Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wystawa Dariusza Milińskiego - galeria Polish Art&Design w Pałacu w Jabłonnie

Wystawa Dariusza Milińskiego - galeria Polish Art&Design w Pałacu w Jabłonnie
📅 Data rozpoczęcia: niedziela, 4 lutego 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 18 lutego 2024

📌 Miejsce: okolice Warszawy, Pałac w Jabłonnie ul. Modlińska 105 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wystawa Dariusza Milińskiego pt. „Pamiętnik ulicznika”
Data wernisażu: 4.02.2024 godz. 15
Miejsce: Pałac w Jabłonnie, budynek Oranżerii, ul. Modlińska 105, 05-110 Jabłonna
Wystawa czynna codziennie do 18.02.2024 w godz. 12-18
Wstęp wolny

W Pałacu w Jabłonnie 4 lutego 2024 r. o godz. 15 odbędzie się wernisaż wystawy Dariusza Milińskiego, artysty, malarza, twórcy Arki z Pławnej, Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych oraz Zamku Legend Śląskich.

Wystawę pt. "Pamiętnik ulicznika" organizuje galeria sztuki Polish Art&Design w podwarszawskim Pałacu w Jabłonnie. W ramach wystawy zostaną zaprezentowane nowe obrazy Dariusza Milińskiego które namalował specjalnie na wystawę, ale również kilka prac prosto z Zamku Krzyżackiego w Działdowie, z zakończonej właśnie wystawy w tamtejszej galerii.

Dariusz Miliński to bardzo aktywny twórca, nie tylko malarz, ale również aktor i założyciel grupy teatralnej "Pławna 9". W dodatku w wiosce której mieszka, u podnóża Gór Izerskich wybudował Arkę wzorując się na biblijnej Arce Noego, w odremontowanym budynku z XVIII wieku utworzył Muzeum Przesiedleńców, a jakby tego było mało, wybudował jeszcze Zamek Legend Śląskich. Dzięki swojej artystycznej działalności ocala od zapomnienia m.in. społeczność która została wypędzona z okolic Jeleniej Góry po II wojnie światowej, a pokazuje to z perspektywy rodziny która z kolei została na te ziemie przesiedlona z Warszawy. W tematyce swoich obrazów wraca do tamtych czasów, ale Jego bogata wyobraźnia sięga zdecydowanie dalej. Malarstwo Dariusza Milińskiego bywa niekiedy porównywane do twórczości Bruegela i Boscha, ale artysta wypracował swój niepowtarzalny styl gdzie stare łączy się z nowym, brzydkie z ładnym, gdzie przenikliwość umysłu i obserwacja świata zderzają się z czymś przeciwnym.

Pierwotnie wystawa Dariusza Milińskiego pt. "Pamiętnik ulicznika" miała się odbyć w marcu 2020 roku z okazji 50-lecia pracy artystycznej Artysty. Niestety tydzień przed wystawą został wprowadzony w całym kraju lockdown z powodu pandemii i wydarzenie zostało odwołane. "Cieszymy się, że wreszcie po czterech latach możemy zaprezentować twórczość tego niezwykłego twórcy jakim jest Dariusz Miliński mieszkańcom Warszawy i okolic, zwłaszcza że to pierwsza od lat wystawa w aglomeracji warszawskiej" - mówi Agnieszka Ostrowska-Domalążek, marszandka w galerii Polish Art & Design.

Miliński w swoich obrazach najchętniej orbituje wokół trudnych wątków egzystencjalnych, pełnych melancholii i zadumy nad ludzkim losem, ale do wystawy w pałacowej Oranżerii podszedł inaczej. Ponieważ artysta jest bacznym obserwatorem życia codziennego, także w wymiarze geopolityki, dostrzega zagrożenia związane z konfliktem wywołanym przez Rosję i reperkusje które niesie on dla Europy i jak mówi "Przerwałem tę passę obrazem, na którym mężczyzna odrąbuje sobie ręce w których trzyma pistolety". Artysta otrzymał od wnuczki symbol pacyfki, którą traktuje jak medalion, nosi na szyi, jak odznaczenie wpięte w klapę i jak mówi "demonstruję tym swoją przynależność do świata serdecznych ludzi".

Sztukę tworzą ludzie, więc oddaje ona różne stany emocjonalne twórców oraz ich światopogląd. "Dariusz Miliński należy do tych artystów, którzy zabierają głos. Raz jest to komentarz do wydarzeń z otaczającego świata, a raz próba złagodzenia napięć na poziomie lokalnym i europejskim" - komentuje Agnieszka Ostrowska-Domalążek, kuratorka wystawy. Jak mówi sam twórca o wystawie która rozpoczyna się już 4 lutego - "To jest inny rodzaj pacyfizmu, nie prowokowanie wojny, bo teraz jest najgorszy moment, dlatego obrazy na wystawę są w miłowaniu, w uścisku, bardziej subtelne jak np. "Zamyślona kobieta", tym razem uderzam w oktawę ludzką, czytelną i pokażę też obrazy o przyjaźni, lekkoduchy"..

Dariusz Miliński urodził się w 1957 roku w Cieplicach. Z zawodu jest artystą-plastykiem. Uczestniczył
w przeszło 250 wystawach indywidualnych i ponad 100 zbiorowych m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii i USA. Zajmuje się nie tylko malarstwem, jest również scenografem, aktorem i twórcą plakatów, w tym plakatu do filmu “Edi” i “Mój Nikifor”. Brał udział w kilkudziesięciu happeningach artystycznych i przedstawieniach teatralnych, również w roli reżysera. W 1995 roku założył grupę artystyczną „Pławna 9” z którą występował na wielu festiwalach teatru ulicznego, w tym na prestiżowej Malcie w Poznaniu. U podnóża Gór Izerskich, w miejscowości Pławna, Miliński stworzył wioskę artystyczną – swoisty teatr sztuki, w której sam tworzy i mieszka. Jest również pomysłodawcą i twórcą Zamku Śląskich Legend, Arki Noego w Pławnej oraz Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych. Organizuje plenery malarskie i szereg innych wydarzeń nie tylko artystycznych. Zdobył wiele nagród i wyróżnień a jego obrazy zasilają znamienite kolekcje prywatne i publiczne.
"Jestem żołędziowo-kasztanowym ludkiem, mieszkającym sobie w dziupli, wybudowanej własną energią, własną fantazją, sposobem. Dziupla moja jest moim światem, moją przyjemnością. Moja rodzina, wszystko jest w tej dziupli. Jestem sobie ludkiem takim, który coś tam sobie uprawia, drapie w ziemi, często na płótnie, ale bez jakiegoś takiego apetytu na powagę świata."
Darek Miliński

Malarstwo Dariusza Milińskiego jak i on sam, postać arcyciekawa, zwraca uwagę wielu znakomitych artystów, którzy wypowiedzieli się w wydanym przez artystę albumie o tytule „Pamiętnik Ulicznika”
w następujący sposób:

„Szymon Kobyliński powiedział, że jest dumny z dwóch rzeczy „Historii Polski”, którą popełnił oraz
z odkrycia Dariusza Milińskiego. Dla mnie Darka odkrył „Koń Polski” a konkretnie jego lider Leszek Malinowski. Skończyło się to tym, że jestem fanem (…)
Henryk Sawka

„Trzeba być poetą, by powiedzieć coś o pięknie, o tajemnicy, o baśni. Darek Miliński z Pławnej, artysta, alegorysta to poeta pędzla i farby. Świat opisuje wieloraki. Poszli Sobie na Gwiazdy, Tata Ogrodnik, Don Kichot z gór izerskich. Oto niektóre tytuły obrazów. Obcowanie z tym malarstwem to podróż magiczna. No cudo.”
Stanisław Sojka

„(…) Kiedy kupowałem Twój pierwszy obraz, to o tym myślałem. Że Ty z tego słońca wyczarujesz kolejną przypowieść, a ja z depresyjnego hotelu wyczaruję swoją rzeźnię. Twoi baśniowi wędrowcy równoważą mój świat siekier i oparów. Widzę też jednak kilka wspólnych elementów. I marzy mi się Twój obraz inspirowany moim kolejnym filmem (…).
Wojciech Smarzowski

„Lubię jak maluje. Dariusz Miliński, który uczył malowania młodzież na pierwszej Akademii Sztuk Pięknych na Woodstocku w 2006.r. Wspaniały, pełen wyobraźni człowiek”
Zbigniew Hołdys

„Niezwykłość Darka nie leży tylko w tym, ze potrafi wymyślać a następnie zorganizować i zbudować. Zobaczył los uchodźców, wymyślił i zbudował Muzeum Przesiedleńców. (…) Darek zbudował również wiele innych obiektów i wyposażył je wg swojego scenariusza (…)."
Józef Wilkoń

„Dla mnie Darek Miliński to nie tylko obrazy, lecz stan umysłu”
Czesław Mozil

"Dziś Miliński inspiruje sztuką okolicznych mieszkańców, zwłaszcza młodzież, dla której urządza warsztaty. Jego zagroda w Pławnej (założył Grupę Plastyczną „Pławna 9”) jest ważnym, promieniującym na okolicę ośrodkiem kultury, nie tylko ludowej. (…)"
Elżbieta Dzikowska

"Podczas spotkań z Darkiem na plenerach słucham go z ciekawością i podziwiam jak rozsypuje
w kosmos słowa. Miliński zaprasza do siebie, do Pławnej, znajomych, artystów, sąsiadów, by wraz
z żywymi i malowanymi bohaterami spacerować w teatrze sztuki. Przywołuje duchy praojców
i dziadków i siada wraz z nimi przy nieheblowanym stole by opowiedzieć o swoim życiu, pokazać obrazy i posłuchać co mówią i jakie cuda w niebiosach malują ..."
Franciszek Maśluszczak

----
Galeria Polish Art&Design działa od 2008 roku. Proponuje malarstwo uznanych polskich artystów takich jak Józef Wilkoń, Waldemar Marszałek, Leszek Sokół, Dariusz Miliński, Alicja Słaboń-Urbaniak, Maciej Urbaniak, Dariusz Twardoch, Jarosław Luteracki, Małgorzata Piątek-Grabczyńska. Współpracuje z artystami tworzącymi Stowarzyszenie Akwarelistów Polskich takich jak Krzysztof Ludwin, Adam Papke czy Beata Musiał-Tomaszewska. Oferuje giclee (fine art prints, inkografie) m.in.: Edwarda Dwurnika, Rafała Olbińskiego i jest wydawcą giclee Józefa Wilkonia, Dariusza Twardocha i Leszka Sokoła
w edycjach limitowanych.

Galeria cyklicznie organizuje stacjonarne wystawy w Pałacu w Jabłonnie pod Warszawą. W 2019 roku galeria sztuki Polish Art&Design poszerzyła zakres działań o artystyczną pracownię oprawy obrazów, tak aby nadawać indywidualny charakter oferowanym dziełom. Galeria Polish Art&Design wspiera także aukcje charytatywne, m.in. WOŚP i fundacji Ziarno sztuki - Ogród nadziei.

----
Data wernisażu: 4.02.2024 godz. 15
Miejsce: Pałac w Jabłonnie, budynek Oranżerii, ul. Modlińska 105, 05-110 Jabłonna
Wystawa czynna codziennie do 18.02.2024 w godz. 12-18
Wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy okolice Warszawy lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę