Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Premiera książki! Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska

Premiera książki! Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska
📅 Data: czwartek, 25 kwietnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Krytyka Polityczna, Jasna 10 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


🔸25 kwietnia, czwartek, godz. 18.00
🔸Jasna 10: Społeczna instytucja kultury Krytyki Politycznej
🔸Z Dariuszem Zalegą rozmawia Michał Rauszer

I znowu w książce Zalegi Śląsk się buntuje. W Chacharach przypomina, że wspomnienia elit pomyliliśmy z historią, a on sam namawia Wielkiego Milczącego, społeczne doły, aby w końcu się wygadały. Zalega wykonał siedmiomilowy krok w tłumaczeniu miejsca, które przez długie wieki było bogatym regionem biednych ludzi, przypomniał, że nacjonalistyczne okulary, przez jakie patrzymy na Śląsk należy mocno wykalibrować. Darkowi od niektórych dostanie się za tę książkę – dobrze go znam i wiem, że już się na to cieszy. Zbigniew Rokita

Chachary opowiadają marignalizowaną i przemilczaną historię regionu. Bez większego teoretyzowania, ale i ze szczyptą refleksji. Śląsk był zawsze był wykorzystywany, jeśli nie przez lokalnych arystokratów, to przez Polskę, czy Niemcy. Autor przygląda się historii regionu od samego początku, aż po czasy współczesne. Wydobywa to, co pozostaje w cieniu historii, niemniej pozostaje konkretne, dające się udowodnić, dzięki statystykom i wydarzeniom, w tym mikrohistoriom.

Dariusz Zalega - dziennikarz, historyk, reżyser filmów dokumentalnych, organizator wydarzeń kulturalnych. Pasjonat historii Śląska, ruchu robotniczego i czeskich piw. Jego książka Śląsk zbuntowany otrzymała nominację do Nagrody Historycznej POLITYKI. Prowadzi fanpage Zbuntowany Śląsk oraz knajpę Rebel Garden.

Michał Rauszer - doktor habilitowany, kulturoznawca i antropolog. Pracuje na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach i pisaniu o oporze, buntach, tożsamości kulturowej oraz w badaniach nad pamięcią, szczególnie pamięcią oddolną. Jest autorem Bękartów Pańszczyzny, Siły podporządkowanych oraz Homo Frajer. Nieświadome wymiary kultury. Niedawno ukazała się jego książka: Antyklerykalizm ludowy. Polskie zmagania z Kościołem. Publikował w „Nation and Nationalism”, „History & Memory” oraz w szeregu innych czasopism naukowych. Był stypendysta Czeskiej Akademii Nauk. Pasjonuje się piłką nożna.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧