Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Nadwiślańska Galeria Świateł. Wystawa neonowych ptaków Dzielnicy Wisła

Nadwiślańska Galeria Świateł. Wystawa neonowych ptaków Dzielnicy Wisła
📅 Data rozpoczęcia: niedziela, 4 lutego 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 18 lutego 2024

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, 🌊 nad Wisłą, bulwar gen. G.S. Pattona (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


⚡️Bulwar gen G.S. Pattona co wieczór rozbłyska światłami wyjątkowej neonowej wystawy wiślanych ptaków. Kolejna odsłona Nadwiślańskiej Galerii Świateł poświęcona jest nieprzypadkowym skrzydlatym bohaterom warszawskich brzegów rzeki.

👀 W przeszklonych kubikach na bulwarze na wysokości Barki Nowa Fala i restauracji Bezkres można podziwiać neonową instalację wykonaną przez Fundację Art2Business, na zamówienie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

🐦 Instalacja prezentuje cztery nadwiślańskie ptaki, które są jednocześnie patronami jednostek pływających, świadczących w sezonie letnim usługę przeprawy pasażerskiej między warszawskimi brzegami. To nasze ulubione Wilga, Słonka, Pliszka i najmłodszy Dudek.

🪵 Neonowe instalacje to przykład twórczości w zakresie mixed media, czyli wykorzystania różnych mediów i przestrzennych środków wyrazu. Część instalacji powstała z materiałów pochodzących z recyclingu lub darów natury, co stanowi element minimalizacji produkcji odpadów. Wiele elementów tej kreacji zostało wykonanych z przetworzonych worków, które w życiu codziennym służą do segregacji śmieci. W ten sposób, wystawa nie tylko cieszy oko, ale także ma wartość edukacyjną, przekazującą ideę dbałości o środowisko naturalne.

Część materiałów przyniosła sama rzeka. Instalację stworzyli artyści związani z Fundacja Art2Business: Konrad Gellert oraz Julia Bistuła. Neony wykonał warszawski rzemieślnik i mistrz świetlnej reklamy Pan Jacek Hanak.
24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu zapraszamy na wystawę w Dzielnicy Wisła, która od momentu inauguracji w sylwestrowy wieczór przyciąga uwagę mieszkańców i turystów.

Pliszka, Słonka, Dudek oraz Wilga, to postacie neonowych ptaków, które świecą w pełnej krasie, w pięknych kompozycjach scenograficznych. Instalacje w doskonałych aranżacjach wprowadzają nas w magiczną atmosferę.

Podczas spaceru po bulwarach wiślanych, warto zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny, bliskość natury, wody i stałych mieszkańców tego miejsca. Miejmy na uwadze naszych skrzydlatych przyjaciół, których nie zawsze dostrzegamy, ale których obecność jest niezwykle ważna.

Sama wystawa ma również za zadanie przypominać o odpowiedzialnym postępowaniu wobec otoczenia Wisły, biorąc ze sobą jedynie przedmioty, które można zabrać ze sobą z powrotem lub wrzucić do odpowiedniego kosza na śmieci. Z niesłabnącym zapałem zapraszamy na malownicze spacery wokół wystawy, zwłaszcza po zmroku, aby w pełni doświadczyć piękna neonów ptaków Wisły. Przyjdźcie i cieszcie się tym wyjątkowym artystycznym doświadczeniem!

TWÓRCY WYSTAWY:
Fundacja Art2Business - niezależna grupa artystów specjalizująca się w wielu dziedzinach zaczynając od rysunku, malarstwa, rzeźby, sitodruku, mody, streetart’u a kończąc na arteterapii i nauczaniu kręcenia filmów.

Konrad Gelert - producent kreatywny w Fundacji Art2Business, animator kultury, rzemieślnik artystyczny, grafik, koordynator w programach edukacyjnych Erasmus+, założyciel Pracowni BAZA; organizator warsztatów artystycznych, Laureat Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.

Julia Bistuła - multimedialna artystka wizualna. Mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończyła Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2012 roku oraz Arteterapię na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie w 2017 roku. W 2020 roku ukończyła Studium Pedagogiczne Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz wielu warsztatach artystycznych. Jej prace były pokazywane w Galerii Fundacji In Situ w Warszawie w 2012, Galerii Promocyjnej w Warszawie w 2013 i Saatchi Gallery w Londynie w 2013. W Galerii El w Elblągu w 2016 roku poruszyła osobistą wystawę memorialną zorganizowaną po wypadku samochodowym w 2013 na terenie Rosji. Brała również udział w kongresie rzeźbiarzy „Wiatrołomy” z Pawłem Althamerem i Romanem Stańczakiem w Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie w 2018 roku. W 2020 roku otrzymała stypendium artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jacek Hanak - warszawski rzemieślnik-artysta prowadzący firmę Hanak Reklama czerpiącą z dorobku przedsiębiorstwa Reklama, które w czasach PRL oświetlało całą stolicę. Nad Wisłą neony z tej pracowni posiada m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przestrzeń gastronomiczna w Elektrociepłowni Powiśle i sama Dzielnica Wisła.
____

Świetlnym instalacjom ptaków towarzyszy wystawa archiwalnych warszawskich pocztówek z ikonicznymi stołecznymi neonami. Wystawa można oglądać w bezpośrednim sąsiedztwie neonów na bulwarze Pattona. Za dobór fotografii do ekspozycji odpowiada Stowarzyszenie Filokartystów Varsaviana oraz Okręgowa Izba Architektów, która we współpracy Zarządem Zieleni m.st. Warszawy realizuje kolejną wystawę opowiadającą historię Warszawy. Tym razem wyselekcjonowane zostały pocztówki, które utrwaliły neony z lat 60. i 70. XX wieku.

Dzięki wystawie dowiemy się również, że Neon (czyli gaz) został odkryty przez brytyjskich chemików, sir Williama Ramsaya i Morrisa W. Traversa, w 1898 roku. Już dwanaście lat później (w roku 1910) Georges Claude zastosował neon do skonstruowania lamp wyładowczych, które zamieścił na zewnątrz budynków, tak aby pełniły funkcję reklam. Można powiedzieć, że w ten sposób nastąpiło rozwinięcie wynalazku, jakim była rurka Geisslera.

W Polsce reklamy na elewacjach budynków z zastosowaniem neonu pojawiły się w okresie międzywojennym. Trudno stwierdzić, gdzie dokładnie pojawił się pierwszy neon w naszym kraju, ale miało to miejsce w połowie lat 20. XX wieku. W Warszawie była to butelka pewnego trunku, która w 1926 roku pojawiła się na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich. „Neonowy rozkwit” w powojennej Warszawie przypadł na lata 60. i 70. ubiegłego stulecia.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę