Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Tydzień Praw Człowieka w Centrum Myśli Jana Pawła II

Tydzień Praw Człowieka w Centrum Myśli Jana Pawła II
📅 Data rozpoczęcia: wtorek, 05 grudnia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📅 Data zakończenia: piątek, 08 grudnia 2023

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Foksal 11 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


10 grudnia przypada 75. rocznica Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela, najważniejszego i pierwszego tego rodzaju dokumentu przyjętego przez ONZ i społeczność międzynarodową. W ramach grudniowego Tygodnia Praw Człowieka obchodzonego w Warszawie, Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało 3 wieczory filmowe oraz dwa nowe podcasty z serii „Słuchając drogi”. Po pokazach filmowych odbędą się rozmowy z zaproszonymi gośćmi.

Jan Paweł II wielokrotnie odwoływał się do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. 25 lat temu, z okazji 50 rocznicy ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, napisał przesłanie papieskie adresowane do przewodniczącego 53. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

PROGRAM

Wieczory filmowe:

- 5 grudnia (wtorek) godzina 18:00 – „Na pełny etat”(2021), reż. Éric Gravel, 87 min.
tematyka wieczoru: NOWE FORMY NIEWOLNICTWA, PRZEPRACOWANIE
gość: Marek Szymaniak – reportażysta, autor książek: „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”, „Urobieni. Reportaże o pracy”

- 7 grudnia (czwartek) godzina 18:00 – „Aida”(2020), reż. Jasmila Žbanić, 101 min.
tematyka wieczoru: KONFLIKTY ETNICZNE I ZBRODNIE LUDOBÓJSTWA W EUROPIE

- 8 grudnia (piątek) godzina 18:00 – „Prześwietlenie”(2022), reż. Cristian Mungiu, 125 min.
tematyka wieczoru: MIGRACJA, SYTUACJA UCHODŹCÓW
gość: Elmira Abasbekowa – Fundacja dla Wolności, asystentka rodzin uchodźczych

Premiery podcastów „Słuchając drogi”:
- rozmowa z Joanną Mielczarek, dyr. Stowarzyszenia mali bracia Ubogich – 4 grudnia
- rozmowa z adw. dr Tomaszem Snarskim – 8 grudnia

OPISY FILMÓW

Pierwszym z wyświetlanych filmów, będzie francuski obraz pt. „Na pełny etat”. Éric Gravel, uznany za najlepszego reżysera konkursu „Horyzonty” weneckiego festiwalu w 2021 roku, opowiada o życiu w czasach kryzysu. Przedstawia portret kobiety funkcjonującej pod ciągłą presją, na niestabilnym rynku pracy, przy braku bezpieczeństwa socjalnego. Główna bohaterka, w roli której wystąpiła gwiazda francuskiego kina, laureatka Cezara, Laure Calamy, stara się pogodzić wychowywanie dzieci z pracą w jednym z luksusowych paryskich hoteli. Kiedy pojawia się przed nią szansa awansu, wybucha ogólnokrajowy strajk. Mimo przeszkód stara się dotrzeć na rozmowę kwalifikacyjną. Film będzie można obejrzeć 5 grudnia. Po projekcji odbędzie się dyskusja z Marek Szymaniakiem, reportażystą, autorem książek: „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”, „Urobieni. Reportaże o pracy”.

Kolejna z przygotowanych przez nas propozycji to nominowana w 2021 roku do nagrody Oscara, pokazywana na Konkursie Festiwalu w Wenecji „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić. Film podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii, a dokładniej masakry w Srebrnicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów zostaje zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych. Historia widziana jest oczami kobiety, reżyserki i zarazem tytułowej bohaterki, tłumaczki, pracującej w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się wynegocjować życie. Na projekcję filmu zapraszamy 7 grudnia.

Trzeci z filmów to rumuński obraz reżyserii Cristiana Mungiu pt. „Prześwietlenie”, który premierę miał w Cannes. Akcja rozgrywa się w transylwańskiej miejscowości pełnej uprzedzeń i urazów, które potęguje pojawienie się nowych pracowników, emigrantów ze Sri Lanki. W regionie zamieszkałym przez kilka narodowości szerzy się ksenofobia. W filmie splatają się wątki miłości, dziecięcej traumy, ekoaktywizmu, i wrażliwego, męskiego ego. Do legendy przeszła nakręcona w jednym ujęciu 17- minutowa scena, w której głos zabiera 26 osób. Z tłumu, reżyser wyławia jednak kilkoro bohaterów, którzy stają się przewodnikami po tej opowieści. Projekcja odbędzie się 8 grudnia. Gościem specjalnym w dyskusji będzie Elmira Abasbekowa – Fundacja dla Wolności, asystentka rodzin uchodźczych.

Na wszystkie filmy zapraszamy na godzinę 18:00 do Sali Kominkowej Centrum Myśli Jana Pawła II przy ulicy Foksal 11.

W ramach Tygodnia Praw Człowieka zaplanowaliśmy także premiery dwóch podcastów z serii „Słuchając drogi”. W pierwszym z nich Marcin Nowak będzie gościł Joannę Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, którego pracownicy i wolontariusze od 20 lat nazywają siebie przyjaciółmi osób starszych. Ich misją jest poprawa jakości życia seniorów poprzez przeciwdziałanie ich izolacji i wyobcowaniu społecznemu. Rozmowy będzie można słuchać od 4 grudnia. Drugim gościem będzie dr Tomasz Snarski, adwokat specjalizujący się w zakresie prawa karnego, filozofii prawa oraz praw człowieka. Jak podkreśla „pracuje po to, by prawo służyło człowiekowi, nie odwrotnie”. Premiera podcastu 8 grudnia.

25 lat temu, w 1998 roku, z okazji 50 rocznicy ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Jan Paweł II napisał przesłanie papieskie adresowane do przewodniczącego 53. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zaznaczał w nim, że niektórzy skłonni są traktować wybiórczo te prawa, przestrzegając tylko tych, które przynoszą im korzyść, a lekceważąc pozostałe, sprzeczne z ich doraźnymi interesami. Pisał: „Inni znów celowo odrywają poszczególne prawa od właściwego im kontekstu, aby móc tym swobodniej działać wedle własnego upodobania, myląc często wolność z samowolą, albo żeby zapewnić sobie określone korzyści, lekceważąc nakazy ludzkiej solidarności.”. Papież podkreślał w swoim przesłaniu, że godność, wolność i szczęście nigdy nie będą w pełni możliwe bez solidarności.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Wygraj pobyt w hotelu!