Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wykład: Zieleń w getcie warszawskim | Tajemniczy Ogród: Wiosenne otwarcie

Wykład: Zieleń w getcie warszawskim | Tajemniczy Ogród: Wiosenne otwarcie
📅 Data: sobota, 20 kwietnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Elektoralna 12 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy osoby tworzące społeczność lokalną ulicy Elektoralnej i okolic na wiosenne spotkanie w Tajemniczym Ogrodzie. Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego wprowadzi nas w historię tego miejsca i opowie o zieleni w getcie warszawskim, ze szczególnym uwzględnieniem ogrodu przy Elektoralnej 12. Z kolei Mariusz Antolak z Fundacji „W krajobrazie”, łącząc historię z teraźniejszością, przybliży nam świat kwitnących warzyw i ogrodów w skrzyniach z nadstawek paletowych. Po teorii przejdziemy do działania, sadząc „odratowane” warzywa korzeniowe oraz inne rośliny przyjazne dla dzikich zapylaczy.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy: zielonypatrol@mik.waw.pl

Wykład „Zieleń w getcie warszawskim”, 12:00-13:00
Prowadzenie: Justyna Majewska (Żydowski Instytut Historyczny)

Kiedy wyznaczano granice getta warszawskiego, nie włączono do niego żadnych większych przestrzeni zielonych. Mieszkańcy getta próbowali rekompensować deficyt zieleni, uprawiając „ogrodnictwo balkonowe” i tworząc ogródki na podwórzach kamienic. Uczestnicy kursów rolniczych Toporolu przekształcali wolne przestrzenie w ogórki warzywne. Jednym z takich miejsc był ogród założony na terenie szpitala św. Ducha. Budynek przy Elektoralnej 12 został zbombardowany we wrześniu 1939 r. Tam, gdzie w latach 1940–1942 kursanci sadzili rozmaite warzywami i zioła, dziś działa Mazowiecki Instytut Kultury.

Justyna Majewska jest doktorką socjologii. Pracuje w dziale naukowym ŻIH, jest członkinią Centrum Badań nad Zagładą Żydów, a także prowadzi sekretariat rocznika naukowego „Zagłada Żydów. Studia i materiały”. Współpracuje przy projekcie Holocaust Justice w United States Holocaust Memorial Museum. W tym roku nakładem wydawnictwa ŻIH wyjdzie jej książka Mury i szczeliny. Przestrzenie getta warszawskiego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧