanie samodzielne. Ogród historyczny i dworek „Milusin” – zwiedzanie z przewodnikiem. Obowiązują bezpłatne bilety >> link
(wybierz w kalendarzu dzień, a wyświetlą się dostępne warianty zwiedzania).

UWAGA: To ostatni dzień, kiedy będzie można obejrzeć wystawę czasową „Żołnierskie dary” (srebra Funduszu Obrony Narodowej)!

11.00-15.00 DZIEWCZYNY DO BOJU! | Sala Tokio
Pokaz Ogólnopolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet oraz wystawa „Dla przyszłości” – niebiletowane, można dołączyć w dowolnym momencie.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości było prawdziwym ogólnonarodowym świętem. Jednak po opadnięciu pierwszej fali euforii, społeczeństwo stanęło przed trudem budowy nowego państwa. Pojawiało się też wiele pytań: co przyniesie przyszłość? Jak przygotować się na wypadek wybuchu kolejnej wojny? Kombatantki zaangażowane w walki w czasie I wojny światowej zdecydowały, że jedną z odpowiedzi może być powołanie organizacji zrzeszającej kobiety – tak też powstało PWK, czyli Przysposobienie Wojskowe Kobiet. W tym radosnym dniu chcemy przypomnieć Polki działające na rzecz niepodległości i rozwoju ojczyzny. Wraz z Ogólnopolską Grupą Rekonstrukcji Historycznej PWK zapraszamy do wspólnego świętowania. Dzięki prezentacji wystawy „Dla przeszłości” wraz z członkiniami grupy będziecie mieli okazję przenieść się w czasie i poznać nieco bliżej sylwetki kobiet związanych z PWK, zobaczyć, w co się ubierały i na czym polegały ich zadania. Zarówno na naszych najmłodszych, jak i starszych zwiedzających będą czekać rozmaite tematyczne aktywności, do udziału w których serdecznie zapraszamy!

11.30-12.15 oraz 12.30-13.15 oraz 13.30-14.15 POKAZ KONI WOJSKOWYCH | plac
Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego ze Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP zaprezentuje elementy musztry kawaleryjskiej sekcji oraz władanie białą bronią (lanca, szabla). Pokaz w umundurowaniu z lat 1918-20 i 1936-39. Ochotniczy Szwadron w barwach szwoleżerskich występuje od 2001 roku.

14.00-14.15 „DRZWI DO WOLNOŚCI” | Salonik
Wręczenie nagrody „Drzwi do wolności” 15. Festiwalu Filmowego NNW Ryszardowi Kozłowskiemu, artyście-rzeźbiarzowi.

Ryszard Kozłowski urodził się w 1933 r. w Otwocku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie a wcześniej był uczniem Antoniego Kenara w Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem. Twórczość artystyczna to rzeźby kameralne, portretowe i pomnikowe, spośród których należy wymienić: Katyń 1940 w Otwocku, Ignacy Domeyko w Chile, Fryderyk Chopin w Radomiu, Syrenofontanna w Warszawie, „Wyjęty z ziemi” w Łodzi. Popiersia: Józefa Piłsudskiego w Józefowie, Jana Pawła II w Otwocku, Stefana Grota Roweckiego w Józefowie, Adama Mickiewicza w Wilnie, Michała Elwiro Andriolliego w Otwocku. Jego rzeźby znajdują się w Muzeum Historycznym i Muzeum Sportu w Warszawie, w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, Muzeum Tkactwa w Łodzi. Odznaczony- Srebrnym Krzyżem Zasług, złotą odznaką za zasługi dla rozwoju rzeźby przyznaną przez Zarząd Główny Związku Artystów Rzeźbiarzy, złotą „ Sosenką” dla Otwocka, nosi tytuł Ambasadora Otwocka., srebrny medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego za całokształt pracy twórczej.

17.00-19.00 RETRO DANCING | Salonik
Trzydniowe świętowanie kończymy z tanecznym przytupem! Przedwojenne szlagiery dobierze i poprowadzi wydarzenie Michał Fogg. Dodatkowo wystąpi instruktor, który zaprezentuje kroki do trzech tańców! Dancing niebiletowany, jednak w sali jest ograniczone miejsce.

* Obowiązują bezpłatne bilety, które można pobrać w kasach lub ze strony internetowej link liczba miejsc ograniczona
– ostatnie wejście na zwiedzanie dworku „Milusin” o godz. 18.15 (sobota) i 17.15 (niedziela),
– ostatnie zwiedzanie ogrodu o godz. 15.00,
– ostatnie wejście na samodzielne zwiedzanie wystaw o godz. 18.00 (w sobotę) i 17.00 (w niedzielę).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy okolice Warszawy lub w kategoriach: dla dzieci impreza koncert warsztaty wystawa inne inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧