Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Kuba: afrykańska Odyseja - projekcja filmu Jihan El-Tahri

Kuba: afrykańska Odyseja - projekcja filmu Jihan El-Tahri
📅 Data: czwartek, 20 sierpnia 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ul. Emilii Plater 51 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
fb tt w msg wa tm em cp
reklama


„Kuba: afrykańska Odyseja” to dokument Jihan El-Tahri pokazujący jak komunistyczna Kuba pod rządami Fidela Castro wspierała ruchy narodowowyzwoleńcze w Afryce. Film obrazuje zaangażowanie Kuby w walkę o niepodległość Afryki, które okazało się kluczowe dla procesu dekolonizacji i położyło kres kolonialnej dominacji.

W czasie zimnej wojny, kontynent afrykański stał się swoistym poligonem bitewnym dla sprzecznych interesów wielkich mocarstw. Stany Zjednoczone starały się utrzymać kontrolę nad niezwykle cennymi bogactwami naturalnymi kontynentu, podczas gdy Związek Radziecki widział w Afryce możliwe rozszerzenie dla idei komunizmu. W tym samym czasie Europa Zachodnia zaczyna tracić swoją kolonialną kontrolę nad kontynentem, a kraje takie jak Gwinea-Bissau (na czele którego stanął Amilcar Cabral), Angola (pod przywództwem Agostinho Neto António) i Demokratyczna Republika Konga (kierowana przez Patrice Lumumbę) na fali rosnącego nacjonalizmu ogłaszają autonomię i gotowe są bronić swojej nowo zdobytej niepodległości pod sztandarami internacjonalizmu, prosząc o wsparcie w obronie własnych interesów komunistyczną Kubę.

Na podstawie materiałów archiwalnych i wnikliwe prowadzonych wywiadów Jihan El-Tahri opowiada historię tego nie do końca zbadanego fragmentu międzynarodowych stosunków Afryki i Kuby, zaczynając od nieudanego zaangażowanie oddziałów Che Guevary w Kongu, kończąc na wygranej bitwie pod Cuito Cuanavale w Angoli. Film jest również pochwałą powojennego internacjonalizmu, określanego mianem solidarności słabych, który jako strategia zwalczania wszelkiego typu kolonializmów okazał się niezwykle skuteczny.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę