Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Odważne życie Eve Adams | Spotkanie o książce

Odważne życie Eve Adams | Spotkanie o książce
📅 Data: wtorek, 4 czerwca 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


🏳️‍🌈 4 czerwca o godzinie 19 zapraszamy na dyskusję dotyczącą książki „Odważne życie Eve Adams w niebezpiecznych czasach” autorstwa Jonathana Neda Katza, w tłumaczeniu Agnieszki Szling.

„Pierwsza biografia Eve Adams, urodzonej jako Chawa Złoczewer w żydowskiej rodzinie w Polsce. Adams wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w 1912 roku, gdzie przyjęła nowe nazwisko, przyjaźniła się z anarchistami, sprzedawała radykalne czasopisma i prowadziła przyjazne lesbijkom oraz gejom bary. Następnie, w 1925 roku, zaryzykowała wszystko, aby napisać i opublikować książkę zatytułowaną Lesbijska miłość. Odważny aktywizm Adams doprowadził do jej inwigilacji i aresztowania. Kobieta została skazana za publikację nieprzyzwoitej książki i próbę uprawiania seksu z policjantką, która zastawiła na nią pułapkę. Eve trafiła do więzienia, została deportowana do Europy, a na koniec zginęła z rąk nazistów w Auschwitz.”
[opis wydawcy]

Jak pisze Joanna Ostrowska:
W Polsce pozostaje niezauważona. Albo celowo przemilczano ślady tego skomplikowanego życiorysu Żydówki, anarchistki i emigrantki z Polski. Nawet dziś trudno sobie wyobrazić, że urodzona w Mławie Chawa-Eve w latach dwudziestych XX wieku prowadziła lesbijskie lokale w Chicago i Nowym Jorku. Napisała też, wydaną własnym sumptem, książkę «Lesbijską miłość», za którą zresztą deportowano ją do Europy. Być może zabrzmi to radykalnie, ale nietuzinkowa biografia Adams należy do najważniejszych epizodów w queerowej historii Europy Środkowo-Wschodniej.

W dyskusji wezmą udział:
𝐉𝐨𝐚𝐧𝐧𝐚 𝐎𝐬𝐭𝐫𝐨𝐰𝐬𝐤𝐚 - badaczka, doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką queerową. Autorka głośnej książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis.

𝐉𝐚𝐤𝐮𝐛 𝐙𝐲𝐠𝐦𝐮𝐧𝐭 - doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW, absolwent Kolegium MISH UW. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą jidyszowej poetce i pisarce Celii Dropkin. Interesuje się nowoczesną literaturą jidysz, historią XX wieku i popkulturą. Fan „Arrested Development” i „Twin Peaks”.
_____

Dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧