Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wieczór Autorski Iwony Wojnickiej

Wieczór Autorski Iwony Wojnickiej
📅 Data: piątek, 19 stycznia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Dom Społeczny, ul. Obozowa 85 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


🔴 19.01.2024 (piątek) godz. 18:00
Dom Społeczny, ul. Obozowa 85

Wstęp wolny!

19 Stycznia 2024 roku, w piątek, o godzinie 18.00, zapraszamy na Wieczór Autorski Iwony Wojnickiej, prezentujący prace praktyczne z jej rozprawy doktorskiej „Odpowiedź choreograficzna na biografię taneczną Naty Lerskiej”. W programie wieczoru, pokażemy dokument wideo „Nata Lerska – historia tancerki” oraz recital taneczno – fortepianowy pod tytułem „Ostinato”. Praca autorki jest afiliowana na Wydziale Sztuki i Humanistyki, Uniwersytetu w Huddersfield, w Wielkiej Brytanii. Ten wieczór, to wyjątkowa okazja, aby nie tylko poznać historię Naty Lerskiej, warszawskiej pionierki tańca modern, ale także zaczerpnąć wiedzy o doktoratach praktycznych w dziedzinie tańca w Wielkiej Brytanii.

Projekcja filmu „Nata Lerska – historia tancerki”.

Historia tancerki Naty Lerskiej, jedynej żyjącej polskiej pionierki tańca modern, w opowiadaniach jej samej oraz grona najbliższych przyjaciół - znanych postaci warszawskich scen. Nata Lerska, uczennica Szkoły Rytmiki i Tańca Janiny Mieczyńskiej w Warszawie, wspomina swój występ na Międzynarodowym Konkursie Tańca w Brukseli w 1939 roku. Pianista i kompozytor Zbigniew Rymarz opowiada o wspólnych latach na scenie oraz słynnej kawiarni “Pod Gwiazdami”. Tancerka i choreografka, Krystyna Mazurówna mówi o tym, jak widziany przez nią występ Naty zadecydował o wyborze własnej kariery życiowej. Tancerka Teatru Wielkiego, Bożena Malinowska, opowiada historię paryskiej szkoły tańca prowadzonej przez Natę Lerską i jej mamę Sonię. Pełne humoru, pogody ducha i żartobliwe opowiadania ukazują biografię warszawskiej tancerki, która przeżyła wojnę dzięki temu, że przez pięć lat nie wychodziła z domu. Po wojnie, jej ekspresyjna etiuda została ocenzurowana a Nata Lerska pojechała do Paryża po nauki, i wróciła do Warszawy jako charyzmatyczna wykonawczyni tańców hiszpańskich. Film jest bogato ilustrowany materiałami audiowizualnymi ze zbiorów własnych oraz archiwalnych. Premiera filmu odbyła się 28 marca 2021 roku, z okazji 101 urodzin Naty Lerskiej.

Recital „Ostinato” to odpowiedź choreograficzna na biografię taneczną Natalii Lerskiej. Inspiracją do tworzenia tej pracy, był jeden z kilkudziesięciu notesów Naty Lerskiej, noszący tytuł „Zeszyt Palucca 1948”. Opisała w nim lekcję z Gret Palucca w Dreźnie i ćwiczenia „nowego tańca” – jak nazywała modny w przedwojennej warszawie styl. Dalszymi inspiracjami w procesie tworzenia choreografii były ćwiczenia „falujących dłoni” oraz „szybkich kroków” które Lerska pokazywała autorce wieczoru, i które razem ćwiczyły. Te fragmenty praktyk fizycznych to początek pracy twórczej, w której autorka starała się zachować charakter oryginalnych ćwiczeń, ale i podążać za własną wyobraźnią kinestatyczną. Recital, to praca, w której stara się pogodzić wymogi angielskich promotorów, egzaminatorów i recenzentów, jak również realizować własne taneczne wyobrażenia, marzenia, plany, pasje i zainteresowania. We współpracy z kompozytorką Indią Czajkowską, prezentują pracę, która jest groteskowa, komiczna i dadaistyczna, a momentami refleksyjna i nastrojowa; która oddaje charakter niemieckiego stylu tańca ekspresyjnego Ausdruckstanz, jednocześnie nawiązując i kontestując fascynujący świata tańców hiszpańskich. Scenografię stanowi kompozycja wizualna Marty Kaweckiej.

Wieczór Autorski jest realizowany dzięki wsparciu Związku Artystów Scen Polskich ZASP. Dotychczas uzyskał wsparcie z programu „Kultura w Sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu w Huddersfield. Wieczór autorski wpisuje się w dotychczasowe prace autorki, znane jako Warszawskie Muzeum Tańca.

Program wieczoru
18.00 - Wprowadzenie.
18.10 - Projekcja filmu „Nata Lerska – historia tancerki”
19.00 - Przerwa
19.15 - Recital „Ostinato”
20.00 - Rozmowa z publicznością
-----------

Dostępność:
Miejsce: Dom Społeczny, ul. Obozowa 85
Dojazd: najbliższy przystanek transportu publicznego DEOTYMY w odległości ok 50 m, linie: 20, 23, 24 (uwaga – wysiadanie na jezdnię!), 129, 149, 201.

🧑‍🦽Do budynku prowadzą schody. W budynku nie ma windy ani podjazdów dla wózków. W placówce jest dostępna toaleta dla osób niepełnosprawnych. W pobliżu budynku nie wyznaczono miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

🧑‍🦯🦮 Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

🧏🏻 W recepcji jest dostępna pętla indukcyjna. W placówce można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online. Tłumaczenie: link

🎧 Podczas wydarzenia można wypożyczyć słuchawki wyciszające dla dzieci i dorosłych.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące dostępności wydarzenia, prosimy o kontakt pod adresem: m.michnowska@wck-wola.pl

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: film spotkanie teatr inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę