Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Weekend Antykapitalizmu 2024

Weekend Antykapitalizmu 2024
📅 Data rozpoczęcia: piątek, 24 maja 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📅 Data zakończenia: niedziela, 26 maja 2024

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Długa 29 (pokaż na mapie)

💲 Podczas wydarzenia prowadzona jest zrzutka za udział

Szczegółowy opis poniżej ⬇️


Weekend Antykapitalizmu to coroczna impreza spotkań i dyskusji organizowana przez Pracowniczą Demokrację.

PROGRAM
PIĄTEK 24.05
18.30: PROPALESTYŃSKIE PROTESTY STUDENCKIE NA CAMPUSACH W USA – RELACJE BEZPOŚREDNIE
Uczestnicy/czki protestów w Kalifornii – połączenie online

SOBOTA 24.06
12.00: CZY IDZIE WOJNA? GLOBALNY IMPERIALIZM I POLSKA MILITARYZACJA
Roman Kurkiewicz – Tygodnik Przegląd, Collegium Civitas, Zakaz czytania (YouTube)
Filip Ilkowski – Pracownicza Demokracja, autor dwóch książek nt. imperializmu

13.30: CZY MURY W KOŃCU RUNĄ? RASIZM I GROŹBA FASZYZMU
Christine Buchholz – Aktywistka antywojenna i antyfaszystowska, była posłanka
DIE LINKE (Lewicy), Aufstehen gegen Rassismus (Powstań Przeciwko Rasizmowi), Sozialismus von unten (Socjalizm oddolny)
Natalia Gebert – Dom Otwarty, Grupa Granica
Andrzej Żebrowski – Pracownicza Demokracja

15.30: ZMIENIĆ SYSTEM, A NIE KLIMAT – ALE JAK?
Przedstawicielka Inicjatywy Wschód
Łukasz Wiewiór – Pracownicza Demokracja

17.00: PRAWA KOBIET, OSÓB LGBT+, DLACZEGO INTERSEKCJONALIZM NIE WYSTARCZY?
Agnieszka Kaleta – Pracownicza Demokracja. Nauczycielka, działaczka związkowa
Tomasz Wiewiór – Pracownicza Demokracja. Działacz na rzecz praw osób LGBT+

18.30: AUTOMATYZACJA, KONTROLA I OPÓR PRACOWNICZY W AMAZONIE
Maciej Bancarzewski – Socialist Workers Party i Pracownicza Demokracja. Nauczyciel uniwersytecki. Prowadzi badania na temat oporu pracowniczego w Amazonie
Ellisiv Rognlien – Pracownicza Demokracja. Wieloletnia organizatorka migrantów w norweskim związku zawodowym

NIEDZIELA 26.05
13.00: TRADYCJA REWOLUCYJNEGO SOCJALIZMU. HISTORIA PRAWDZIWA
Ellisiv Rognlien – Pracownicza Demokracja.
Mateusz P. – Pracownicza Demokracja

14.30: JAK WYWALCZYĆ WOLNĄ PALESTYNĘ?
Ala Qandil – działaczka społeczna, reporterka, była korespondentka PAP w Palestynie. Współpracowała m.in. z Al Jazeerą English i tygodnikiem „Polityka”. Współautorka web-doca o rodzinach w Strefie Gazy
Zofia Hecht – Aktywistka propalestyńska pochodzenia żydowskiego
Filip Ilkowski – Pracownicza Demokracja

16.00: NOWY RZĄD, STARY KAPITALIZM I WYZWANIA DLA LEWICY
Agnieszka Kaleta – Pracownicza Demokracja
Andrzej Żebrowski – Pracownicza Demokracja
------

Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy sprzeciwiają się stanowi, w którym znajduje się świat i szukają wobec tego stanu alternatyw.

Nieustanne dążenie globalnego kapitalizmu do maksymalizacji zysku poprzez wyzysk pracy najemnej i kosztem niszczenia przyrody prowadzi świat do powtarzających się kryzysów – kryzysu klimatycznego, pandemii, wojny i chaosu gospodarczego.

Widzimy ludobójstwo w Gazie, brutalną wojnę w Ukrainie i narastające konflikty między mocarstwami imperialistycznymi.

Widzimy wojenną retorykę, pęd ku militaryzacji i obciążanie jej kosztami ludzi niezamożnych.

Widzimy wzrost skrajnej prawicy, rasizmu, ataków na prawa kobiet do samostanowienia o własnym ciele, a także dyskryminację i przemoc wobec mniejszości seksualnych i płciowych.

Widzimy jednak także protesty przeciw tym różnym przejawom systemu kapitalistycznego.

Najważniejszym tego wyrazem są masowe protesty na całym świecie przeciwko trwającemu ludobójstwu w Gazie wspieranemu przez zachodnich przywódców, m.in. poprzez dostawy broni dla izraelskiego reżimu okupacyjnego.

Nowe pokolenie aktywistów i aktywistek buntuje się przeciwko izraelskim bombardowaniom, głodzeniu i wysiedlaniu Palestyńczyków.

Coraz więcej ludzi szuka odpowiedzi na to, jak możemy zmienić katastrofalny kierunek, w jakim zmierza świat.

Weekend Antykapitalizmu to cykl spotkań, w których analizujemy dzisiejszą sytuację, ale też dyskutujemy o tym, jak postawić opór, by móc tę sytuację zmienić. O tym, jak organizować walkę oddolną, by w końcu móc stworzyć świat dla miliardów, nie dla miliarderów.
------

Weekend Antykapitalizmu 2024 rozpocznie się w piątkowy wieczór, 24 maja, a zakończy w niedzielne popołudnie 26 maja.

Piątek, 24 maja – 18.30-20.30
Sobota, 25 maja – 11.30- 20.00
Niedziela, 26 maja – 13.00-17.00

ZAPRASZAMY!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️