Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

PięknoPole: zimowy sen ważki. Ratujemy naturalny ekosystem Parku Fosa i Stoki Cytadeli w Warszawie

PięknoPole: zimowy sen ważki. Ratujemy naturalny ekosystem Parku Fosa i Stoki Cytadeli w Warszawie
📅 Data rozpoczęcia: sobota, 02 grudnia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:30

📅 Data zakończenia: niedziela, 03 grudnia 2023

📌 Miejsce: Warszawa - Żoliborz, Fort Sokolnickiego, ul. Czarnieckiego 51 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama
Wstęp wolny.
Zapisy 10 dni przed zajęciami poprzez: link

Z wikliny, odzyskanej - pochodzącej z corocznej wycinki nad Wisły i innych odzyskanych materiałów, wykonamy wielkoformatowe kosze, które ustawimy w basenie betonowego stawu w Parku Fosa i Stoki Cytadeli w Warszawie. Do tych koszy zostanie zapakowana znaczna część mułu zgarniętego z dna stawu. Muł ten jest pełen jaj ważek oraz mnóstwa innych gatunków mikroorganizmów w różnych formach, zimujących w dnie stawu. Dotychczas, co roku, ten muł, po spuszczaniu wody ze stawu, był wywożony i wyrzucany gdzieś daleko. Był to coroczny brutalny reset tego ekosystemu, zamieniający staw w pustynię, która musi być na wiosnę zasiedlana od zera. Dzięki przechowaniu w ogromnych koszach części mułu wraz z bogactwem życia w nim zawartym, umożliwimy w roku następnym, kontynuację życia, które nagromadziło się w stawie w roku poprzednim. Umożliwimy ciągłość tego małego ekosystemu. Dzięki wspólnej pracy mieszkańców, powstaną instalacje z organicznych materiałów - wielkie kosze, które spełnią pozytywną rolę w ekosystemie i urozmaicą panoramę osuszanego na zimę stawu.

Jan Sajdak - dyplom z wyróżnieniem w 2016 roku, obroniony w pracowni prof. A.J. Pastwy na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Stypendysta Instytutu Adama Mickiewicza i Miasta Stołecznego Warszawy w 2018 roku.. Realizował swoje projekty w Polsce, Brazylii, Niemczech, Belgii i Armenii. Ważnym terenem poszukiwań jest dla niego sztuka nurtu landart, Sztuka Ziemi, tworzona z naturalnych materiałów, często wyplatana z wikliny, i umieszczana pod gołym niebem, współbrzmiąca z krajobrazem wokół. Od lat rozwija swój projekt nadrzewnych gniazd dla ludzi, marząc o mieszkaniu na drzewach.

Pięknopole - projekt edukacji ekologiczno-artystycznej na Żoliborzu. Nazwa projektu nawiązuje do historycznego pochodzenia słowa Żoliborz: Joli Bord, czyli „Piękny Brzeg”. PięknoPole to pole uczestnictwa w warsztatach artystycznych, ściśle związanych z naturą, lokalnym ekosystemem i świadomym odzyskiwaniem odpadów.

Cykl realizowany w ramach pilotażu Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy i Staromiejskim Domem Kultury. Projekt jest zgodny z Zieloną wizja Warszawy: Zielona Wizja Warszawy - Eko (um.warszawa.pl)

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama