Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wykład dr. Konrada Niemiry pt. „Ile wielbłądów wisiało w warszawskim mieszkaniu Norblina? Kilka uwag o rysowaniu w XVIII wieku”

Wykład dr. Konrada Niemiry pt. „Ile wielbłądów wisiało w warszawskim mieszkaniu Norblina? Kilka uwag o rysowaniu w XVIII wieku”
📅 Data: środa, 28 lutego 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Krakowskie Przedmieście 32, pałac Tyszkiewiczów-Potockich UW (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Jedną z najważniejszych rewolucji, która dokonała się w artystycznej kulturze XVIII wieku, było radykalne przewartościowanie roli i rangi rysunku. Chociaż ludzie sztuki i kolekcjonerzy po papier sięgali już wcześniej, popularyzacja tego medium przypadła dopiero na czasy oświecenia, kiedy duża grupa artystów wyspecjalizowała się w pracy na papierze. Nastąpił skokowy wzrost cen dzieł dawniej uchodzących za materiały warsztatowe oraz upowszechnienie się tzw. „rysunków kapitalnych” (w Polsce niekiedy nazywanych „wielbłądami”), tj. wielkoformatowych rysunków ujmowanych w ramy i eksponowanych tak, jakby były obrazami.

W trakcie wykładu prześledzimy papierową gałąź produkcji Jana Piotra Norblina, francuskiego artysty, który w 1774 roku osiadł w Polsce, pracując m.in. jako nauczyciel rysunku i dekorator słynnej Szkoły Rycerskiej, której gmach jest obecnie siedzibą rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr Konrad Niemira zajmuje się historią kultury w Rzeczypospolitej i Francji w XVIII wieku. Autor książek Magnackie zakupy i świat rzeczy paryskich w XVIII wieku, Bazgracz. Trzy eseje o Norblinie oraz rozumowanego katalogu obrazów J.P. Norblina. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Université Paul Valéry w Montpellier. Pracuje w Instytucie Historii Nauki PAN, gdzie przygotowuje rozprawę poświęconą edukacji domowej w Polsce XVIII wieku. Laureat Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w 2023 roku.

Wykład odbędzie się w ramach cyklu UNIWERSYTET WARSZAWY.
Organizatorzy:
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧