Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

HRABAL NA ELEKTORALNEJ. 56 lat później - Wieczór Europy Środkowej: Kundera – Hrabal

HRABAL NA ELEKTORALNEJ. 56 lat później - Wieczór Europy Środkowej: Kundera – Hrabal
📅 Data: czwartek, 07 marca 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Elektoralna 12 (pokaż na mapie)

♿ Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na doroczny wieczór poświęcony wybitnemu czeskiemu twórcy – Bohumilowi Hrabalowi, zorganizowany w 56. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza. W tym roku przyjrzymy się jego związkom z Milanem Kunderą, słynnym czesko-francuskim powieściopisarzem, autorem eseju „Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej” (1984), wydanego w Polsce po raz pierwszy w 2023 roku.

O tym, jak idea środkowoeuropejska czeskiego pisarza wpłynęła na historię Europy i czy jest wciąż aktualna w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę porozmawiamy z dwoma wybitnymi tłumaczami i znawcami twórczości autora „Nieznośnej lekkości bytu”, Markiem Bieńczykiem i Andrzejem S. Jagodzińskim. Rozmowę poprowadzi Aleksander Kaczorowski – pisarz, tłumacz literatury czeskiej i autor biografii Hrabala. Fragmenty eseju Milana Kundery przeczyta Magdalena Popławska.

Po dyskusji zapraszamy na pokaz filmu „Żart” (1968) w reż. Jaromila Jireša, ekranizacji debiutanckiej powieści Milana Kundery pod tym samym tytułem.

Pokaz filmu
„Żart“
Czechosłowacja 1969
Reżyseria: Jaromil Jireš
Czas trwania: 80 min

Adaptacja słynnej powieści Milana Kundery z 1967 roku. Głównym bohaterem jest Ludvík Jahn, naukowiec, który w latach 50. został wyrzucony z uniwersytetu i z partii z powodu niewinnego, niepoprawnego politycznie żartu, jaki wysłał koleżance. Po latach mężczyzna powraca do rodzinnego miasta, gdzie spotyka Helenę, jak się okazuje – żonę Pavla, który kiedyś dołączył do nagonki na bohatera. Ludvík postanawia zemścić się na byłym koledze i uwieść jego partnerkę…

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter