Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Hubert Humka & Blow Up Press | Spotkanie z cyklu „Od projektu po książkę”

Hubert Humka & Blow Up Press | Spotkanie z cyklu „Od projektu po książkę”
📅 Data: sobota, 25 maja 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Racławicka 99 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Serdecznie zapraszamy w sobotę 25 maja 2024 o godzinie 18:30 do czytelni IFF na pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Od projektu po książkę”. Naszymi gośćmi będą Hubert Humka oraz wydawnictwo Blow Up Press. W trakcie spotkania autor opowie o kulisach powstawania dwóch projektów fotograficznych - „Death landscapes” oraz „Eternal U”, a następnie o współpracy z wydawnictwem BLOW UP PRESS i całym procesie powstawania książki fotograficznej. Z kolei wydawca wprowadzi nas w świat wydawania książki fotograficznej. Dowiemy się, jakie elementy są istotne podczas tworzenia projektu graficznego, jak zaplanować publikację książki oraz jak skutecznie ją promować.

Miejsce: Instytut Fotografii Fort, Fort Mokotów, ul. Racławicka 99, budynek 4, Warszawa
Data: 25 maja 2024 (sobota) godz. 18.30
Wstęp wolny!

O cyklu spotkań „Od projektu po książkę”
Cykl „Od projektu po książkę” to cykliczne spotkania z fotografami i fotografkami oraz wydawnictwami, będące doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat tworzenia, produkcji i promocji książek fotograficznych. Naszym celem jest nie tylko przekazanie teoretycznej wiedzy, ale również praktycznych umiejętności związanych z tworzeniem książek fotograficznych - od pierwszej koncepcji po finalną publikację. Chcemy pokazać uczestnikom spotkań nie tylko jak stworzyć wyjątkową książkę, ale także jaką rolę odgrywa wydawca w tym procesie.

O książce „Eternal U”:
Wyobraź sobie, że po śmierci staniesz się drzewem, częścią lasu, nieograniczoną i darmową energią. Wyrośnie na tobie żywy pomnik.
„Eternal U” to opowieść o tak zwanej dobrej śmierci i wieczności. Poprzez fotografie lasów będących naturalnymi cmentarzami, gdzie zmarli chowani są w biodegradowalnych urnach lub trumnach, oznaczonych jedynie wybranym wcześniej drzewem, Humka ukazuje pewien sposób myślenia o nas jako o kodzie, nieśmiertelnym łańcuchu jakiegoś większego wszechświata. W ciągu życia wszyscy z niego czerpiemy, aby później oddać mu cząstkę siebie. „W każdym z tych miejsc najważniejszy był dla mnie sam las dający wieczny odpoczynek pochowanym w nim ludziom” – mówi Hubert Humka – „Tam sfotografowałem ziemię, w której spoczywają i korę drzew, którymi się stali. Lubię myśleć, że korzenie tych drzew, czerpiąc z pochowanych pod nimi ludzi, włączają ich w swoją egzystencję, że nic się nie kończy, że zmienia się tylko nasze ludzkie ja. Stajemy się drzewem, lasem, częścią czegoś większego, co wykracza poza nas. Łączymy się z wszechświatem, stajemy się nieskończeni.”
„Eternal U” to drugi po „Death Landscapes” z 2018 roku wspólny projekt wydawniczy Huberta Humki i BLOW UP PRESS. Książka powstała w duchu zrównoważonego rozwoju, szacunku dla świata i otaczającej przyrody, na ekologicznych papierach pochodzących z recyklingu. Jej główną osią są fotografie lasu, którym towarzyszą negatywowe modyfikacje i wytłoczony tekst o odchodzeniu. Zastosowane techniki graficzne symbolizują postrzeganie świata z drugiej strony i ślad, jaki po sobie zostawiamy. „Tą książką zamykam swoją trylogię śmierci” – mówi artysta – „W „Evil Man” portretowałem ofiary zabójstw i samobójstw. W „Death Landscapes” mówiłem o krajobrazach skażonych traumą i śmiercią. Z kolei „Eternal U” moim zdaniem przynosi pokój, oswaja śmierć, ukazuje jej zupełnie inne oblicze

O książce „Death landscapes”:
Często zachwycamy się pięknem otaczającego nas krajobrazu. Podziwiamy ukształtowanie terenu, roślinność, kontemplujemy TU i TERAZ. Ale czy i jak często myślimy o tym, co tak naprawdę wydarzyło się w tym miejscu w PRZESZŁOŚCI? W dużej mierze zależy to od naszej znajomości historii danego miejsca. Co jednak, jeśli nic o tym nie wiemy?
Death landscapes to druga książka Huberta Humki. Tym razem Humka skupia się na krajobrazach. To krajobrazy skażone, naznaczone swoją historią: z jednej strony idylliczne, z drugiej – noszące w sobie piętno wydarzeń, których po cichu były świadkami. W pozornie nieruchomym krajobrazie można odnaleźć pęknięcia, rozdarcia, a nawet fizyczne blizny. Traumatyczne wydarzenia, które je pozostawiły, miały różny charakter: od zbiorowego (pole bitwy lub atak terrorystyczny) po tragedie dotykające pojedynczego człowieka (samobójstwo lub ofiara morderstwa).
Czy „Ścieżka Miłości” na małej norweskiej wyspie Utøya nadal jest taka sama, jak przed nasiąknięciem krwi ofiar zamachowca? Jak idylliczny urok miejsca załamuje się w kontekście traumy, pozostawiając wyszczerbiony krajobraz?
Ale przede wszystkim „Death landscapes” to opowieść o człowieku. Jest próbą odpowiedzi na pytanie: czy sprzyjające przecięcie czasu i przestrzeni odsłania ciemną stronę jego/naszej natury? Czy poprzez pejzaże można zbliżyć się do mrocznej prawdy o człowieku/nas?
Książka Huberta Humki zawiera szereg wstawek, które nadają jej dodatkowe znaczenie. Jest m.in. raport z wykonania kary śmierci czy nigdy wcześniej niepublikowany dziennik seryjnego mordercy.

O autorze:
Hubert Humka - (ur. 1983) artysta wizualny i fotograf, skupiający się na tematyce opisującej ludzką naturę, jej jasne i ciemne strony. Jego prace ukazują ludzkość w sposób nieoczywisty, poprzez pryzmat pejzażu, miejsc zbrodni czy, jak ostatnio, naturalnych miejsc pochówku. Uzyskał tytuł magistra i doktora na Wydziale Fotografii PWSFTviT, gdzie również wykłada. Jego projekty pokazywane były na wystawach w polskich i zagranicznych muzeach i galeriach, m.in.: Muzeum Współczesne Wrocław, Leica Gallery Warsaw, Maison de la Photographie Lille, Claude Samuel Paris, a także podczas międzynarodowych festiwali fotograficznych, takich jak Les Rencontres d’Arles (Francja), Transphotographiques (Francja), Fotofestiwal Łódź (Polska), m.in. Jest finalistą Prix Voie Off Selection na festiwalu Les Rencontres d’Arles Off (Francja) oraz Photo Diploma Award (Polska). Autor uznanych książek: Evil Man (Wydawnictwo Szkoły Filmowej w Łodzi, 2015), nominowanych do Prix Bob Calle du livre d’artiste Death Landscapes 2019 (BLOW UP PRESS, 2018) i Eternal U (BLOW UP PRESS, 2023). Mieszka i pracuje w Paryżu we Francji.
link

O wydawnictwie BLOW UP PRESS:
Założone w 2012 roku w Warszawie BLOW UP PRESS jest wydawnictwem rodzinnym, prowadzonym przez dwójkę pasjonatów:
Grzegorz Kosmala - założyciel, właściciel oraz siła napędowa BLOW UP PRESS i jego inicjatyw; reprezentuje wydawnictwo na zewnątrz, podczas targów, festiwali i przeglądów portfolio; bierze czynny udział w procesie edytorskim książek oraz jako redaktor tekstów.
Aneta Kowalczyk - projektantka książek fotograficznych i artystycznych, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród w kraju i na świecie, w tym Złoty Medal na Polish Graphic Design Awards za książkę „Erna Helena Ania” Tomasza Lacznego, trzecie miejsce w kategorii Magazine Visual Editor of the Year w 75. edycji konkursu Pictures of the Year International za „doc! photo magazine” oraz ostatnio nominowana w kategorii Book Layout na European Design Awards za książkę „Eternal U” Huberta Humki.
Ich pierwszą publikacją był magazyn internetowy „doc! photo magazine”. W 2016 roku BLOW UP PRESS przekształciło się w wydawnictwo papierowe, by już rok później poszerzyć swoją ofertę o artystyczne książki fotograficzne. Dzisiaj to właśnie one stanowią trzon działalności wydawnictwa, które zawdzięcza im międzynarodowe uznanie. BLOW UP PRESS prezentuje swoje prace na międzynarodowych wydarzeniach książkowych, od USA po Chiny.
Książki BLOW UP PRESS, dostępne w kluczowych europejskich księgarniach artystycznych i fotograficznych, są cenione za angażującą tematykę, która oddaje kondycję współczesnego świata i człowieka. Motto wydawnictwa, „When the story matters”, podkreśla jego zaangażowanie w opowiadanie znaczących historii.
Od 2020 roku BLOW UP PRESS organizuje także konkurs BUP Book Award, w którym nagrodą główną jest przeniesienie projektu fotograficznego na format książki oraz jej wydanie. Konkurs powstał z chęci dzielenia się doświadczeniem wydawniczym i promowania artystycznych talentów fotograficznych. Projekt oferuje całkowicie oryginalną platformę dla fotografów z całego świata, umożliwiając im publikację ich prac i zapewniając międzynarodową widoczność.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️