Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spacer inaugurujący wystawę "Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego"

Spacer inaugurujący wystawę "Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego"
📅 Data: niedziela, 03 marca 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Tłomackie 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Mówi się, że człowiek umiera dwa razy – pierwszy raz, gdy umiera ciało, kolejny, kiedy ktoś po raz ostatni wypowie jego imię. Co jednak w sytuacji, gdy próbuje się wymazać imiona i pamięć całego narodu? Po dawnym życiu żydowskim pozostały nam tylko odłamki codzienności – niepodpisane kartki, nierozpoznana twarz na zdjęciu, opaska z gwiazdą czy książka z odręcznymi notatkami.

Od ponad 75 lat misją realizowaną przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma jest zachowanie pamięci o tamtych ludziach i ich historiach. To tu bije serce dawnej żydowskiej Warszawy – serce tamtego miasta.

Dziesiątki tysięcy dokumentów, rękopisów, starodruków, książek, dzieł sztuki i fotografii są przechowywane w Instytucie. Zbiory pod ścisłą opieką specjalistów ŻIH są katalogowane, opisywane i opracowywane tak, by jak najlepiej poznać ich historie. Są również poddawane konserwacji i digitalizacji, w celu zachowania ich z w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń.

Chcemy pokazać te – zazwyczaj ukryte w magazynach – obiekty szerszemu gronu odbiorców, więc dzielimy się ich fotografiami w przestrzeni miasta, które przed wojną było domem największej społeczności żydowskiej na kontynencie. W ten sposób powstawała wystawa plenerowa Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Ekspozycję tworzy 15 plakatów rozmieszczonych w przestrzeni miejskiej. Prezentujemy na nich fotografie unikalnych obiektów z kolekcji ŻIH. Towarzyszą im – dostępne na stronie Instytutu – współczesne komentarze autorstwa artystek, pisarzy, dziennikarek, naukowczyń i ekspertów. Dzięki wystawie Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego zwykły przystanek autobusowy czy słup reklamowy – mijane codziennie w drodze do pracy i szkoły – stają się okazją do uruchomienia pamięci i myślenia o przeszłości.

Zapraszamy na spacer po Muranowie śladem plakatów tworzących wystawę. Ekspozycję można oglądać od 1 do 31 marca.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spacer wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
👍 Polub na FB