Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Zamieszkiwanie Różnorodności. tradycyjna architektura w Hiszpanii: przykład zrównoważonego budownictwa

Zamieszkiwanie Różnorodności. tradycyjna architektura w Hiszpanii: przykład zrównoważonego budownictwa
📅 Data rozpoczęcia: poniedziałek, 29 stycznia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 0:00

📅 Data zakończenia: środa, 31 stycznia 2024

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Instytut Cervantesa, ul. Nowogrodzka 22 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zamknięcie wystawy przesunęliśmy na 31 stycznia. Wystawa jest czynna w godzinach od 12:00 do 20:00, codziennie od poniedziałku do niedzieli. Wstęp jest bezpłatny, więc nie przegap okazji, aby lepiej poznać Hiszpanię!

---

Wystawa ukazuje jak klimat danego obszaru kształtuje charakterystyczne dla niego budownictwo i opisuje jego poszczególne rozwiązania architektoniczne – optymalne wykorzystanie konstrukcji, materiałów, obiegu powietrza (różnic temperaturowych i kumulacji ciepła i zimna) w danej strefie klimatycznej. Wystawa bogato ilustrowana wspaniałymi zdjęciami architektury tradycyjnej z wielu regionów Hiszpanii.

Domy jaskinie wydrążone w ziemi, andaluzyjskie patio, rozbudowane domostwa-gospodarstwa czy szopy rybaków kryte strzechą to raptem kilka z wielu przykładów prezentowanej architektury tradycyjnej.

Krótkie filmy ukazują mistrzów przy pracy, którzy w ciągu kilku minut zapoznają nas z arkanami swojego rzemiosła. Dosłownie „patrzymy rzemieślnikom na ręce” jak zwinnie, fachowo i sprawnie wyczarowują mozaiki, wyplatają z trzciny chaty kryte strzechą, wykuwają ze skał bloki piaskowca czy kładą dachy łupkowe na kamiennych domostwach.

Ludność pięciu zróżnicowanych klimatycznie regionów Hiszpanii wypracowała optymalne rozwiązania konstrukcyjne domów. Korzystała przy tym z materiałów dostępnych na miejscu i stosowała technologie testowane potem przez życie – przez ich użyteczność i warunki klimatyczne – w trwającym przez stulecia a nawet tysiąclecia procesie sprawdzania, zmieniania i udoskonalania stosowanych rozwiązań. Wszystkie te aspekty sprawiają, że tego rodzaju architekturę można nazwać zrównoważoną i starać się skorzystać z jej osiągnięć dziś i jutro po to, aby obecne budownictwo stawało się podobnie zrównoważone, powstające z poszanowaniem środowiska.

To ciekawe jak architektura tradycyjna w różnych szerokościach geograficznych i strefach klimatycznych wypracowała podobne rozwiązania – chaty kryte strzechą, powszechne stosowanie gliny, dachy łupkowe czy bielenie ścian wapnem.

Dobrym uzupełnieniem zwiedzania może być obejrzenie wprowadzenia do tematu z udziałem Jakuba Szczęsnego, architekta i projektanta - «Ekologiczne rozwiązania z przeszłości na rzecz zrównoważonego życia w przyszłości», oraz Raquel Peñii, kuratorki wystawy, i Natalii Torreblanki, jej projektantki na naszym kanale YouTube’a, nagranego podczas wernisażu wystawy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧