Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wystawa „Pogubione Marzenia” w Galerii Station of Art

Wystawa „Pogubione Marzenia” w Galerii Station of Art
📅 Data rozpoczęcia: czwartek, 21 marca 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📅 Data zakończenia: czwartek, 28 marca 2024

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Galeria Station of Art, ul. Grzybowska 12/14 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Galeria Station of Art ma zaszczyt zaprosić na wystawę POGUBIONE MARZENIA, która jest wynikiem współpracy między artystką Joanną Zając-Slapničar, a poetką Marzeną Ewą Krajewską. Wydarzenie będzie stanowiło wyjątkową symbiozę sztuk, synergię między malarstwem, a słowem. Wydarzenie koreluje również ze Światowym Dniem Poezji 21 marca 2024 roku. Wystawa jest wynikiem wspólnych, dotykających twórczynie tematów.

Świat kobiety, zmagania się z rzeczywistością, podróże, rozmyślania o życiu i emocje towarzyszące zwykłym - niezwykłym wydarzeniom, są myślą przewodnią bliską Krajewskiej i Zając. Znaczną część prezentowanych prac stanowią ilustracje Joanny Zając-Slapničar do tomiku poezji Marzeny Ewy Krajewskiej ‘Pogubione marzenia’, a kilka pochodzi z kolejnego poetyckiego zbioru, którego dwujęzyczne, tym razem polsko-słoweńskie wydanie, planowane jest w najbliższym czasie w Słowenii. Pozostałe obrazy na płótnach, to prace, których tematyka jest spójna z emocjami i tematami, do których zapraszają wiersze. Przewijające się motywy to: kobieta, podróż, komentarz rzeczywistości, sięganie do przeszłości, do korzeni oraz poszukiwanie lekkości i piękna, jako reakcji na trudy dnia codziennego.

Joanna Zając-Slapničar absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Wydziału Edukacji Artystycznej (dyplom z malarstwa u prof. Piotra C. Kowalskiego, 2004). W 2003 roku stypendium na Akademii Sztuk Pięknych w Lublanie, w Słowenii na Wydziale Projektowania Graficznego. Na tej uczelni w 2016 roku ukończyła także studia podyplomowe, kierunek Wideo, zakończone dyplomem u prof. Srečo Dragana. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), Związku Artystów Plastyków w Lublanie (DLUL) oraz sekcji Ilustratorów.
Zajmuje się przede wszystkim malarstwem, ilustracją i projektowaniem graficznym. Prowadzi również Fundację Arcy Arty i pracownię autorską w Żywcu, gdzie tworzy i organizuje zajęcia plastyczne oraz warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych.

Jak mówi sama artystka:
"W twórczości inspiracją dla mnie zawsze było i jest życie codzienne, a sztukę rozumiem jako komentarz świata, który mnie otacza. Bohaterem moich prac jest zawsze człowiek, najczęściej są to kobiety, dzieci, relacje między ludźmi, które stale na nowo odkrywam. Przeżycia i motyw stają się bodźcem i początkiem poszukiwania koloru, który nadaje charakter pracy. Kolor jest dla mnie niezmiernie ważny, wielowarstwowość, eksperymentowanie z technikami pozwalają na wyrażenie emocji bez nadmiernej dosłowności, pozostawiając odbiorcy miejsce na własne interpretacje".

Marzena Ewa Krajewska (1965), bohemistka, filolożka, dyplomatka. Absolwentka Slawistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1990). Dzięki pracy w dyplomacji za granicą spędziła kilkanaście lat: w Czechach, w Pradze (1992-1996, 2003-2008 i 2017-2020) oraz w Słowenii, w Lublanie (2010-2014). Od lat angażowała się w inicjatywy promujące polską kulturę za granicami kraju. W Czechach, w grudniu 2018 roku, Narodowe Muzeum Pedagogiczne i Biblioteka J. A. Komeńskiego w Pradze, za zasługi na rzecz umacniania polsko-czeskich kontaktów naukowych i kulturalnych, odznaczyło ją Medalem Jana Amosa Komeńskiego.
Jej pasją są fotografia i poezja. W 2012 roku, czeskie wydawnictwo literackie Dauphin opublikowało jej debiutancki dwujęzyczny tomik, noszący tytuł Lusterko wsteczne/Zpĕtné zrcátko (reedycja 2016/2017). W 2023 w Czechach wyszedł drugi polsko-czeski tomik pod tytułem Wiersze wyszeptane do ucha/Básnĕ šeptané do ucha, Dauphin 2023.

Czym jest dla niej poezja:
"Myśli i emocje w poezji nigdy nie są oczywiste. Wiersze to spotkania. Lubię ich dialogiczną formę,
a w najlepszym razie to, że prowokują do myślenia, nazywania rzeczywistości, odnajdywania dawno zapomnianych wrażeń czy uczuć. Wiem, że czasami potrzebujemy o naszych emocjach opowiedzieć, a czasami wykrzyczeć swój bunt, albo przynajmniej o nim napisać.
Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, relatywizująca wiele z naszych spraw, przestraszyłam się. Bo świat, ten oswojony, runął. Paradoksalnie po tych pierwszych dniach postanowiłam znowu pisać, »wyjść« do ludzi, przeżyć te emocje z kimś innym. No i chwytać na gorąco ten szybko zmieniający się świat.
Poezja – dla mnie – to odpowiedzialność za słowa. Pisanie to poszukiwanie formy dla urywka rzeczywistości. Stworzenie świata, w którym i inni mogą się odnaleźć. Czasami trudno przyjąć, że uczucia, sytuacje mają uzasadnienie. Z trudem odnajduję ich sens. Uspokajam się, gdy znajduję słowa, które je opiszą i stworzą historię, wartą przeżycia".

Szczegóły wystawy:
Wernisaż: 21 marca 2024 r., godz. 18:00.
Miejsce: Galeria Station of Art (SoA) – ul. Grzybowska 12/14, Warszawa.
Czas trwania: Od 21 marca do 28 marca 2024 roku. Pon. - Pt. 12:00 - 19:00, sob. 12:00 - 18:00
Kuratorka: Marzena Ewa Krajewska

Serdecznie zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 21.03.2024 o godzinie 18.00 w Station of Art Gallery, położonej przy ul. Grzybowskiej 12/14, w centrum Warszawy, w nowoczesnej galerii sztuki współczesnej. Jest to idealna okazja, nie tylko do zapoznania się ze wspaniałymi dziełami artystki Joanny Zająć-Slapnicar oraz poezją Marzeny Ewy Krajewskiej, lecz także do zapoznania się z samym wnętrzem galerii SoA i jej szeroką ofertą. Galeria oprócz cyklicznie organizuje wernisaże, wystawy indywidualne oraz zbiorowe, a także aukcje sztuki. SoA prowadzi sprzedaż dzieł sztuki, zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, usługi leasingu sztuki, czy profesjonalne doradztwo w zakresie indywidualnego doboru dzieła sztuki do wnętrza. Przestrzeń galerii można również wynająć w celu organizacji własnych, czy firmowych wydarzeń. Wystawa Pogubione Marzenia może być zatem zaledwie początkiem cudownej przygody z Galerią Station of Art, miejscem na artystycznej mapie Warszawy, które prawdziwie zachwyca, inspiruje i zaprasza do swoich przestrzeni – tej stacjonarnej, jak i wirtualnej. Naprawdę warto!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧