Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

ACTIO - CONTEMPLATIO - NOC MUZEÓW W CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II

ACTIO - CONTEMPLATIO - NOC MUZEÓW W CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II
📅 Data: sobota, 18 maja 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Foksal 11 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Escape room „Tajemnica szczęścia”, uliczna potańcówka na Foksal z zespołem Hajda Banda, koncerty Sw@da x Niczos oraz naszego Chóru, warsztat kaligrafii, wieża zagadek i kontemplacji. To wszystko i jeszcze więcej czeka na Was podczas Nocy Muzeów 2024 organizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Szczegółowy harmonogram znajdziecie poniżej.

Wytchnienie, dobrostan, wewnętrzny spokój mają swe źródło w dobrych relacjach – tych z samym sobą i tych z innymi ludźmi. By podkreślić tę wielowymiarowość potrzeb i doświadczeń zapraszamy do dwóch przestrzeni: miejsca wglądu, uważności i kreatywności na naszym dziedzińcu i pełną radosnej zabawy ul. Foksal.

W programie wibrująca energią, plenerowa potańcówka z pogranicza różnych muzycznych i etnicznych światów (Hajda Banda, Sw@da x Niczos), escape room dla całej rodziny, wyzwania w klimatycznej Wieży Zagadek, koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II podejmujący muzyczny dialog pomiędzy kulturą wschodniej i zachodniej Europy oraz warsztaty pozwalające znaleźć chwilę oddechu i wyciszenia w tym, pełnym mocnych wrażeń, dniu.

HARMONOGRAM

13:00-22:00 – Escape room „Tajemnica szczęścia” (wymaga wcześniejszej rejestracji >> link )
13:00-22:00 – „Creatio” – wystawa plakatów Marka Maciejczyka
16:00-20:00 – Warsztat kaligrafii (wymaga wcześniejszej rejestracji >> link )
16:00-22:00 – Wieża zagadek i kontemplacji
17:00-19:00 – Nawlekanie chwili – otwarte działanie performatywne
19:00-20:45 – Potańcówka z zespołem Hajda Banda / Гайда Банда
21:00-22:00 – Koncert Sw@da x Niczos
22:15-23:00 – Koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II

DO CZEGO ZAPRASZAMY?

ESCAPE ROOM „TAJEMNICA SZCZĘŚCIA”
Któż z nas nie chciałby poznać sekretu szczęścia? Prostego przepisu, zbioru rad, uniwersalnego przekazu, by odsunąć od siebie kłopoty i trudności.
Czy i Wy chcielibyście doświadczyć szczęścia i zastanowić się, jaką wartość ono dla Was ma, czy jest w zasięgu ręki, czy też trzeba się natrudzić, by je osiągnąć? Przypadkiem odnaleziony list, napisany przez znanego kolekcjonera sztuki, otworzy Wam drogę do rozwikłania zagadki. Szukać nie trzeba daleko, wystarczy rozejrzeć się po dawnym gabinecie kolekcjonera. Czy Wy też potrzebujecie podpowiedzi, co zrobić, by być szczęśliwym? Jeśli tak – szukajcie.
Udział w zabawie wymaga wcześniejszej rejestracji >> link

WYSTAWA PLAKATÓW PROJEKTOWYCH
Prezentacja najlepszych, autorskich plakatów, wykreowanych przez Marka Maciejczyka, artystę-grafika współpracującego z Centrum od 2019 r. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, galeriach, a także w prywatnych kolekcjach. Swoją twórczość prezentował podczas licznych wystaw i przeglądów – na całym świecie.

WARSZTATY KALIGRAFII
Kaligrafia, czyli sztuka starannego i estetycznego pisania pozwala złapać oddech w natłoku codziennych spraw, jest sposobem na ćwiczenie uważności i osobisty rozwój.
Podczas zajęć uczestnicy poznają historię kaligrafii, zasady posługiwania się narzędziami (stalówki, obsadki, tusze) oraz będą ćwiczyć pisanie, zaczynając od prostych linii, a kończąc na całych wyrazach.
Efekt wspólnej pracy, cytat związany z tematem przewodnim Nocy Muzeów w CMJP2, stanie się elementem wystroju dziedzińca w dalszej części tego szczególnego dnia.
Udział w warsztatach wymaga wcześniejszej rejestracji >> link
Prowadzenie: s. Beata Zawiślak

NAWLEKANIE CHWILI
Otwarte działanie performatywne, które zaangażuje uczestników we wspólne tworzenie unikalnej świetlnej instalacji artystycznej. Uczestnicy będą pracować z różnorodnymi materiałami, takimi jak lampki LED, przeźroczyste tkaniny, aby stworzyć symboliczną reprezentację bycia „tu i teraz” utkaną z ulotnych momentów. Wspólne działanie stanie się również okazją do treningu uważności, dzielenia się refleksjami, tworząc przestrzeń do dialogu i budowania więzi między uczestnikami.
Prowadzenie: Julia Andruszko

WIEŻA ZAGADEK I KONTEMPLACJI
Odgadnijcie szyfr ukryty w tajemniczej przestrzeni wieży przypominającej schody do średniowiecznego skryptorium, która znajduje się na dziedzińcu XIX-wiecznej Kamienicy Artystycznej. Macie tylko 15 minut, aby rozwiązać 3 zadania-etapy, odnaleźć słowo-klucz i zgarnąć nagrodę. Tematem wiodącym są mało znane wypowiedzi Karola Wojtyły o życiu kontemplacyjnym: jak w zagonionym świecie znaleźć to co jest dla nas kluczowe i budujące, jak poszukiwać odpowiedzi na pytania o sens? W poszukiwaniach pomogą wam historyczne pamiątki: fragment nagrania audio, skan starego dokumentu, zabytkowa fotografia. Będziecie potrzebować smartfona z zasięgiem internetowym.

POTAŃCÓWKA Z ZESPOŁEM HAJDA BANDA / ГАЙДА БАНДА
Hajda Banda / Гайда Банда to białorusko-polska grupa wykonująca tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. Dawne polki, oberki, pieśni i piosenki wykonane są z młodzieńczą energią oraz z artystyczną finezją zaczerpniętą z archiwalnych nagrań oraz ze spotkań z mistrzami muzyki wiejskiej. W składzie zespołu słyszymy akustyczne, regionalne instrumenty: skrzypce, harmonię trzyrzędową, cymbały i bęben obręczowy. Jedyny na świecie “podlaski bigband” swoje inspiracje czerpie od takich twórców jak m.in. Wiera Grygoruk, Edmund Brożek, Stanisław V. Malenczyk, czy Studio Folkloru Podlaskich Białorusinów ”Żemerwa”.

KONCERT SW@DA X NICZOS
#indawoods to unikatowa, basowa opowieść Sw@dy – polsko-kolumbijskiego producenta nominowanego do Fryderyka w 2023r. za album „Sad” i Niczos – niezwykle utalentowanej wokalistki i raperki z Podlasia, która współtworzy klubowe aranżacje wzbogacając je o elementy tradycyjnego śpiewu oraz rapu w języku podlaskim i białoruskim. Pochodzące z Podlasia duo odwołuje się mocno do magii swojego miejsca, ale tradycyjne pierwiastki zestawia z nowoczesnymi, elektronicznymi brzmieniami.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: dla dzieci impreza koncert spotkanie warsztaty wystawa inne inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧