Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

15. urodziny Dwutygodnika

15. urodziny Dwutygodnika
📅 Data: sobota, 06 kwietnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 9:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W „Dwutygodniku” już od 15 lat przyglądamy się kulturze. Przez te 15 lat wiele się zmieniło. Nie jesteśmy już, jak w 2009 roku, wyłącznie magazynem o kulturze. Zajmujemy się obyczajami, ekologią, angażujemy się w sprawy, jak angażuje się w nie cała współczesna sztuka. Przy okazji urodzin rozmawiamy z czytelnikami i autorkami o tym, co się powinno w „Dwutygodniku” zmienić. A w maju wydamy numer o kulturze dostępnej i o tym, jak pisać, jak działać, by włączyć do rozmowy o kulturze te osoby, które do tej pory z rozmaitych względów nie brały w niej udziału.

Cały ten rok będzie dla nas ważny, ale oficjalnie świętujemy 6 kwietnia. Spotkajmy się! W ciągu dnia będzie można pójść z nami na przyrodnicze spacery (poprowadzą je Michał Książek oraz Stanisław Łubieński), na oprowadzanie po wystawie Siemaszki w siedzibie naszego wydawcy, Domu Spotkań z Historią (Iwona Kurz) i po budynku PAST-y, gdzie redakcja ma swoją siedzibę (Grzegorz Piątek).

Po południu spotkamy się na debacie: o ostatnich 15 latach w kulturze Jan Błaszczak porozmawia z artystkami i artystami: Agnieszką Smoczyńską, Małgorzatą Lebdą i Wojciechem Bąkowskim. Po debacie swobodne dyskusje w kuluarach. A wieczorem na dalsze rozmowy oraz tańce zapraszamy do Młodszej Siostry na Powiślu.

Zadbamy także o coś do czytania na ten weekend. W piątek 5 kwietnia ukaże się numer urodzinowy. Przyjrzymy się w nim kulturze ostatnich 15 lat, której w „Dwutygodniku” nieustannie towarzyszyliśmy. Czy nadal kochamy seriale? Czy nierozerwalnie zrośliśmy się z mediami społecznościowymi? Czy krytyka artystyczna jeszcze istnieje? Jak pisma kulturalne przetrwały te lata?

# Program wydarzeń 6 kwietnia:

# Spacery z autorkami i współpracownikami „Dwutygodnika”:
# 9.00 i 11.00 Michał Książek: Wiosenna biodróż w okolicach Domu Spotkań z Historią (Karowa 20)
Limit: dwie grupy po 15 osób (zapisy: recepcja@dsh.waw.pl)
Biodróż wychodzi z założenia, że wszędzie obok Homo sapiens żyją jacyś mali Inni, którzy zasługują na uwagę. Spotkamy może skoczogonka, wazonkowca, kolorowe roztocze. Poszukamy dziupli sikor, szpar wróbli i szczelin pełzaczy. Sprawdzimy co u wiji i stonogów. Wron nie trzeba długo szukać: architektura ich gniazd widoczna jest z daleka i zawsze zaskakuje jakimś nowatorskim rozwiązaniem: a to widelec, a to drut od parasola.

# 11.00 Stanisław Łubieński: Природа бетонних джунглів / Natura betonowej dżungli
(прогулянка проводиться українською мовою в районі будинку PAST-a, вул. Зєльна 39 / prowadzony w języku ukraińskim spacer w okolicach Budynku PAST-y, Zielna 39)
Обмеження – група до 25 осіб. Запис на прогулянку за мейлом:
recepcja@dsh.waw.pl / Limit: 25 osób (zapisy: recepcja@dsh.waw.pl)
UKR: Запрошуємо на прогулянку по центру Варшави зі Станіславом Любенським, письменником, орнітологом та україністом. Будемо шукати дике життя на стінах будинків, поміж тротуарними плитками та в інших неочевидних місцях. Поговоримо про природу міста і його прихованих мешканців, будемо вивчати їхні польські та українські назви.
PL: Zapraszamy na spacer po centrum Warszawy ze Stanisławem Łubieńskim, pisarzem, ornitologiem, ukrainistą. Będziemy szukać dzikiego życia na ścianach domów, między płytkami chodnikowymi i w innych nieoczywistych miejscach. Będziemy rozmawiać o naturze miasta i jego ukrytych mieszkańcach, poznamy ich polskie i ukraińskie nazwy. Spacer w języku ukraińskim.

# 15.00 Iwona Kurz: Przechodnie. Poodwilżowe obyczaje warszawskie – oprowadzanie po wystawie “Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” w DSH (Karowa 20)
Limit: 30 osób (zapisy: recepcja@dsh.waw.pl)
Jednym z bohaterów zdjęć Zbyszka Siemaszki jest warszawski tłum – ludzie wypełniający sobą przestrzenie miasta, tak pięknego w obiektywie fotografa. Relacje między nimi, ich aktywności, ale też detale stroju i rekwizyty będą tematem oprowadzania o widocznej w kadrze obyczajowości lat 50. i 60. ubiegłego wieku (z pytaniem także o to, co niewidoczne). Dokąd spieszą warszawiacy i warszawianki? Co robią w czasie wolnym? Jak widzą siebie nawzajem i jak widzi ich fotograf? Czego nie chce widzieć, a na co lubi patrzeć?

# 17.00 Grzegorz Piątek: Oprowadzanie po budynku PAST-y, nowej siedzibie redakcji „Dwutygodnika” (Zielna 39)
Limit: 40 osób (zapisy: recepcja@dsh.waw.pl)
Zapraszamy na wspólną wspinaczkę po jedenastu piętrach Pasty – pierwszego warszawskiego drapacza chmur i najwyższego wieżowca Europy początku XX wieku, a obecnie siedziby DSH i redakcji „Dwutygodnika”. Grzegorz Piątek przybliży skomplikowane losy budynku, który znany jest w Warszawie głównie jako powstańcza reduta, lecz przedtem służył jako siedziba firmy telefonicznej, miejsce technologicznych i społecznych innowacji.

# 18.30 Debata: Czas przesilenia. 15 lat w kulturze (Karowa 20)
Czy 15 lat w kulturze to dużo? W 2009 roku, kiedy powstawał „Dwutygodnik”, nie mieliśmy kont na Instagramie, filmów nie oglądaliśmy na Netfliksie, a muzyki nie słuchaliśmy przez Spotify. Pisaliśmy wtedy, że chcemy łączyć „tradycje polskich czasopism literackich z nowoczesnym dziennikarstwem internetowym”. Dzisiaj ten podział wydaje się nieaktualny. Papier znika, a internet nie budzi już skojarzeń z nowoczesnością. Oczywiście zmieniała się nie tylko technologia. Debiutanci, dobrze zapowiadający się w naszych pierwszych tekstach przedstawiciele młodej generacji, stanowią dziś trzon polskiej kultury. I to właśnie z nimi porozmawiamy o zmianach w ostatnim 15-leciu. Na pytania odpowiedzą Agnieszka Smoczyńska, Małgorzata Lebda i Wojciech Bąkowski – twórcy i twórczynie, których aktywność obserwujemy i opisujemy w „Dwutygodniku” od samego początku istnienia pisma. Rozmowę poprowadzi redaktor „Dwutygodnika” Jan Błaszczak.

# 21.00 – impreza
Po debacie zapraszamy do Młodszej Siostry, zaprzyjaźnionego klubu na Powiślu, gdzie będzie można porozmawiać z autorami i redaktorkami, a także potańczyć przy piosenkach najgorszych serwowanych przez duet Dorota Masłowska i Agnieszka Szydłowska (DJ-set Niższa Szkoła Tańca zaplanowany jest ok. 22.00).

---
rysunek: Malwina Konopacka, grafika: Alina Rybacka-Gruszczyńska

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: impreza spacer spotkanie wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę