Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Od czubka nosa po pięty – warsztaty choreograficzne dla młodzieży + spektakl

Od czubka nosa po pięty – warsztaty choreograficzne dla młodzieży + spektakl
📅 Data: czwartek, 8 lutego 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:30

📌 Miejsce: Warszawa - Wawer, Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


🔸 Terminy warsztatów: każdy czwartek, od 8 lutego do 11 kwietnia, g. 17.30–19.30
🔸 Spektakl z udziałem osób uczestniczących: 21 kwietnia
🔸 Miejsce: Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a w Warszawie
🔸 Wstęp: wolny, po wcześniejszym zapisaniu się przez formularz: link
🔸 Dla kogo: młodzież (15–19 lat)
🔸 Prowadzą: Aleks Borys i Maria Stokłosa

Zajęcia są prowadzone przez duet choreografek – Aleks Borys i Marię Stokłosę – twórczynie spektaklu „Publika” w Nowym Teatrze w Warszawie.

– Jesteśmy choreografkami i komunikujemy się poprzez ciało. Chcemy pokazać, czym się zajmujemy, i zaprosić do kolektywnego tworzenia, w którym ruch i uważność wobec ciała będą punktem wyjścia do wspólnego tańca i rozmowy o tym, co ważne dla osób w wieku licealnym. Podczas ośmiu tygodni będziemy poznawać siebie samych i siebie nawzajem, będziemy uczyć się wyrażać za pomocą choreografii eksperymentalnej. Wspólnie z osobami uczestniczącymi zdecydujemy, czym i jak chcemy się na koniec procesu podzielić z publicznością – tłumaczą.

Warsztaty będą stanowiły wprowadzenie do tańca i choreografii eksperymentalnej. Prowadzące podczas zajęć będą zachęcały do poczucia własnego ciała jako ciągle zmieniającego się organizmu i odkrycia jego możliwości ruchowych. Zwrócą uwagę na sposób doświadczania zmian i napięć w ciele oraz zachęcą do kolektywnego zastanowienia się nad możliwościami transformacji sposobu odczuwania. Stanie się to punktem wyjścia do swobody i zabawy podczas improwizacji oraz sprawdzenia, na jak wiele sposobów można pokazywać się innym czy działać razem. W czasie zajęć osoby uczestniczące poznają pracę z dotykiem i stawianiem granic, która jest wspierająca w rozwijaniu zaufania do samej/samego siebie i innych.

Darmowe warsztaty są przeznaczone dla młodzieży i szczególnie polecane dla osób z 2 i 3 klasy szkół średnich. Zapisy do wyczerpania miejsc – na każde spotkanie może przyjść 20 osób. Odbywają się poprzez formularz: link
Szczegółowych informacji udziela Justyna Czarnota pod nr tel.: 534 103 020.
______

ALEKS BORYS – pracuje z choreografią w nurcie art and science, włączając w badania artystyczne nauki ścisłe, kosmologię i ekologię. Jej praktyka artystyczna skupią się na analizie fizyczności oraz fascynacji choreografią współzależności. Eksperymentalny charakter prac pozwala na rozmywanie granic między gatunkami, podkreślając miękkość formy i uwielbienie dla zmienności. Od ponad dekady tworzy prace choreograficzne, eksperymentując z formą spektaklu, instalacji, wideo, tekstu i dźwięku. Prowadzi także niezależne czasopismo tekstów choreograficznych „Ruchome Teksty” i jest członkinią warszawskiego stowarzyszenia choreografek Centrum w Ruchu.

Stypendystka wizyty studyjnej w Movement Research – Judson Church w Nowym Jorku organizowanej przez GPS/Global Practice Sharing Program, Art Stations Foundation oraz NIMIT (2018), programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2019), Stypendium Badawczego Grażyny Kulczyk (2015), programu Ministerialnego Młoda Polska (2014), programu SPAZIO (2013), programu DanceWeb festiwalu ImPulsTanz w Wiedniu (2011), programu ImPACK (2011), programu Tour de Choreografes d’Europe (2010). Nominowana do nagrody Prix Jardin d’Europe 2011, wyselekcjonowana do Aerowaves Listy 2012 oraz Polskiej Platformy Tańca 2012.

Swoje badania artystyczne rozwijała w ramach programu a.pass- performance and scenography studies w Brukseli (2022), jest magistrem sztuki i nauk ścisłych na Central Saint Martins, University of the Arts w Londynie (2016); absolwentem licencjatu z tańca współczesnego na CODARTS, University of the Arts w Rotterdamie (2009); ukończyła też Państwową Szkołę Baletową w Łodzi (2003).

MARIA STOKŁOSA – ukończyła choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Łączy choreografię z praktyką improwizacji tańca. Jest autorką takich spektakli jak: „Publika” (Nowy Teatr w Warszawie) „Królowa Wody” (w ramach wystawy „Inne Tańce” w U-jazdowskim w Warszawie), a także „Wychodząc od działania”, „Złote Demony”, „Wylinka” czy „Mama Perform”. Współpracowała z choreografkami Meg Foley i Maija Reeta Raumanni, a także z reżyserem teatralnym Wojtkiem Ziemilskim. Występowała ponadto m.in. w „Glory” Jeremy’ego Wade’a, „Tuning Scores” Lisy Nelson oraz „Tribes” Sary Shelton Mann. Jest członkinią berlińskiego zespołu cranky bodies a/company Petera Pleyera i Michiela Keupera.

Jest zaangażowana w wiele działań na rzecz rozwoju choreografii eksperymentalnej – jako inicjatorka projektów edukacyjnych i nauczycielka, a także jako prezeska Fundacji Burdąg i członkini Centrum w Ruchu. Prowadzi roczny kurs Choreografia w Centrum, a także liczne warsztaty i wykłady m.in.: na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu, Tanzhaus w Zurychu czy LaSalle College of The Arts w Singapurze. Była przewodniczącą Rady Programowej Instytutu Muzyki i Tańca.

W 2021 ukończyła studia kulturoznawcze w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i była laureatką Stypendium Badawczego Grażyny Kulczyk, które zaowocowało powstaniem pracy „Co robię, kiedy tańczę? „Wychodząc od działania” – badania artystyczne i doświadczenie improwizacji tańca w perspektywie autoetnograficznej”.
____

Projekt jest finansowany przez miasto stołeczne Warszawa w ramach trzyletniego projektu „Ciało – mój dom. Edukacja kulturalna poprzez praktykę ruchową”.

Tytuł zaczerpnięty z wiersza Zuzanny Bartoszek z tomu „Klucz wisi na słońcu”.

Grafika: Paulina Woźniczka

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wawer lub w kategoriach: dla dzieci teatr warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧