Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Konfesja, koniunkcja, konfekcja? O przemianach podmiotowości w najnowszej poezji

Konfesja, koniunkcja, konfekcja? O przemianach podmiotowości w najnowszej poezji
📅 Data: czwartek, 25 kwietnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, LAS - Jazdów 10/2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


25 kwietnia, czwartek, godz. 18.30
Domek Wspólnego Pokoju, Jazdów 10/2

Podczas seminarium zadamy pytania o to, jak funkcjonuje podmiot kobiecy, czyli podmiotka, w najnowszej polskiej poezji. Czy upomina się o siebie, o inne osoby, o „sprawy”? A może poezja konfesyjna umarła wraz z autorem? Czy jeśli podmiot jest Narcyzem, to podmiotka ma na imię Echo? Jak współczesne wiersze bronią się przed narzucanymi przez rynek wymogami nowatorskości, konfesyjnej szczerości, autobiograficzności? A zarazem – jakie podmiotowości wytwarza lub rejestruje najnowsza poezja wyrastająca z tradycji niekonfesyjnej, obiektywistycznej lub obiektywizującej?

Czytając konkretne wiersze takich autorek jak Justyna Bargielska, Tamara Bołdak-Janowska, Maria Cyranowicz, Agata Jabłońska, Joanna Łępicka, Natalia Malek, Klara Nowakowska, Kira Pietrek, Bianka Rolando, Katarzyna Szaulińska czy Agnieszka Wolny-Hamkało, postaramy się zniuansować naszą perspektywę.

Jako kontekst teoretyczny posłużą nam teksty, które wywołały żywe dyskusje o podmiotowości, konfesji i autobiograficzności najnowszej literatury:
– Joanna Orska: Dlaczego wiersze poetek nie układają się w linie >> link
– Kacper Bartczak: Zima w centrum. Post-konfesyjny pat Louise Glück >> link
– kontekstowo: Natalia Malek: Za co ziemia nienawidzi nieba >> link
– Agata Sikora: Ja w pudełku >> link

Spotkanie prowadzi Joanna Mueller.
Gościnią będzie Natalia Malek.

Po teksty poetyckie można zgłaszać się pod adresem: wspokoj@gmail.com (bliżej daty wydarzenia), wydruki będą też dostępne w trakcie seminarium.

NATALIA MALEK (1988) – poetka i kuratorka wydarzeń literackich. Wydała pięć książek poetyckich: „Pracowite popołudnia” (2010), „Szaber” (2014), „Kord” (2017), „Karapaks” oraz „Obręcze” (2022). Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (2021) oraz Nagrody im. Adama Włodka (2017); nominowana także do Nagrody Literackiej Nike (2023), Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej (2018) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2021). Kuratorka międzynarodowego festiwalu Wiersze w mieście, wykładowczyni kreatywnego pisania (IPS UW), tłumaczka poezji m.in. Louise Glück, Tyrone’a Williamsa i Sandry Cisneros.

JOANNA MUELLER (1979) - poetka, eseistka, redaktorka. Wydała tomy poetyckie: „Somnambóle fantomowe” (2003), „Zagniazdowniki/Gniazdowniki” (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), „Wylinki” (2010), „intima thule” (2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius), „Waruj” (poemiks wraz z Joanną Łańcucką, 2019; nominacja do Silesiusa i Nagrody Szymborskiej), „Hista & her sista” (2021, nominacja do Silesiusa) oraz „trule” (2023), a także dwie książki eseistyczne: „Stratygrafie” (2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i „Powlekać rosnące” (2013). Pisze również dla dzieci – jest autorką zbioru wierszy „Piraci dobrej roboty” (2017) oraz bajek kamishibai („Szkoła Czi-Tam”, 2015; „Niewidka i Zobaczysko” z J. Łańcucką, 2023) i w formie multimedialnej („Hurra, cyrk!”). W 2023 roku została laureatką Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Współredaktorka książek: „Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009)” (2009) oraz „Warkoczami. Antologia nowej poezji” (2016). Członkini stowarzyszenia Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie.

Grafika: Ola Wasilewska

Wspólny Pokój jest grupą literacko-artystyczną tworząca Przenośnię – LAS (Laboratorium Artystyczno-Społeczne) na Osiedlu Jazdów. W 2012 r. poetki, naukowczynie, redaktorki, artystki i zapalone czytelniczki zaczęły się spotykać na zaproszenie Beaty Guli w Staromiejskim Domu Kultury, aby rozmawiać o literaturze kobiet. Efektem tych twórczych spotkań były liczne książki poetyckie, dwie antologie poetyckie, festiwale literackie organizowane na warszawskiej starówce oraz w przestrzeni osiedla Jazdów (od 2015 r. odbyło się sześć edycji festiwalu pt. „Literatura jak fotosynteza”). W 2020 r. Wspólny Pokój rozgościł się na stałe w domku 10/2 na Jazdowie i tam zaprasza różne pokolenia twórczyń i twórców, osób eksperymentujących ze sztuką i takich, którzy chcą rozmawiać o literaturze, kulturze i świecie. Od 2023 r. Wspólny Pokój działa jako stowarzyszenie.
e-mail: wspokoj@gmail.com

Wszystkie seminaria są otwarte na udział wszelkich osób niezależnie od wieku, światopoglądu, wyznania, statusu kulturowego, stopnia sprawności, orientacji i tożsamości płciowej.

Wydarzenie jest współfinansowane przez miasto Warszawa. Dziękujemy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧