Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"Misterium magiczne. Maciej Rauch". Pokaz obrazów

"Misterium magiczne. Maciej Rauch". Pokaz obrazów
📅 Data rozpoczęcia: środa, 17 kwietnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 9:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 21 kwietnia 2024

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Galeria "Apteka Sztuki", aleja Wyzwolenia 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


🔹 Czas trwania wystawy: 17.04 – 21.04.2024
🔸 Spotkanie z artystą: piątek, 19 kwietnia w godz. 16.00 – 19.00
◾️ Kuratorzy wystawy: Anna Katarzyna Borowczak, Kama Zboralska
Koordynator: Magdalena Krowicka
Partner wystawy: Galeria Apteka Sztuki
Patronat medialny: Artinfo.pl, Art Imperium, OneBid

◾️ O wystawie:
To z pewnością jedna z najciekawszych wystaw 2024 roku - pokaz wybranych obrazów olejnych z nowego cyklu młodego artysty, który ostatnio odnosi ogromne sukcesy i stał się artystą muzealnym (wystawa w Pałacu Ujazdowskim, 2021/2022 i w Zachęcie, 2023). Do wystawy „Misterium magiczne. Maciej Rauch” kuratorzy wybrali 13 prac, a w tym jedną będącą już w prywatnej kolekcji.
Cykl obrazów został zapoczątkowany w 2015 roku wybitnym obrazem pt. „?” (Autoportret/self-portrait, olej na płótnie, 80x100cm, 2015), który trafił do kolekcjonera z Nowego Yorku. Premiera pokazu tego obrazu miała miejsce podczas indywidualnej wystawy „ Adventures on The Moon” w klubo-galerii Dwie Zmiany w Sopocie. Także jeden z pierwszych obrazów nowego cyklu, z rozdarciami płótna, trafił do rąk kolekcjonerskich zaraz po Warszawskich Targach Sztuki w listopadzie 2023 roku.
Dla widza, który miał już wcześniej okazję zetknąć się z dziełami tego artysty, obecny cykl jest inny, spójny tematycznie i z wyraźnym metafizycznym przesłaniem. Ważne i poruszające jest doświadczenie i prześledzenie ewolucji twórczej artysty, a romantyczny realizm magiczny to odpowiedź malarska Macieja Raucha na zmieniający się świat, zupełnie inny, niż ten sprzed lat. Prace zawierają wyjątkowe wizje i magię marzeń w wielu wymiarach przedstawianego świata.
Żyjemy przecież w wyjątkowych czasach i tak naprawdę nie wiemy, co nas czeka jutro…

◾️ Sam autor opisuje wystawę tymi słowami:
„Cykl ten ma na celu zwrócenie uwagi na naszą wspólną odpowiedzialność za świat, w którym żyjemy, oraz pokazanie jego piękna i wyjątkowości. Obcowania z naturą dającą prawdziwe ukojenie i wyciszenie nie zastąpi nawet najbardziej rozwinięta technologicznie urbanistyczna przestrzeń.
Tematyka obrazów skupiona jest na portretach kobiet pozbawionych swojej tożsamości, ukrywających swoje twarze, lub pozbawione ich poprzez namalowane w ich miejscach rozdarcia płótna, za którymi ukazane są równoległe światy, co generuje pytania o znaczenie człowieka we współczesnym świecie. Obrazy z jednej strony odnoszą się do poszukiwania świadomości samego siebie, z drugiej wskazują na trudności, jakimi może być to obarczone.
W obrazach powraca pytanie o możliwość naszej autoidentyfikacji, również w kontekście naszej relacji z otaczającą nas rzeczywistością na wielu poziomach (również metafizycznym). Obrazy emanują klimatem minionych lat, wywołują sentymentalny nastrój i nostalgię, budząc skojarzenia z opowieściami znanymi nam z dzieciństwa i nieokiełznaną wyobraźnią najmłodszych.
Namalowane wydarcia płócien w miejscach twarzy portretowanych, ma znaczenie wielowymiarowe. Pokazuje inny równoległy bardzo odległy od naszego świat, którego jesteśmy częścią i wobec którego nasze życie, oraz troski dnia codziennego niewiele znaczą. Kosmos mimo wielu lat badań wciąż stanowi jedną z największych tajemnic, która nie zostanie najprawdopodobniej nigdy do końca zbadana. Każdy człowiek, jego umysł również tworzy odrębny niezbadany i nieodkryty świat, pięknych historii, wspomnień, marzeń, czy tajemnic.
Tak naprawdę nigdy nie będziemy w stanie poznać drugiej osoby do końca w jej pełnym wymiarze, i jest to zarówno smutne jak i piękne, bo o ile mniej byłby ciekawy świat bez tajemnic...
Jest to też pokazanie kontrastu między bezkresnym i nieskończonym kosmosem a ulotnością czasu naszego życia na Ziemi, oraz naszych doczesnych przyjemności i uciech. Lato, które z biegiem naszych lat wydaje się coraz krótsze, do czego nawiązuje np. obraz "Summer time").
Piękno natury, obecne w cyklu „Misterium magiczne Maciej Rauch” jak m.in. kwiaty w letnim słońcu, beztrosko latające owady, niezmącone obecnością technologii cyfrowej, budzi tęsknotę za poszukiwaniem wyciszenia, oraz możliwością wglądu w swoje wnętrze. Nieustanny pośpiech, gonitwa za realizacją wyznaczonych sobie celi wiele czasu marnuje na podróż zapominając o tym, by chłonąć życie i całe jego piękno, by doceniać każdą chwilę w myśl starej rady "Zatrzymaj się i powąchaj róże".
Maciej Rauch, Warszawa, 2024

◾️ O artyście.
Maciej Rauch tworzy w stylistyce romantycznego realizmu magicznego, malarz, grafik, twórca instalacji, videoclipów, oraz muzyki. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom uzyskał w 2012 roku. Reprezentował Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na Marmara University Faculty of Fine Arts w Stambule, w Turcji (5th International Student Triennale, 2010). Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórcy Kultury (2017). Finalista Artystycznej Podróży Hestii (2011), Finalista II Triennale Sztuki Pomorskiej w kategorii Malarstwo w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2016), Uwzględniony w ogólnopolskim rankingu najlepszych polskich artystów współczesnych Kompas Młodej Sztuki w 2022, oraz 2023 roku. Jego obrazy zobaczyć można było, m.in. w Narodowej Galerii Sztuki w Zachęcie, czy w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Jego ostatnią premierową wystawę „Inne dni/The Other Days” można było zobaczyć w CSW, w Zamku Ujazdowskim. Został Laureatem nagrody publiczności dla najciekawszej wystawy w konkursie „Project Room 2021/2022”, organizowanym przez CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Od 17 listopada 2023 do 25 lutego 2024 można było zobaczyć 4 wybrane jego obrazy na wystawie w Narodowej Galerii Sztuki w Zachęcie. Równolegle tworzy trzy cykle tematyczne; „Alien Boy”, „Lunar Circus”, oraz „On the other side”. Brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą, oraz ma na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień.

🔹 Zapraszamy serdecznie do świata magii Macieja Raucha. Wszystkie prezentowane prace będą dostępne w WorldartB Gallery.
◾️ Anna Katarzyna Borowczak, kurator i marchand WorldartB Gallery
email: kontakt@worldartBGallery.com
www: link

🔹 Pokaz obrazów będzie trwał od 17 do 21 kwietnia 2024, w godzinach pracy Apteki Sztuki: w tygodniu od godz. 9.00 do godz. 17.00, w sobotę od godz. 10.00 do godz. 15.00. Wstęp wolny.

Lokal przy alei Wyzwolenia 3/5 jest wykorzystywany przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi na cele kulturalne i społeczne dzięki wsparciu m.st. Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️