Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Neuroodmiennx – Osoby przede wszystkim!

Neuroodmiennx – Osoby przede wszystkim!
📅 Data rozpoczęcia: piątek, 21 czerwca 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 23 czerwca 2024

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Jasna 10 (pokaż na mapie)

♿ Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


3-dniowe wydarzenie w przestrzeni Krytyki Politycznej - Jasna 10, będzie okazją do zapoznania się z neuroodmienną perspektywą osób, zawodowo współtworzących warszawską kulturę i sztukę.

Osoby w spektrum ADHD, autyzmu, z dysleksją, dysortografią itd. stanowią około 15-20% społeczeństwa. Powszechne prawo neuromniejszości, w związku z rozwojem badań naukowych oraz akceptacją społeczną, stało się faktem. Dotąd byxśmy definiowanx przez deficytowość, której nie wybieraxśmy, umiejętność poruszania się w normatywnym społeczeństwie oraz naszą produktywność – teraz chcemy głośno mówić o naszych potrzebach. Kultura i sztuka są neurodmiennx!

Od końca marca do czerwca 2024 roku, w ramach projektu stypendialnego m.st Warszawy, zawiązała się grupa warsztatowo-dyskusyjna Neuroodmiennx, poprowadzona przez artystę wizualnego Mateusza Kowalczyka. Tematem spotkań były zagadnienia związane m.in. z pracą w sektorze kultury, relacjami zawodowymi, aktualną kondycją oraz potrzebami osób artystycznych, a także dostępnością i inkluzywnością języka. Spotkania mogły odbywać się dzięki uprzejmości i gościnności Krytyki Politycznej – gdzie odbędzie się publiczne spotkanie podsumowujące proces grupy. Jaką rolę mogą pełnić w przyszłości tego rodzaju grupy w kontekście komunikowania potrzeb osób neuroróżnorodnych w obszarze zawodowym związanym z kulturą i sztuką? Czy podczas spotkań udało się odpowiedzieć na postawione pytania, czy pojawiło się ich znacznie więcej?

21-22-23 czerwca, ul. Jasna 10, Krytyka Polityczna w Warszawie.

Wstęp bezpłatny

Harmonogram wydarzeń:
21 czerwca, 18:00-20:30 – Otwarcie wystawy Mateusza Kowalczyka, towarzyszącej projektowi
22 czerwca, 12:00-16:30 – Neuroodmienx czy Neuroróżnorodnx? Wspólna dyskusja oraz prezentacja drukowanego w formie zinu manifestu neuroróżnorodnego grupy Neuroodmiennx, zawierającego zapis procesu grupy warsztatowo-dyskusyjnej
+ oprowadzanie po wystawie + poczęstunek
23 czerwca, 12:00-16:30 – ambient dla neuronów, elektroniczny live act Mateusza Kowalczyka, podczas którego będzie można się rozluźnić w dowolnej pozycji + oprowadzanie po wystawie

Dostępność >> link

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Krytyką Polityczną w ramach realizacji zadania publicznego „Jasna 10: Społeczna Instytucja Kultury” finansowanego ze środków miasta stołecznego Warszawy.

Projekt jest realizowany w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy.
* * *

O osobie prowadzącej
Mateusz Kowalczyk (on/jego) - Artysta wizualny, performer.
Jego aktywność artystyczna w znacznym stopniu składa się z działań kolektywnych, związanych ze sztuką zaangażowaną społecznie. Jego poglądy manifestują się poprzez udział w wystawach i akcjach wspierających idee demokratyczne, antyfaszystowskie i wspólnotowe.
W ostatnich latach eksplorował rytualność w ujęciu performatywnym oraz partycypacyjnym, tworząc zbiorowe doświadczenia. Artysta rozwija artystyczne możliwości nowych technologii do tworzenia narracyjnych doświadczeń, takich jak wideo 360, VR i fotogrametria. Od 3 lat współpracuje z centrum kultury w Warszawie, wspierając pierwsze tego rodzaju laboratorium XR (Rozszerzonej Rzeczywistości) w Polsce, skupiając się na pracy z lokalnością i historiami. Od 8 lat aktywnie wspiera działania postartystyczne, biorąc udział w Konsorcjum Praktyk Postartystycznych oraz Biurze Usług Postartystycznych. Obecnie kontynuuje obszar swojej praktyki, koncentrując się na tematach uzdrawiania oraz liminalności.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert spotkanie wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱