Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

PROFANUM – spektakl oraz wykład z teorii ruchu Rudolfa Labana

PROFANUM – spektakl oraz wykład z teorii ruchu Rudolfa Labana
📅 Data: czwartek, 17 września 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Mazowiecki Instytut Kultury, Sala Widowiskowa, ul. Elektoralna 12 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


TEATR TAŃCA
PROFANUM – spektakl

Podstawowe zagadnienia teorii ruchu Rudolfa Labana - wykład naukowy dra Tomasza Nowaka

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wystarczy zarejestrować się przez stronę internetową: warszawskaplatformatanca.pl/rezerwacje,show.html


„Profanum jest światem tego co ludzkie, tego co się wydarza w naszym zwyczajnym życiu. W tej scenicznej historii człowiek jawi się jako istota samotna – zagubiona w świecie, zagubiona w sobie samej. Owa samotność to coś, na co jesteśmy niejako skazani. Nikt przecież nie może przeniknąć do wnętrza naszego umysłu; zawsze pozostaje jakiś obszar tylko dla nas, do którego nikt nie ma dostępu – ta najbardziej intymna część nas samych. To świat naszych wspomnień, naszych radości i naszych upadków. Również świat naszego prywatnego własnego szaleństwa.
Drugi człowiek jest szansą przełamania owej samotności, stykając się z sobą wchodzimy w różne relacje – pojawiają się uczucia przyjaźni, miłości, kontakt fizyczny, ale także złość, nienawiść, przemoc. Balansujemy na granicy pomiędzy miłością i potrzebą bliskości a okrucieństwem będącym częścią naszej zwierzęcej natury, a więc nas samych. Profanum to w końcu idea, która sytuuje nas w opozycji do sfery sacrum. Zwyczajność ludzkiego życia zderza się ze świętością. To próba poszukiwania czegoś ponad naszym życiem, czegoś ponad naszą „marną” egzystencją. Jest poszukiwaniem czegoś, co może nadać naszemu życiu sens”.

PROFANUM foto Jaroslaw Budzyński, jedna ze scen spektaklu

Premiera „Profanum” odbyła się 8.11.2013 r. w Warszawskiej Operze Kameralnej w ramach programu „Scena Młodych”, którego stypendystą został Kamil Wawrzuta – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Jest to pierwsza wspólna produkcja tej grupy młodych artystów pod kierunkiem Kamila Wawrzuty, którzy tworzą oraz współpracują z warszawskim stowarzyszeniem STRUKTURA. By. Spektakl został nagrodzony główną nagrodą Grand Prix na Roma Teatro Festival w Rzymie, oraz wyróżnieniem podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim. Był też gościem Alma Alter Festival w Sofii.

W projekcie wystąpią:
Kamil Wawrzuta – tancerz, aktor, absolwent Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Absolwent filologii polskiej na ATH w Bielsku-Białej. Realizuje również własne projekty choreograficzne, m.in.: Wnyk, (Śląski Teatr Tańca, 2012) Profanum, „Scena młodych” (Opera Kameralna w Warszawie, 2013).
Natalia Dinges (1989) – tancerka, aktorka, absolwentka WTT Bytom, PWST Kraków. Obecnie związana z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, z Teatrem Śląskim w Katowicach, BCK,
Paulina Jóźwicka (1983) – absolwentka: Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie, kulturoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim oraz Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu. Jest współtwórcą Projekt: 3 Siostry, od dwóch lat wciela się w tytułową postać spektaklu Meblościanka w reż. Błażeja Peszka, granym w Teatrze Śląskim w Katowicach. Pracuje również z dziećmi i młodzieżą w warszawskim Domu Kultury Dorożkarnia.
Jan Lorys (1989) – student na Wydziale Teatru Tańca Krakowskiej PWST. Brał udział w projektach i spektaklach: I. Olszowską Light Cube brother, w 2013 współtworzył spektakl w kooperacji ze studentami z Tel Avivu Sleep too dream, Transdyptyk, reż. A. Piotrowska, Jak wam się podoba, reż. Brian Michaels, Topologie A. Vigier i F. Apertet oraz Twarze Medei A. Kosiorowskiej. Współpracował także z Jozefem Fruckiem, Davidem Zambrano oraz Operą Krakowską.
Krystian Łysoń (1989) – student Wydziału Teatru Tańca PWST Kraków. Jest członkiem grupy „Littel Interference”, która polega na współpracy młodych studentów z Polski i Niemiec. Współtwórca interdyscyplinarnego przedsięwzięcia „WY-CZEKAĆ ?/!” w reż. Niny Monor. Uczestnik międzynarodowego letniego programu w Watermill Center, Nowy York, gdzie współpracował z takimi artystami jak Robert Wilson, Philip Glass, Dimitris Papaioannou.
Paweł Zaufal (1987) – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie akordeonu, Państwowego Policealnego Studium wokalno-baletowego w Gliwicach oraz student w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu.
Po spektaklu odbędzie się wykład naukowy dra Tomasza Nowaka p.t. „Podstawowe zagadnienia teorii ruchu Rudolfa Labana”.

dr Tomasz Nowak – doktor nauk o sztuce. Absolwent studiów magisterskich w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (1997), doktoranckich na Wydziale Historycznym UW (2003), podyplomowych studiów teorii tańca w Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina (2005), oraz podyplomowych studiów menedżerskich dla twórców, artystów i animatorów kultury na Wydziale Zarządzania UW (2006). W 1999 roku ukończył Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny w specjalności taniec ludowy, a w latach 2004–2005 doskonalił swój warsztat choreologiczny w Instytucie Choreologii w Poznaniu pod kierunkiem Roderyka Lange. Aktualnie jest adiunktem w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, gościnnie wykłada w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (od 2003 r.), oraz w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (od 2011 r.). Jest m.in. prezesem Polskiego Forum Choreologicznego, ekspertem Polskiej Sekcji Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Art Traditionnels. Autor i redaktor książek z zakresu tradycyjnej muzyki i tańca oraz ponad trzydziestu artykułów naukowych. Laureat Nagrody „CLIO” (2007), Nagrody im. ks. prof. Hieronima Feichta (2008), odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi i Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Mazowiecki Instytut Kultury to miejsce na mapie kulturalnej Warszawy w którym podczas regularnych, co miesięcznych spotkań, króluje w wielu postaciach taniec. Nowy sezon artystyczny będzie kontynuował promocję tej dziedziny sztuki. Zaprosimy widzów w podróż po wielopłaszczyznowych obszarach tańca. Pokażemy prace solowe i zespołowe, różnorodne trendy, techniki i style istniejące współcześnie. Pragniemy promować tą elitarna dziedzinę sztuki zarówno poprzez prezentacje młodych, niezależnych tancerzy jak tez choreografów. Mazowiecki Instytut Kultury to miejsce otwarte dla stowarzyszeń, grup nieformalnych, zespołów instytucjonalnych – po prostu kochamy TANIEC.

Koordynator: Magdalena Chabros (MIK) / Anna Mizińska (MIK)
Organizator: STOWARZYSZENIE STREFA OTWARTA
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Patron medialny: Globmedium

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: teatr wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę