Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wszystkie oblicza skóry / wykład z cyklu Sztuka od stóp do głów

Wszystkie oblicza skóry / wykład z cyklu Sztuka od stóp do głów
📅 Data: wtorek, 13 lutego 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, ul. J. S. Bacha 15 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zdradza wiek i naszą psychofizyczną kondycję. Jest naszym publicznie dostępnym afiszem i informuje kim jesteśmy albo kim chcielibyśmy być. Skóra, jako naturalna granica między makrokosmosem, a wewnętrznym mikrokosmosem, to narzędzie za pomocą, którego komunikujemy się ze światem, ale i komunikujemy mu o sobie. To okrycie ciała, ale i jego najsilniejsza emanacja. Można ją odnaleźć w sztuce religijnej w ikonografii św. Bartłomieja. Świecka sztuka dawna podejmowała ją najczęściej jako przedmiot swoich szeroko zakrojonych anatomicznych zainteresowań. Jednak to współcześni twórcy i twórczynie wydają się o niej mówić najpełniej zarówno językiem metaforycznym jak i ściśle biomorficznym. Ta pierwsza ludzka bariera immunologiczna jest źródłem naszej zmysłowej rozkoszy, ale też nieustannej estetycznej troski. Bywa naszym heroicznym a czasem kapitulacyjnym sztandarem.

Opis cyklu:
większość europejskich religii i filozofii starało się za wszelką cenę oderwać myśl człowieka od jego ciała. Przekonanie, że jest ono inspiracją i narzędziem grzechu skazywało w kolejnych epokach różne jego części na swoisty ostracyzm czy też drastyczne praktyki modowe. Ukrywane i cenzurowane było jednak mimo wszystko najbardziej niepodważalnym dowodem ludzkiego istnienia. Zbliżający się technologiczny przełom, gdy – jak wieszczą futurolodzy – jaźń po śmierci ciała przenosić się będzie w sferę cyfrowego bytu, niech będzie zachętą, by na chwilę przed spełnieniem tej wizji przyjrzeć się z czułością ludzkim stopom, sercom czy twarzom. Ubrane w znaczenia i narracje są bohaterami sztuki dawnej i współczesnej i wiele nam o nas samych mówią.

Prowadzenie:
Monika Przypkowska – historyczka sztuki i edukatorka muzealna. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1996 roku współpracuje z Zamkiem Królewskim w Warszawie prowadząc lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży z zakresu historii sztuki, kultury i mody, wykłady dla dorosłych, kursy dla przewodników miejskich i nauczycieli szkolnych. Pracuje w dziale Edukacji w Zamku, współpracuje także z innymi instytucjami zajmującymi się edukacją artystyczną: Muzeum Narodowym w Warszawie, Dziecięcą i Młodzieżową Akademią Artystyczną, Mazowieckim Uniwersytetem III Wieku, Ursynowskim Uniwersytetem III Wieku, Studiem Sztuki, Zespołem Szkół Poligraficznych. Od początku 2022 roku współpracuje z „Radiem z Qlturą” gdzie nadawana jest jej autorska audycja „Sztukomodnie”. Wcześniej zawodowo związana była także z modą jako redaktorka, stylistka i producentka sesji zdjęciowych w takich pismach jak „Avanti”, „Jestem”, „Claudia”, „Moda Top”.

* offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny
online: transmisja na profilu SDK na Facebooku / wiek: 15+

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️