Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Premiera albumu „Notatki z Warszawy” Chrisa Niedenthala

Premiera albumu „Notatki z Warszawy” Chrisa Niedenthala
📅 Data: czwartek, 14 grudnia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA PREMIERĘ ALBUMU „NOTATKI Z WARSZAWY” CHRISA NIEDENTHALA. OPOWIEŚĆ O STOLICY OD LAT 70. PO WSPÓŁCZESNOŚĆ

Chris Niedenthal opowie o „swojej Warszawie” w rozmowie z Sylwią Chutnik.

„Notatki z Warszawy” to tytuł najnowszego albumu Chrisa Niedenthala, który ukaże się w grudniu 2023 roku nakładem Dom Spotkań z Historią. Zawiera 150 warszawskich zdjęć słynnego fotoreportera, większość z nich powstała w ostatnich latach. To wizualna i osobista opowieść o mieście, które pięć dekad temu stało się jego domem. Album zawiera również krótki odautorski wstęp, biogram Chrisa Niedenthala i esej Sylwii Chutnik.
***

O autorze:
Chris Niedenthal urodził się 21 października 1950 roku w Londynie jako młodsze z dwojga dzieci Heleny z domu Łyżwańskiej i Jana Niedenthalów. Matka przed wojną pracowała jako stenotypistka w Polskiej Agencji Telegraficznej w Warszawie, emigrowała razem z polskim rządem we wrześniu 1939. Ojciec, wileński prokurator, opuścił Polskę po wkroczeniu wojsk sowieckich 17 września 1939. Poznali się i pobrali w Wielkiej Brytanii.

W 1972 roku Chris Niedenthal ukończył studia fotograficzne w London College of Printing i przez pół roku pracował dla londyńskiej agencji Features International. Polskę po raz pierwszy odwiedził razem z rodzicami i siostrą w 1963 roku. Dwa lata później zaczął bywać tu sam, prawie w każde wakacje. W 1971 roku podjął pracę jako pilot wakacyjnych wycieczek do Polski. W maju 1973 przyjechał tu na zaproszenie Polskiej Agencji Interpress. W latach 1974—1978 pracował jako wolny strzelec, robiąc materiały m.in. dla niemieckich pism: tygodnika „Stern” i miesięcznika „Geo” oraz dla szwedzkiego dziennika „Expressen”. Od 1978 roku współpracował z magazynem „Newsweek”. W 1985 został fotoreporterem „Time”. Zasłynął fotografią reportażową przedstawiającą zarówno historyczne wydarzenia, jak i codzienność lat 80. Dokumentował m.in.: pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce, powstanie Solidarności, wprowadzenie stanu wojennego, upadek komunizmu i przemiany demokratyczne w krajach Europy Wschodniej w 1989 roku.

Laureat nagrody World Press Photo w 1986 roku za portret sekretarza generalnego węgierskiego KC — Janosa Kadara, który trafił na okładkę ,,Time”. Autor społecznie zaangażowanych cykli fotograficznych traktujących o „niewidzialności” dzieci upośledzonych umysłowo (m. in wystawa Tabu. Portrety nie Portretowanych). Po 2015 roku wrócił do fotoreportażu.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧