Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Ceramika w Zachęcie | Wykład Anny Wiszniewskiej

Ceramika w Zachęcie | Wykład Anny Wiszniewskiej
📅 Data: czwartek, 21 marca 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Ceramika w Zachęcie
Wykład Anny Wiszniewskiej

Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)

Obowiązują zapisy pod adresem mailowym >> informacja@zacheta.art.pl

21.03 czwartek, godz. 18:00

Wystawa ceramiki w Zachęcie? Tak! Dla publiczności przyzwyczajonej do prezentacji malarstwa, rzeźby czy fotografii ekspozycja ceramiki artystycznej w galerii sztuki współczesnej może być zaskoczeniem. Jednak Zachęta, jak mało która instytucja wystawiennicza w Polsce, ma doskonałe tradycje w prezentacji obiektów ceramicznych. Po raz pierwszy ceramika została zaprezentowana tu w 1906 roku w ramach wystawy dzieł Stanisława Jagmina, uznawanego dziś za nestora ceramiki polskiej. Po ekspozycjach ceramiki w kolejnych dekadach przeprowadzi nas monografistka Stanisława Jagmina, dr Anna Wiszniewska.

Co ciekawe, jedną z pierwszych takich wystaw w CBWA była „Tkanina i ceramika WSSP w Sopocie” z 1955 roku. Pokazane na niej prace wykonane zostały przez Zespół Zakładu Ceramiki przy Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie pod kierunkiem prof. Hanny Żuławskiej, do którego należał również Henryk Lula. Obok przeglądu obiektów ceramicznych z różnych ośrodków („Ceramika norweska”, 1980, „Ceramika z Australii” 1981), w Zachęcie ceramika prezentowana była na licznych wystawach architektury wnętrz, czy rocznicowych ekspozycjach plastyki PRL. Pokazywały one, że ceramika jest równoprawną do innych dyscypliną artystyczną. Do szczególnych wystaw jakie miały miejsce w Zachęcie należą jednak indywidualne pokazy polskich ceramików. Nie sposób nie wymienić tu wystawy Heleny i Lecha Grześkiewiczów z 1960 roku, na której zaprezentowane zostały ich słynne ceramiczne ściany, czy mniejszych ale równie ważnych pokazów w Kordegardzie m.in. ceramicznych obrazów Leszka Nowosielskiego (1963) czy porcelitowych plakiet Zofii Czerwosz (1962).
___

Anna Wiszniewska — historyczka sztuki i dizajnu, kuratorka i wykładowczyni akademicka, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół artystów i projektantów związanych z Cepelią. Prowadzi badania podstawowe w zakresie historii polskiego dizajnu i sztuki przedmiotu, ze szczególnym uwzględnieniem mody, biżuterii, ceramiki i zabawkarstwa. Swoje zainteresowania naukowo-badawcze realizuje również jako kuratorka wystaw. Otwarta w 2019 r. w Muzeum Warszawy monograficzna wystawa spółdzielni ORNO, której była współkuratorką, podsumowała jej wieloletnie badania nad biżuterią powstałą w spółdzielniach Cepelii.
___

I Ogólnopolska Wystawa Architektury Wnętrz, Zachęta, 1952, fot. Stolica

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę