Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Od Donalda do Bolka - wystawa opakowań gum do żucia

Od Donalda do Bolka - wystawa opakowań gum do żucia
📅 Data: czwartek, 1 lutego 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Galeria Metamorfozy, Marszałkowska 81, lokal 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Igor Strojecki
„Od Donalda do Bolka” – 55 lat kolekcji opakowań gum do żucia
Wernisaż 1 lutego, godz. 18 w tym dniu przypada Światowy Dzień Gumy do Żucia
Wystawa będzie czynna do 19 lutego 2024 r., zwiedzanie w poniedziałki i środy od 16.00 do 18.00. Możliwe jest również zwiedzanie po umówieniu telefonicznym: 507 250 505.

Niewielkie, kolorowe papierki owijające gumę do żucia oraz towarzyszące im dowcipne historyjki lub obrazki prezentujące m.in. marki samochodów. Takie efemeryczne, zwykle wyrzucane po krótkim czasie formy druku pamiętamy z czasów dzieciństwa. Niektórzy zbierali je przez jakiś czas, potem ulegały zapomnieniu. Do rzadkości należą większe zbiory gromadzone przez dziesiątki lat. „Od Donalda do Bolka” to nietypowa wystawa prezentująca część kolekcji opakowań gum do żucia ze zbioru Igora Strojeckiego – badacza genealoga, zbieracza wielu różnych rodzajów artefaktów historycznych.
Kolekcja Igora Strojeckiego została zapoczątkowana pod koniec lat 60. XX w., kiedy na polskim rynku pojawiły się słynne gumy balonowe „Donald”, wtedy jeszcze z historyjkami wydawanymi w większym formacie. Swoje zbiory Igor Strojecki pozyskiwał z różnych źródeł: od znajomych, którzy wracali z zagranicy, kupował w komisach czy Peweksach. W tamtych czasach w Polsce guma do żucia nie była powszechnie dostępnym produktem.
W latach 1970. Strojecki, jeszcze jako uczeń, spędził kilka lat we Włoszech, stąd w kolekcji silnie reprezentowana jest tamtejsza produkcja, w Polsce zupełnie nieznana. W całym zbiorze znajdują się opakowania z wielu krajów świata. Dużą część kolekcji stanowią opakowania polskie, zwłaszcza te produkowane w latach 70. i 80. XX w. Warto zwrócić uwagę na te z zakładów OZPC ODRA w Brzegu, na których początkowo umieszczano sceny z filmu „Bolek i Lolek”, rysunki kwietnych niewiast czy pojazdów zabytkowych, a potem bohaterów filmowych „Smerfów”. Największą część kolekcji stanowią opakowania od gum balonowych. Na nich producenci umieszczali historyjki, m.in. z krótkimi scenkami z bohaterami ze znanych kreskówek, ilustracji z popularnych bajek i powieści, fotografii dawnych i współczesnych. Tych motywów wykorzystywanych do owijek gum było bardzo wiele – od najnowszych modeli samochodów, kopii banknotów, gatunków zwierząt, przez zagadki do rozwiązania, objaśnienia przepisów gry w piłkę nożną, ilustracje ze scenami z dzikiego zachodu, po zdjęcia popularnych piłkarzy czy aktorów, ilustracje kamieni szlachetnych, planet i scen wypraw w kosmos oraz rysunki do wykorzystania w formie tatuażu itd.
Zbiór obejmuje opakowania od różnego rodzaju gum, w tym: listkowych, balonowych, drażetek, w kształcie papierosów, kulek itp. Kolekcja liczy około cztery tysiące opakowań. Na wystawie w Galerii Metamorfozy została zaprezentowana zaledwie znikoma, ale najbardziej reprezentatywna jej część.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱