Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Historia Kolonii Wawelberga i rodziny jej fundatorów

Historia Kolonii Wawelberga i rodziny jej fundatorów
📅 Data: czwartek, 16 maja 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, III CZYTELNIA NAUKOWA, al. Solidarności 90 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Interesujesz się historią i architekturą Warszawy?

Jeśli tak to odwiedź nas w najbliższą środę 16 maja i weź udział w spotkaniu poświęconym Kolonii Wawelberga oraz wyjątkowej rodzinie jej fundatorów.

👉 Prelekcję wygłosi Andrzej Chybowski – społecznik, varsavianista, animator kultury, kurator wystaw, artysta ceramik, magister Pedagogiki, współzałożyciel licznych organizacji oraz inicjator wielu akcji obywatelskich, działacz na rzecz ochrony zabytków, pomysłodawca i organizator festiwalu Hipolita i Ludwiki, założyciel @Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga i mieszkaniec Kolonii Wawelberga.

👉 Podczas spotkania opowie o tym niepowtarzalnym miejscu na mapie Warszawy – wyjątkowym przykładzie osiedla społecznego. Przybliży nam także sylwetki małżeństwa Hipolita i Ludwiki Wawelbergów – filantropów, działaczy społecznych, przedstawicieli społeczności żydowskiej, zaangażowanych w budowanie podstaw przyszłego państwa polskiego.

👉 Działalność rodziny Wawelbergów, a szczególnie małżonków Hipolita i Ludwiki, stanowi historię wybitnych przedstawicieli społeczności żydowskiej, zaangażowanych w budowanie podstaw przyszłego państwa polskiego. Jest to równocześnie wyjątkowy przykład szerokiej i wielowarstwowej działalności filantropijnej.

👉 W tym roku przypada 180. rocznica urodzin Hipolita Wawelberga (1844-1901) – filantropa, finansisty, działacza społecznego, który był czołowym przedstawicielem pozytywizmu na ziemiach polskich. Po romantycznym zrywie i udziale w Powstaniu Styczniowym, Wawelberg uznał, że jedyną drogą do odbudowy zniszczonego przez zaborców państwa polskiego będzie stworzenie jego podstaw gospodarczych i społecznych poprzez wielopoziomowe działania, skierowane do każdej grupy społecznej.

Marzył, by przyszła Polska była nowoczesnym państwem, wspólnie budowanym przez wszystkich jej obywateli, bez względu na wyznanie czy poglądy. W tej idei był utopistą, ale jego działania prospołeczne miały wpływ na kształtowanie postaw i działań wielu osób. O wadze tej postaci niech świadczy fakt, że Prezydent Stefan Starzyński w 1938 roku polecił umieszczenie portretu Hipolita Wawelberga jako zasłużonego obywatela miasta Warszawy na wystawie „Warszawa Wczoraj, Dziś, Jutro, Pojutrze” w Muzeum Narodowym. Po II Wojnie Światowej postać Hipolita Wawelberga została wymazana ze świadomości społecznej, dlatego tak ważna jest dziś pamięć o tym wybitnym Polaku.

👉 Najważniejszymi dziełami tego filantropa były: Szkoła Mechaniczno-Techniczna, pierwsza uczelnia techniczna kształcąca inżynierów na ziemiach polskich, oraz prekursorski projekt mieszkaniowy zwany dziś „Kolonia Wawelberga”, którego celem było zapewnienie uboższym warstwom godziwych warunków mieszkaniowych.

👉 Kolonia była wyjątkowym przykładem osiedla społecznego. Zamiar fundatora zakładał budowę wygodnych i higienicznych mieszkań na wynajem dla osób pracujących o niższym statusie ekonomicznym. Osiedle miało na celu nie tylko zapewnienie mieszkań dla osób potrzebujących, ale także integrację mieszkańców, niezależnie od ich pochodzenia i wyznawanej religii. Kolonia była nie tylko domem, ale również miejscem, gdzie mieszkańcy mogli się rozwijać i kształcić. Stanowiła założenia pozytywistyczne, będąc swego rodzaju eksperymentem społecznym i utopią, której celem było zbudowanie lepszego społeczeństwa.

👉 Ludwika Wawelberg (1852-1927), pochodziła ze znanej warszawskiej rodziny Bersonów. Dziadkowie Ludwiki, Majer i Chaja Berson oraz Salomon i Paulina Bauman, ufundowali Szpital Dziecięcy Bersonów i Baumanów przy ulicy Śliskiej w Warszawie. Była wybitną działaczką społeczną, współzałożycielką wielu instytucji wspierających kobiety i dzieci w trudnej sytuacji życiowej.
Po śmierci męża Ludwika kontynuowała jego dzieło. To dzięki niej powstała Biblioteka Publicznej w dzielnicy Wola. Była wybitną działaczką społeczną, współzałożycielką wielu instytucji wspierających kobiety i dzieci w trudnej sytuacji życiowej.

🕘 Kiedy? 16 maja o godz. 18:00
📍 Gdzie? Czytelnia Naukowa nr III przy al. Solidarności 90

🙂 Wstęp bezpłatny. 🙂

Zapraszamy! 🙂🙂

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️