Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

GQTTF x butero: Queer Literature Night. Zniszczona Cindy/Broken Cindy Eileen Myles

GQTTF x butero: Queer Literature Night. Zniszczona Cindy/Broken Cindy Eileen Myles
📅 Data: piątek, 14 czerwca 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Butero, ul. Bracka 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Chodźcie pogadać o queerowej literaturze! W ramach wyjątkowej edycji Queer Literature Night zapraszamy na premierę dwujęzycznej publikacji wiersza “Zniszczona Cindy" / "Broken Cindy” autorstwa ikony queerowej literatury amerykańskiej - Eileen Myles. Jako Girls and Queers to the Front mamy zaszczyt publikować utwór jako pierwsze, zarówno po angielsku jak i po polsku.

Wieczór rozpocznie tłumaczka Elka Krajewska, która przeczyta “Zniszczoną Cindy”. W drugiej części wydarzenia posłuchamy tekstów osób autorskich (Marka Tomasza Jeziora, Doroty Kotas, Adu Rączki, Patrycji Sikory) i porozmawiamy wspólnie o queerowym pisaniu i czytaniu. Szykujemy też dla was super niespodziankę - więcej szczegółów >> link

Po spotkaniu zapraszamy do kontynuacji rozmów i tupania nóżką przy dj secie abw, współzałożycielki GQTTF. Będzie to też jak zwykle okazja do nabycia publikacji z naszego DIY mikrowydawnictwa!

Wiersz „Broken Cindy” powstał na zamówienie założonego przez artystkę i poetkę Elkę Krajewską w 2009 roku Salvage Art Institute. Jednym z realizowanych przez instytut przedsięwzięć był projekt No Longer Art, skupiający się na dziełach, które zostały zakwalifikowane przez działające na rynku sztuki agencje ubezpieczeniowe jako pozbawione wartości rynkowej. Pośród dzieł przekazanych SAI znalazł się jeden z autoportretów słynnej amerykańskiej fotografki Cindy Sherman (SAI 0009). „Zniszczona Cindy” Eileen Myles, traktuje pracę Sherman jako punkt wyjścia do rozważań o tym, co to znaczy mieć queerowe ciało w heteronormatywnej rzeczywistości. Jeśli odczytamy wiersz w sposób dosłowny, jako opowieść o zdewaluowanym dziele sztuki, wybrzmiewa przewrotny, ponury humor. Jeśli jednak rozszerzymy interpretację o zbiorowe doświadczenie queerowej cielesności, tekst wybrzmiewa dalece bardziej brutalnie i dojmująco. Gdzie przebiega granica pomiędzy queerowym ocaleniem, a zniewoleniem?

Zinowej publikacji wiersza i jego tłumaczenia towarzyszy napisany przez Aleksandrę Kamińską i Marię Halber esej „Queerowe ciała, międzykontynentalne połączenia: czytając Eileen Myles w Polsce", traktujący o odzyskiwaniu twórczości literackiej Eileen Myles dla polskich osób czytelniczych.

Projekt jest realizowany w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy.

14 czerwca, start: 19:00
Butero, Bracka 3
Wstęp: free

GIRLS AND QUEERS TO THE FRONT – feministyczno-queerowa inicjatywa założona przez Agatę Barbarę Wnuk i Aleksandrę Kamińską, działająca w Warszawie od 2015 roku. Girls and Queers to the Front organizuje koncerty, warsztaty, performensy i spotkania autorskie, prowadzi audycję i – wraz z Magdaleną Rzepecką – wydaje zina. Od 2021 roku, razem z redaktorką Marią Halber, działa również jako queerowe mikro wydawnictwo. Ważne są dla nas antykapitalistyczne podejście i praktyki DIY. Głównym celem Girls and Queers to the Front jest budowa społeczności dziewczyn, kobiet i osób queer – inspirującej i wspierającej.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę