Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Zielone Świątki w Lesie Bielańskim 2024

Zielone Świątki w Lesie Bielańskim 2024
📅 Data: niedziela, 19 maja 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📌 Miejsce: Warszawa - Bielany, Dewajtis 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama
Parafia pw. bł. E. Detkensa, Katolickie Centrum Kultury "Dobre Miejsce" oraz Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany mają zaszczyt zaprosić Państwa na uroczysty Odpust parafialny, który będzie obchodzony z okazji święta Zesłania Ducha Świętego, znanego także jako Zielone Świątki.

Tradycyjne Święto Bielan, sięgające XVII wieku, przenosi nas w dawne czasy panowania króla Władysława IV i Jana Kazimierza. Tego wyjątkowego dnia, serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystej Mszy Świętej oraz w różnorodnych atrakcjach przygotowanych z myślą o naszych gościach.

ZIELONE ŚWIĄTKI 2024:
DATA: 19 maja 2024 r. godz.: 10:00 - 15:00
MIEJSCE: Teren wokół Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Dewajtis 3.

WSTĘP: Wstęp wolny! Bądź EKO! Przyjedź bryczką (będzie kursowała wahadłowo wzdłuż ulicy Dewajtis), rowerem lub pieszo, a samochód zostaw poza lasem!

WYDARZENIE ROZPOCZNIEMY UROCZYSTĄ PROCESJĄ I MSZĄ ŚWIĘTĄ!

TROCHĘ HISTORII:
Klasztor kamedulski był jednym z ulubionych miejsc świętowania dworu królewskiego. Do kamedułów przybywali królowie wraz z całym dworem na modlitwę, Mszę, ucztę, polowanie i dwudniową zabawę z atrakcjami. Tylko w tym dniu z racji odpustowych do klasztoru wstęp miały kobiety. Na kartach historii szczególnie zapisała się uroczystość z 1766 roku kiedy to król Stanisław August urządził na Bielanach wielkie widowisko, na które przypłynął Wisłą. Z czasem w odpustach bielańskich zaczęli uczestniczyć nie tylko możni ale i lud. Wokół klasztoru pojawił się sceny i kramy, a odpusty poza religijnym charakterem przybierały również cechy festiwalu ludowego. Zielone Świątki w lesie bielańskim zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem i tak pozostało do chwili obecnej…

OPIS WYDARZENIA:
- W tym roku świętowanie rozpoczniemy o 10:00, kiedy to wyruszy procesja znad Wisły, gdzie przypłynie tratwa z warszawskiej Archikatedry św. Jana Chrzciciela z obrazem św. Brunona z Kwerfurtu.
- Po procesyjnym przeniesieniu obrazu, rozpocznie się Msza św. w Kościele Pokamedulskim pw. Niepokalanego Poczęcia NMP parafii pw. bł. Edwarda Detkensa spośród Stu Ośmiu Męczenników. Dzięki uczestnictwu we Mszy i spełnieniu warunków przewidzianych w liturgii możemy uzyskać odpust!

- Po Mszy Świętej, koncert Babickiej Orkiestry Dętej im. Krzysztofa Pendereckiego pod batutą Zbigniewa Załęskiego:
W końcu roku 2012 Stowarzyszenie Kulturalne "KOTWICA" zaprosiło chętnych na zajęcia muzyczne powstającej orkiestry dętej. Projekt powstania orkiestry został zrealizowany w ramach dofinansowanego przez gminę zadania "Wspieranie i upowszechnianie działań z zakresu muzyki". Efekt - pierwszy, kolędowy, koncert już w styczniu 2013. To szybkie działanie w popularyzacji muzyki wykonywanej samodzielnie sprawiło, w kolejnym sezonie artystycznym, że zespołem zainteresowała się fundacja mistrza Krzysztofa Pendereckiego.

Bliższa współpraca z jednym z prezesów fundacji, p. Wojciechem Ciurzyńskim, wspierającym działania edukacyjne młodzieżowych orkiestr i zespołów kameralnych, przyniosła muzykom istotne wsparcie finansowe. To umożliwiło zakup całej partii nowych instrumentów i powiększenie składu członków "zespołu". Zaowocowało to również nadaniem orkiestrze nazwy - im. KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO. A Mistrz przekazał jej również jeden z utworów, ze swojego okresu młodzieńczego.

Artyści działają muzycznie na terenie gminy Stare Babice i gmin sąsiadujących. Mają stałą współpracę muzyczną z ich jednostkami Straży Pożarnej i Straży Gminnej oraz z wieloma organizacjami poza gminnymi np. Orkiestra grała koncert na cmentarzu polowym Środowiska "GRUPA KAMPINOS". Koncertuje również w kościołach.

- W godzinach 12:00-15:00 atrakcje dla dzieci: - przedstawienie teatralne (13:30), dmuchańce, animacje, przejazd bryczką
- Po Mszy odpustowej będzie można również indywidualnie zwiedzać: Kamedulską Izbę Pamięci, Skarbiec, Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Podziemia Kamedulskie. Scenariusze zwiedzania dostępne na stronie >> link
- W godzinach 10:00-15:00 zapraszamy na kiermasz rękodzieła nowoczesnego i ludowego oraz swojskiego jadła na terenie parafialnym i Dobrego Miejsca.

Wśród wielu ciekawych artykułów będzie można kupić m.in.: drewniane figurki i zabawki; biżuterię z kamieni, mosiądzu, żywicy epoksydowej; zabawki z włóczki; oryginalne szkatułki i organizery; rysunki pastelowe; obrazy olejne i na szkle; szklane figurki zwierząt i aniołków; naturalne świece sojowe; konopne kosmetyki; ręcznie szyte poduszki, przytulanki, torby, worki, opaski i kominy...

Artykuły spożywcze: ciasta, kiełbaski, zapiekanki z serem; muffiny marchewkowe, ciastka owsiane, blok czekoladowy, ciasta, obwarzanki, lizaki, precle, wata cukrowa, zakręcony ziemniak, chałwa naturalna, swojskie wędliny...
__

Organizatorzy: Dzielnica Bielany m.st. Warszawy, Katolickie Centrum Kultury "Dobre Miejsce”, Parafia p.w. bł. E. Detkensa
Partnerzy:Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Bł. Ks. R. Archutowskiego, Przedszkole "Leśna Droga", Akademia - Hutnik Warszawa
Sponsor wydarzenia: BYŚ Recykling
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę