Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"Forma mówi" - Jubileuszowa wystawa profesora Antoniego Janusza Pastwy w Warsaw Marriott Hotel

"Forma mówi" - Jubileuszowa wystawa profesora Antoniego Janusza Pastwy w Warsaw Marriott Hotel
📅 Data rozpoczęcia: środa, 14 lutego 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 0:00

📅 Data zakończenia: piątek, 15 marca 2024

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Hotel Marriott, Al. Jerozolimskie 65/79 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Jeden z czołowych rzeźbiarzy polskich, Antoni Janusz Pastwa, w 2024 roku obchodzi jubileusz 80. urodzin. Pierwszą odsłoną obchodów jubileuszowych jest wystawa rzeźby zorganizowana w warszawskim Hotelu Marriott.
Wystawa jest już trzecim wspólnym projektem Galerii Sztuki Współczesnej Limited Edition i Warsaw Marriott Hotel, instytucji które podjęły współpracę w celu promocji polskich artystów.

Profesor Antoni Janusz Pastwa jest wybitnym współczesnym rzeźbiarzem, istotną postacią w historii polskiej rzeźby. Jego osiągnięcia twórcze były wielokrotnie i szeroko opisywane. W szczególności zasłynął cyklami rzeźbiarskimi Torsy i Cienie. Autor wielu wystaw w kraju i zagranicą. Realizacje Antoniego Janusza Pastwy, takie jak na przykład słynna Kwadryga Apollina na frontonie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, wykonana wspólnie z Adamem Myjakiem, są doceniane zarówno w kraju, jak i za granicą. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody Norwidowskiej (dwukrotnie) i Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Wystawa "Forma mówi" prezentuje kluczowe nurty w twórczości Pastwy, ukazując jego oryginalną koncepcję rzeźby, nad którą artysta pracuje od lat 70-tych. Antoni Janusz Pastwa posługuje się własnym językiem, którym w sposób mistrzowski i bez zbędnego patosu przekazuje nam prawdy uniwersalne. - mówi kurator wystawy Wiesława Wideryńska.
Wydarzenie to staje się okazją do odkrywania nowych znaczeń poprzez kontemplację dzieł sztuki. Na wystawie w hotelu Marriott mogą Państwo zobaczyć rzeźby potraktowane bardzo autorsko, z moim sposobem rzeźbienia, myślenia o formie. Wypowiadam się poprzez formę, uważając, że w formie można jeszcze wiele powiedzieć i nigdy wszystkiego się nie powie.- mówi artysta.
Jednym z obiektów eksponowanych na wystawie jest Tors VI z cyklu Torsy. Jest to syntetycznie ukazana sylwetka człowieka. Nieokreślona postać wyrasta z postumentu jakby odradzała się z ziemi, zarówno w sensie fizycznym jak i duchowym. Rzeźba jest refleksją nad kondycją ludzką.
Kolejną rzeźbą prezentowaną na wystawie jest Koń IV z cyklu Cienie. Rzeźba składa się z dwóch materiałów - lipy przywołującej powidok gleby, roli, w zderzeniu z formami geometrycznymi wykonanymi z sosny, przechodzącymi w cień konia symbolizującego przemijanie.
Na wystawie eksponowana jest również Wilczyca II z cyklu Cienie, zainspirowana wielokrotnymi podróżami do Włoch. Tam artysta zetknął się z rzeźbiarskimi wizerunkami wilczyc, które powstały w późnych wiekach średnich i na początku renesansu. Pastwa nawiązał dialog z dawnymi mistrzami proponując własną wersję Wilczycy.
Wystawa kończy się jedną z najnowszych prac artysty, Postać III, która porusza tematykę kondycji ludzkiej w obliczu współczesności.

Wystawa "Forma mówi" to nie tylko okazja do spotkania z twórczością uznanego rzeźbiarza, ale także jest doświadczeniem artystycznego dialogu pomiędzy monumentalnym gmachem Warsaw Marriott Hotel a widzem. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia wystawy, która znajduje się na drugim piętrze hotelowego lobby. Zwiedzanie jest bezpłatne. - zachęca Dariusz Oleksiak, Managing Director Warsaw Marriott Hotel.

Dla tych, którzy nie mogą osobiście odwiedzić wystawy, "Forma mówi" jest również dostępna online na stronie Galerii Limited Edition >> link
Ekspozycja wirtualna jest uzupełniona również o pierwszą część prezentacji, która miała swoją inaugurację z okazji jubileuszu 20-lecia Warszawskich Targów Sztuki.

Wystawa potrwa do 15 marca.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter