Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Język inkluzywny | Z cyklu „To są nasze sprawy”

Język inkluzywny | Z cyklu „To są nasze sprawy”
📅 Data: środa, 6 grudnia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Służewski Dom Kultury, ul. Jana Sebastiana Bacha 15 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


„To są nasze sprawy” to cykl o tym, co dzieje się tu i teraz i dotyczy każdego z nas – chociaż często wolelibyśmy, żeby tak nie było.

Dlaczego „chirurżka” nie chce nam przejść przez gardło, „gościni” denerwuje, a „osoba uczniowska” śmieszy? Przetaczające się przez Europę dyskusje o języku, feminatywach, mowie neutralnej i inkluzywnej zmuszają nas do stawiania pytań nie tylko o to, jak mówimy, ale również, a może przede wszystkim – jak zmienia się świat, w którym żyjemy. Porozmawiamy zatem nie tylko o zastępowaniu końcówek znakami graficznymi, „osobach nauczycielskich”, kierowczyniach, formach neutralnych i „słowach zakazanych”, ale również o tym wszystkim, co w tych kontekstach z językiem się wiąże – kolonializmie, seksizmie, rasizmie, dyskryminacji.

Goście:
Mateusz Adamczyk – polonista, członek Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Zdobywca tytułu Mistrz Mowy Polskiej. Autor książki „Płeć w polszczyźnie” i współautor Słownika neologizmów polskich Obserwatorium Językowego UW. Popularyzator wiedzy o polszczyźnie – prowadzi kanał na YouTubie, na którym omawia ciekawostki związane z językiem, oraz Poniedziałkową Poradnię Językową na Instagramie. Prywatnie najlepszy przyjaciel kota Fonema.

Maria Bolek – z wykształcenia językoznawczyni i antropolożka. Obecnie doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW. Zawodowo zajmuje się rozwojem technologii przetwarzania języka naturalnego (NLP). Jest założycielką i autorką serwisu O języku, gdzie wspólnie z zespołem angażuje się w popularyzację wiedzy o języku i językoznawstwie. Jej zainteresowania naukowe obejmują fonologię, socjolingwistykę oraz badania dyskursu z wykorzystaniem korpusów językowych.

Prowadzenie:
Alicja Cembrowska – dziennikarka, reporterka. Od ponad roku freelancerka, pisząca m.in. dla Onetu, Forbes, Rocket Space, Hello Zdrowie, Business Insider, Interii. Do 2022 roku związana z redakcją naTemat i Mamadu. Wcześniej recenzentka teatralna. Najchętniej pisze o kulturze i tematach społecznych. 

O cyklu:
co miesiąc z ekspertkami i ekspertami z różnych dziedzin pochylimy się nad innym wycinkiem rzeczywistości – by go krytycznie omówić, ale też poszukać rozwiązań i... spokoju. Bo to, co nieznane często wzbudza w nas lęk i niepokój. Postaramy się je trochę rozwiać.
W ramach cyklu zastanowimy się między innymi, z czego wynika kryzys zdrowia psychicznego i jak go okiełznać; czy nasza planeta naprawdę umiera i co ma z tym wspólnego greenwashing; po co nam język inkluzywny, czyli czy naprawdę potrzebujemy chirurżki i psycholożki; czy wojna w Ukrainie (i każda inna!) jest „nasza”; po co pracujemy i jak to robić, żeby nie tracić życia (i nerwów); o co chodzi ze sztuczną inteligencją i jak mądrze z niej korzystać.

sala widowiskowa / wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧