Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

WRSW | BRLN - odsłona #2 - spotkanie i pokaz filmu

reklama
📅 Data: poniedziałek, 17 sierpnia 2015

⏰ Godzina rozpoczęcia: 17:30

📌 Miejsce: Warszawa - Targówek, Dom Kultury ŚWIT (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
W ramach działań drugiej rezydentki programu WRSW | BRLN – Lorenzy Manfredi – powstanie emocjonalna mapa miejsc na terenie Bródna, która przygotowana zostanie przy aktywnym udziale mieszkańców i osób odwiedzających tą część dzielnicy Targówek. Mapa wskazanych przez nich lokalizacji, stworzona podczas warsztatów, będzie podstawą do opracowania trasy późniejszego spaceru.

Spacer śladami miejsc wskazanych przez mieszkańców i opowiadanie o nich historii – to dwa sposoby mapowania przestrzeni, które pozwolą na nowo rozpoznać miejsca ważne dla społeczności Bródna w sensie zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym. Efektem projektu będzie subtelna interwencja artystyczna w formie efemerycznego odbicia/lustra wykonana podczas pokonywania trasy. Pozwoli materialnie zaznaczyć poszczególne miejsca, które pojawiły się w historiach opowiedzianych przez mieszkańców. Mamy nadzieję, że wybrane przez uczestników spaceru lokalizacje i historie, będą inspiracją do dalszego snucia opowieści przez innych mieszkańców Warszawy.

3 ETAPY REALIZACJI PROJEKTU:

1. Zbieranie osobistych historii mieszkańców Targówka i Bródna, dotyczących wybranych miejsc w ich sąsiedztwie.

2. Spotkanie z rezydentką oraz warsztaty z mapowania przestrzeni połączone z przygotowanie trasy spaceru.

MIEJSCE: Dom Kultury „Świt”, ul. Wysockiego 11
CZAS: 17.08 (poniedziałek), godz. 17.30-19.00 (19.00 – pokaz filmu)

Warsztaty poprzedzone zostaną prezentacją Lorenzy Manfredi dotyczącą możliwości zagospodarowania miejskich nieużytków w Warszawie i Berlinie. Rezydentce towarzyszyć będzie Martyna Cziszewska, doktorantka Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW, autorka zwycięskiego projektu „Biennale nieużytków” III edycji konkursu FUTUWAWA.
Po warsztatach odbędzie się pokaz filmu Barbary Bernardi, prezentujący opowieści włoskich imigrantów o stolicy Niemiec.

3. Spacer/ wycieczka rowerowa trasą zebranych historii, połączone z instalacją artystyczną zakończone małym poczęstunkiem na terenie ogródków działkowych.

MIEJSCE rozpoczęcia: rzeźba „Bródno” w Parku Bródnowskim/ Park Rzeźby na Bródnie
CZAS: 20.08, od 17.30

UWAGA: udział w spacerze jest możliwy bez brania udziału w warsztatach.


WIĘCEJ O REZYDENTCE:
Lorenza Manfredi urodziła się w Mediolanie w 1986 roku. W 2009 roku ukończyła studia licencjackie na Wydziale Architektury Środowiska Politechniki w Mediolanie. W 2011 roku zdobyła tytuł magistra architektury na tej samej uczelni. Od października 2014 jest doktorantką na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie (Universität der Künste Berlin). W czasie swoich studiów mieszkała
i pracowała w kilku miastach, między innymi Weimarze, Stambule czy Cape Town. Bardzo różne środowiska miejskie i zwyczaje społeczne, które mogła obserwować
w tych miejscach, wzmocniły jej zainteresowanie społecznym wymiarem przestrzeni publicznych.
Po przeprowadzce do Berlina w 2013 zaczęła pogłębiać swoje badania, przy użyciu różnorodnych metod i technik. Dzięki współpracy z wieloma pracowniami architektonicznymi i kolektywami, w szczególności
z 100Landschaftsarchitektur i urbanslow, zdobyła doświadczenie w planowaniu przestrzeni miejskich i pracy ze społecznościami lokalnymi, poprzez realizację małych interwencji i udział w kilku projektach konkursowych.


WIĘCEJ O PROGRAMIE WRSW | BRLN:
WRSW | BRLN (Warszawa | Berlin) to program jedno- i dwumiesięcznych wizyt studyjnych dla artystów, kuratorów oraz badaczy miejskich z Berlina realizowany przez Fundację Badań Przestrzeni Publicznej TU wraz ze społecznościami lokalnymi w budynkach poprzemysłowych w lokalach użytkowych z zasobu m. st. Warszawy. Dotyczy współczesnej przestrzeni publicznej tych dwóch sąsiadujących stolic. Wydarzenia w ramach rezydencji – warsztaty i projekty w przestrzeni miejskiej – realizowane są we współpracy z artystami i kuratorami z Warszawy.
Taki model rezydencji ma na celu włączenie pustostanów miejskich do życia kulturalnego i społecznego stolicy, a także bliższe przyjrzenie się rozwiązaniom stosowanym w przestrzeni miejskiej Warszawy i Berlina. Założeniem organizatorów nie jest kopiowanie gotowych rozwiązań, ale stworzenie przestrzeni na refleksję dotyczącą możliwych przekształceń przestrzeni miejskiej, której częścią, w założeniu fundacji, są również instytucje kulturalne/ artystyczne, wypracowujące nowe praktyki partycypacyjne. Celem każdej rezydencji, jak i warsztatu, jest próba przedstawienia problematyki wybranych zagadnień związanych z tematyką przestrzeni publicznej Warszawy
i Berlina, przywołanie cennych projektów oraz ciekawych rozwiązań stosowanych w obu miastach, a także opracowanie i wdrożenie kilku scenariuszy działań artystycznych (spaceru, wykładu, instalacji wizualnej/ dźwiękowej czy interwencji), dotyczących tematów poruszanych w trakcie trwania rezydencji.
link

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
Projekt WRSW | BRLN (Warszawa | Berlin) realizowany jest we współpracy partnerskiej z:
Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej (Warszawa), Goethe-Institut (Warszawa), Plusnull e.V. (Berlin), berlinerpool (Berlin), Kollegen 2,3 (Berlin), agitPolska e.V. (Berlin).

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!